روش های کاهش مصرف برق کولر گازی

5 دقیقه زمان مطالعه

در روز های گرم تابستان علاوه بر گرمای طاقت فرسا مشکل دیگری نیز وجود دارد که دغدغه بسیاری از ما است، قبض های شوکه آور! پاسخ این سوال “چگونه میتوان مصرف برق کولرگازی را کاهش داد؟” اینجاست! کاهش مصرف برق کولرهای گازی یکی از بهترین اقداماتی است که افراد دغدغه مند نسبت به حفظ محیط زیست، برای جلوگیری از تخریب لایه اوزون، جلوگیری از مصرف بیش از حد سرمایه‌های ملی و همچنین کاهش هزینه‌های خود باید انجام دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا جواب سوال خود را بگیرید!

نحوه کاهش مصرف برق کولر گازی چگونه است؟

روش‌های مختلفی برای استفاده کمتر کولر گازی از برق وجود دارد که به تمام این موارد می‌پردازیم:

1- خرید کولر گازی متناسب با متراژ ساختمان

اگر در طبقات وسط ساختمان ساکن هستید، باید به ازای 50 متر مربع واحد، کولر گازی با ظرفیت 24000 BTU و در صورتی که در طبقه آخر هستید، به دلیل تابش نور مستقیم خورشید و گرمای انتقالی آن به ساختمان، باید به ازای 50 متر مربع دستگاهی با ظرفیت حدود 32000 BTU تهیه کنید.

در صورتی که متراژ واحد شما حدود 80 متر است، اگر در طبقات میانی هستید، ظرفیت 45000 و در طبقه آخر ظرفیت 60000 BTU برای خنک کردن فضای شما مناسب است.

این اعداد حدودی و با توجه به خانه‌های معمولی در نظر گرفته شده است. اگر در مکان‌هایی با سقف‌های بلند و یا مناطق گرم‌تر کشور زندگی می‌کنید، بهتر است محدوده این اعداد را بیشتر کرده و کولر گازی با ظرفیت بالاتر خریداری کنید.

حتماً بخوانید: 8 علت باد گرم کولر گازی و راهکارهای رفع آن

2- کولرهای گازی اینورتردار تهیه کنید

دستگاه‌هایی که دارای اینورتر هستند، به میزان قابل توجهی مصرف برق را کاهش می‌دهند. اینورتر کولر گازی با توجه به میزان مصرف، تعداد دور کمپرسور را تغییر داده و از مصرف بی مورد انرژی جلوگیری می‌کند.

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم

3-استفاده از کولر گازی با کیفیت و برچسب انرژی

اولین قدم برای کاهش مصرف برق کولر گازی این است که از کولرهایی که برچسب انرژی A+++ تا A را دارند، تهیه کنید؛ زیرا میزان مصرف انرژی آن‌ها کمتر از دستگاه‌هایی است که کیفیت برچسب انرژی پایین‌تری دارند.

4- به اطلاعات و راندمان سرمایشی کولر گازی توجه کنید

در زمان خریداری کولر گازی بهتر است به میزان راندمان کولر گازی دقت کنید. اگر راندمان سرمایشی کولر گازی پایین باشد، یعنی باید زمان بیشتری روشن باشد تا هوای محیط را خنک کند. همین راندمان سرمایشی پایین موجب بالاتر رفتن مصرف برق کولر گازی خواهد شد؛ در نتیجه استفاده از کولر گازی با راندمان سرمایشی بالاتر، به کاهش مصرف برق کولر گازی کمک بسزایی خواهد کرد.

روش کاهش مصرف برق اسپلیت

5- محل نصب مناسب برای کولر گازی انتخاب نمایید

انتخاب محل نصب کولر گازی یکی از روش‌های مهمی است که در کاهش مصرف برق آن نقش زیادی دارد. با نصب کولر گازی در محل مناسب علاوه بر کاهش مصرف انرژی آن، به افزایش طول عمر دستگاه و قطعات آن نیز کمک خواهد شد.

برای نصب یونیت داخلی کولر گازی باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

-یونیت داخلی کولر روبروی محل نشستن افراد نصب گردد.

-فاصله‌ی حدأکثری 10 متری با محل نشستن رعایت شود.

حتماً بخوانید: علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی و اسپلیت و نحوه رفع آن

6- سرویس دوره‌ای کولر گازی را فراموش نکنید

اگر به فکر کاهش مصرف برق کولر گازی خود هستید، باید همیشه این موضوع را مدنظر قرار دهید که کولر گازی را بدون سرویس کردن آن، روشن نکنید. یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین راهکارهای کاهش مصرف برق کولر گازی سرویس دوره ای کولر گازی است که تمامی معایب قطعات آن و کم بودن گاز مبرد و … در این زمان قابل بررسی و برطرف کردن است. این به خودی خود، نقش پررنگی در کاهش مصرف برق دستگاه دارد.

حدأکثر ماهانه 1 بار برای شستن فیلترهای هوای کولر گازی اقدام کنید و هر زمان که با مشکلاتی مانند تغییر صدا، میزان باد خروجی، تغییر خنکی کولر و … مواجه شوید، در اولین فرصت برای عیب یابی و تعمیر آن دست به کار شوید. اگر خودتان قادر به تشخیص علت مشکلات پیش آمده در دستگاه نیستید، حتماً از یک تعمیرکار کولر گازی حرفه‌ای کمک بخواهید.

کاهش مصرف برق کولر گازی

7- تنظیم دمای مناسب کولر گازی

تنظیم کردن دمای کولر گازی بر روی درجه مناسب با دمای محیط و کم نکردن بیش از حد دمای کولر اسپلیت یکی از روش‌هایی است که از طریق آن می‌توانید به میزان قابل توجهی مصرف برق را مدیریت کنید. بهترین درجه برای کولر گازی در حالت سرمایش 22 تا 25 درجه سانتیگراد و دمای مناسب در حالت گرمایش 26 تا 28 درجه سانتیگراد است. مصرف برق کولر گازی در حالت گرمایش با تنظیم دمای بالاتر از 28 درجه سانتیگراد، بیشتر خواهد شد. اگر در حالت سرمایش دمایی کمتر از 22 درجه سانتیگراد برای دستگاه خود تنظیم نمایید، مصرف برق به ازای هر 1 درجه کاهش دما، 5% بیشتر خواهد شد.

حتماً بخوانید: آموزش تعویض کمپرسور کولر گازی

8- ترموستات قابل برنامه ریزی روی کولر گازی خود نصب کنید

نصب ترموستات روی کولر گازی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در زمان‌هایی که هوای محیط مطبوع و دمای آن مناسب است و به روشن بودن دستگاه نیازی نیست، دستگاه خاموش شده و از مصرف برق زیادتر جلوگیری می‌شود.

استفاده از دستگاه کاهش مصرف برق کولر گازی یکی از بهترین روش‌‌های کاربردی برای کم کردن انرژی مصرفی می‌باشد که پس از نصب آن متوجه تأثیر آن بر روی مبلغ قبض خود خواهید شد.

برای کاهش مصرف برق کولر گازی چکار کنیم

9- برای یونیت خارجی کولر گازی سایبان نصب کنید

یک روش کاهش مصرف برق برای تمامی کولرها این است که از یک سایبان برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به دستگاه استفاده نمایید. اگر از کولر گازی استفاده می‌کنید، یونیت بیرونی کولر را در مکان‌هایی که در سایه هستند، نصب کنید و یا برای آن سایبان تعبیه کنید.

همچنین مکانی که برای نصب پنل خارجی کولر گازی در نظر می‌گیرید، باید امکان جریان هوا در اطراف آن وجود داشته باشد تا از داغ شدن یونیت خارجی جلوگیری شود و دستگاه به مصرف بیش از حد برق برای خنک کردن محیط نیاز نداشته باشد.

حتماً بخوانید: چگونه مشکلات کولر گازی را عیب یابی کنیم؟

10- از لامپ‌های قدیمی پر مصرف استفاده نکنید

لامپ‌های پرمصرف از جمله عوامل گرم کننده محیط به شمار می‌روند. لامپ‌های کم مصرف در کاهش دمای محیط و به همان نسبت استفاده از کولر گازی با دمای پایین‌تر و به مدت بیشتر، نقش زیادی دارند. لامپ‌های پر مصرف خود را با لامپ‌های کم مصرف جایگزین کنید تا کمتر به استفاده از دمای بسیار سرد کولر گازی احتیاج داشته باشید.

راههای کاهش مصرف برق اسپلیت

11- عایق بندی و نصب در و پنجره‌های UPVC

بسیاری از هدر رفت انرژی و دمای مناسب محیط از طریق در و پنجره‌های قدیمی رخ می‌دهد. اگر در محیط خود پنجره‌های قدیمی را با پنجره‌های UPVC جایگزین کنید، از هدر رفتن انرژی و هوای مطبوع خانه به بیرون و ورود هوای نامناسب فضای خارجی منزل به داخل جلوگیری خواهد شد. این روش نیز یکی از بهترین راههای کاهش مصرف برق کولر گازی است که به میزان قابل توجهی در کاهش هزینه‌های قبض برق تأثیرگذار می‌باشد.

جمع بندی

در این مقاله یاد گرفتیم که برای کاهش مصرف برق کولر گازی چه کنیم؟ همچنین راهکارهای استفاده بهینه از کولر گازی اسپلیت و پنجره‌ای را آموختیم و با استفاده از ساده‌ترین روش‌ها هزینه‌های برق مصرفی دستگاه را کم کرده و از محیط زیست خود حفاظت کنیم. نسبت به مصرف انرژی دستگاه خود بی تفاوت نباشید و از راه‌های ساده‌ای که ذکر کردیم برای کمک به اقتصاد خانواده‌تان بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *