بررسی علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری و رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

کثیف شدن کندانسور، معیوب شدن موتور، خرابی و فرسودگی لاستیک های دور درب و باز گذاشتن درب یخچال برای طولانی مدت را می‌توان برخی از مهم ترین علت های خراب شدن یخچال است.

در ساختار یخچال فریزر قطعات و متعلقات مختلفی به کار رفته است. بروز هرگونه خرابی و ایراد در اجزای این دستگاه می‌تواند خرابی و معیوب شدن یخچال را به دنبال داشته باشد. در ادامه به بررسی علت خراب شدن یخچال و نحوه عیب یابی و تعمیر آن می پردازیم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

مهمترین علت خراب شدن یخچال

خراب شدن یخچال ناشی از علل و عوامل مختلفی ایجاد می گردد. تشخیص دقیق و عیب یابی به موقع مشکلات فنی یخچال علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، برای مصرف کننده از نقطه نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه و مناسب می باشد.

دلایل خراب شدن یخچال

۱. معیوب شدن موتور یخچال

موتور یکی از بخش های مهم و کلیدی موجود در ساختار یخچال فریزر به شمار می رود. کمپرسور یا موتور یخچال وظیفه انجام فرآیند سرمادهی و خنک سازی محفظه داخلی دستگاه را عهده دار می باشد. بدون وجود این قطعه عملا کارکرد و عملکرد یخچال مقدور نمی شود.

این قطعه در قسمت پشت و پایین یخچال قرار گرفته و به رنگ مشکی می باشد. بر همین اساس، یکی از دلایل و علت خراب شدن یخچال به معیوب شدن قطعه موتور مربوط می شود. روشن نشدن و یا خاموش شدن یکباره یخچال، حکایت از معیوب شدن و خرابی موتور دستگاه دارد. در صورت بروز این مشکلات می بایست نسبت به تعمیر یا تعویض موتور اقدام نمایید..

۲. خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل خراب شدن یخچال ناشی از خرابی و بروز مشکل در قطعه ترموستات دستگاه می شود. ترموستات دمای محفظه داخلی یخچال را تنظیم می نماید. این قطعه با ارسال فرمان به کمپرسور، روشن و خاموش شدن آن را مدیریت می کند. در صورت خرابی ترموستات این چرخه دچار اختلال شده که نتیجه آن کارکرد و عملکرد نادرست یخچال می باشد.

۳. کمبود گاز مبرد از مهم ترین علت های خرابی یخچال

علت خراب شدن یخچال می‌تواند به دلیل کمبود و تخلیه گاز خنک کننده دستگاه باشد. تخلیه یا کمبود مایع خنک کننده یخچال سبب کار نکردن یا روشن نشدن دستگاه می شود. گاز خنک کننده با جریان پیدا کردن در سیم پیچ های تبخیرکننده، هوای خنک را به محفظه داخلی، به منظور حفظ کیفیت مواد غذایی انتقال می دهد.

برای برطرف ساختن این مشکل، ضمن اطمینان حاصل کردن از تخلیه گاز خنک کننده یخچال، استفاده از خدمات سرویس کاران و تعمیرکاران حرفه ای کمک شایانی می نماید.

در مقاله دیگری به بررسی علائم و نشانه های تمام شدن شارژ گاز و نحوه شارژ  یخچال پرداخته ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقاله “آموزش شارژ گاز یخچال” را مطالعه نمایید. 

 ۴. کثیف شدن کویل های کندانسور

در صورت کثیف شدن کویل هایی کندانسوری که در پشت یخچال وجود دارد ممکن است گرما به درستی از بین نرود و این موضوع باعث خنک نکردن یخچال و عملکرد نامناسب آن شود. در بعضی مواقع این امر باعث از کار افتادن یخچال خواهد شد.

۵. روشن نشدن خازن های یخچال

در صورتی که خازن های یخچال با مشکل روبه رو شده و روشن نشوند چرخه تبرید یخچال شروع نشده و این امر باعث می شود یخچال به خوبی کار نکند در برخی مواقع با خراب شدن خازن ها یخچال حتی روشن نمی شود.

حتما بخوانید: رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی و نحوه عیب یابی و تعمیر آن

رایج ترین مشکلات یخچال

پس از آشنایی با علت خراب شدن یخچال در این بخش به بررسی مشکلات یخچال و دلایل بروز آن می‌پردازیم.

خنک نکردن یخچال

علت خنک نکردن یخچال

عدم تولید سرما و خنک سازی یخچال نمایانگر نقص فنی در برخی قطعات و متعلقات دستگاه می باشد. در چنین شرایطی، می‌تواند ناشی از خرابی فن، فرسودگی لاستیک دور درب و معیوب شدن کمپرسور دستگاه باشد. همچنین، بروز نقص فنی در قطعه ترموستات و کافی نبودن گاز مبرد دستگاه، می‎تواند از عامل های مهم بروز این ایراد فنی به شمار رود.

داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه

داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه

در بسیاری مواقع داغ شدن موتور یخچال می‌تواند یک امر عادی و طبیعی محسوب شود. با این وجود چنانچه به صورت ناگهانی موتور یخچال خاموش شود و دیگر شروع به کار نکند، عیب یابی و تعمیر دستگاه اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

خرابی رله استارت، قراردادن یخچال در فضای گرم، بیش از اندازه فشار آوردن به موتور دستگاه و کثیفی کندانسور، از دلایل اصلی بروز این مشکل به شمار می رود.

حتما بخوانید: علت و راه حل رفع بوی بد آبسردکن یخچال

نشت آب از یخچال

نشت آب از یخچال

خارج شدن آب از بخش های مختلف می‌تواند یکی دیگر از عامل ها و علت خراب شدن یخچال تلقی گردد. خرابی یا سوختن شیر برقی، از مهمترین دلایل بروز این مشکل می باشد. همچنین، چنانچه یخچال فریزر دارای مخزن بوده و آب به صورت آهسته و قطره قطره خارج شود، بررسی مخزن و تعویض کردن واشر و اورینگ آن کمک شایانی می نماید.

ایجاد صدای غیرعادی و نامتعارف

علت صدای یخچال

معیوب بودن موتور، تراز نبودن یخچال، خراب شدن فن موتور و شل شدن اتصالات موتور، از مهمترین دلایل تولید صدای زیاد یخچال می باشد.  

برق داشتن بدنه یخچال

از دیگر مشکلات رایج یخچال برق دادن بدنه دستگاه می باشد. معیوب بودن سیم های رابط، نصب نشدن سیم ارت یخچال، اتصالی ترموستات و اتصالی موتور را می‌توان از مهمترین دلایل بروز این ایراد فنی برشمرد.

حتما بخوانید: علت یکسره کار کردن یخچال

چگونه از خراب شدن یخچال جلوگیری کنیم؟

همانطور که اشاره گردید، علت خراب شدن یخچال متاثر از عوامل و دلایل مختلفی بروز پیدا می کند. در این میان، با رعایت نکات نگهداری یخچال می‌توان از خرابی و معیوب شدن یخچال جلوگیری به عمل آورد.

تمیزی و نظافت کردن مستمر بخش های مهم یخچال مانند کندانسور، از جمله راهکارهای مناسب برای کاهش ایرادات و مشکلات فنی دستگاه می باشد.

علاوه براین، به منظور افزایش طول عمر مفید یخچال، خارج کردن دوشاخه دستگاه از برق به صورت چند وقت یکبار، بسیار تاثیرگذار و مؤثر است.

تمیز کردن اصولی و صحیح قسمت فریزر دستگاه، مانع جمع شدن یخ در یخچال شده و از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

در این مقاله به بررسی علل خراب شدن یخچال و راهنمای عیب یابی و تعمیر آن پرداختیم. دلایلی که در این مقاله به آن پرداخته شد جز مهم ترین دلایل خرابی یخچال می باشد. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی دارید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات یخچال آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *