چگونه مشکلات کولر گازی را عیب یابی کنیم؟

5 دقیقه زمان مطالعه

بروز هرگونه خرابی و ایراد در قطعات و اجزای اصلی کولر گازی، راندمان و بازده مناسب و مطلوب دستگاه را به میزان بسیاری زیادی کاهش می دهد. شناسایی مشکلات کولر گازی و رفع آن ها در زمان مناسب علاوه بر جلوگیری از نقص فنی کولر گازی، افزایش عمر مفید و سطح کیفی قطعات دستگاه، هزینه های مصرفی را نیز کم خواهد کرد؛ یکی از این موارد کاهش مصرف برق کولر گازی است.

آموزش تعمیرات کولر گازی

رایج ترین مشکلات کولر گازی

عیب یابی کولر گازی یک فرآیند کاملا تخصصی و مهارت محور بوده و مستلزم آموزش تعمیر کولر گازی و کسب مهارت های مورد نیاز آن می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی رایج ترین مشکلات در کولر گازی و نحوه رفع آن بپردازیم.

خراب شدن کولر گازی

علت نشت آب از کولر گازی

 نشت آب از کولر گازی یکی از رایج ترین مشکلات این دستگاه است. سر ریز شدن آب از قسمت پنل داخلی دستگاه، گرفتگی و انسداد مسیر آب خروجی اسپلیت را نشان می دهد. ناودانی کولر یا خروجی سینی مخصوص تخلیه آب، رطوبت ایجاد شده از کارکرد کولر گازی را به وسیله لوله به بیرون از فضا انتقال می دهد. در صورت بسته شدن مسیر تخلیه آب در اثر پرزهای فرش یا گردوخاک . کثیف شدن فیلترهای کولر گازی شاهد ریزش آب و نشت آب از دستگاه هستیم.

علت برفک یا یخ زدن کولر گازی

یخ زدن کولر گازی و مشاهده برفک بر روی لوله های کندانسور نیز از دیگر مشکلات رایج در کولر گازی می‌باشد. کثیف بودن فیلترها و کمبود یا تخلیه گاز مبرد دستگاه، از مهمترین عوامل بروز این مشکل به شمار می‌رود. برطرف کردن آلودگی فیلتر و شارژ گاز خنک کننده کولر گازی به حل این مشکل کمک شایانی می‌نماید.

علت صدای زیاد کولر گازی

علت صدا زیاد کولر گازی

از دیگر موارد مشکلات بسیار رایج در کولر گازی می‌توان به ایجاد سروصداهای غیر معمول در هنگام کارکرد دستگاه اشاره نمود. منشا این صدا می‌تواند ناشی از یونیت خارجی یا پنل داخلی کولر گازی باشد.

شل بودن پایه های کمپرسور، بالانس نبودن فن‌های موجود در پنل بیرونی و داخلی و معیوب بودن فن دستگاه، از مهمترین دلایل تولید صدای غیر معمول و نامتعارف در هنگام شروع به کار سیستم تهویه محسوب به حساب می‌آید. 

حتماً بخوانید: آموزش شستشو کولر گازی

علت خنک نکردن کولر گازی

یکی دیگر از مواردی که عیب یابی و سرویس کولر گازی را اهمیت و ضرورت می‌بخشد، عدم تولید باد خنک به وسیله دستگاه می‌باشد. عدم تنظیم درست درجه کولر، خراب شدن برد الکتریکی، نیاز دستگاه به شارژ گاز مبرد ، کثیف بودن کولر گازی و از کار افتادن کمپرسور را می‌توان از اصلی ترین دلایل باد گرم کولر گازی است.

علت گرم نکردن کولر گازی

گرم نکردن کولر گازی در زمستان یکی از دیگر مشکلات کولرگازی می‌باشد. کمبود گاز مبرد، خرابی فن داخلی کولر گازی، کثیف بودن فیلترهای کولر گازی، خرابی ترموستات برخی از مهم ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی می‌باشد.

با مطالعه مقاله علت گرم نکردن کولر گازی در زمستان با کلیه دلایل بروز این مشکل آشنا شوید.

علت روشن نشدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی

کار نکردن و روشن نشدن کولر گازی را می‌توان یکی از دیگر مشکلات رایج در کولر گازی به حساب آورد. معیوب بودن سیم‌های ورودی برق، خراب بودن سه شاخه و عدم وجود جریان برق، برخی از دلایل ایجاد این نقص فنی می‌باشد. بررسی و اطمینان حاصل کردن از سیم ها و اتصالات برق دستگاه، در این زمینه کمک کننده می‌باشد.

علت خاموش شدن کولر گازی

خاموش شدن خود به خود کولر گازی از دیگر مشکلات رایج در کولر گازی است. مشکلات برق کشی ساختمان، افزایش دمای کمپرسور و اورلود کولر گازی، کثیف بودن فیلترهای کولر، کثیف بودن کویل های کندانسور، مشکلات برد کولر گازی برخی از مهم ترین دلایل بروز این مشکل می‌باشد.

نصب اشتباه کولر گازی نیز از دیگر مشکلات خاموش شدن کولر می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نصب کولر گازی توصیه می کنیم مقاله آموزش نحوه نصب کولر گازی را مطالعه نمایید.

 علت یکسره کار کردن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی به صورت یکسره کار می‌کنید و پس از رسیدن به دمای مورد نظر نیز خاموش نمی‌شود ممکن است برد کولر گازی خراب شده باشد. خراب شدن ترموستات و سنسورهای کولر گازی می‌توانند از دیگر دلایل بروز این مشکل باشند.

کثیف بودن فیلتر یا کویل های کندانسور، خراب بودن کنتاکتور، خوب کار نکردن فن کولر برخی از دیگر دلایل خاموش نشدن کولر گازی و یکسره کار کردن آن می‌باشد.

 علت کار نکردن فن کولر گازی

در صورتی که فن داخلی کولر گازی از کار افتاده و کار نمی کند توصیه می کنیم ابتدا فیلتر هوا و داخل کولر گازی را بررسی کنید که چیزی داخل آن گیر نکرده باشد. در صورت یخ زدن کویل اواپراتور در کولر گازی و مسیر خنک کننده آن ممکن است فن به خوبی کار نکند.

بروز مشکل در خازن یا موتور فن از دلایل کار نکردن فن خارجی کولر گازی می‌باشد.

 علت داغ شدن موتور فن کولر گازی

از دیگر مشکلات رایج کولر گازی داغ کردن فن کولر است. سایز کوچک موتور فن و یا وجود ایراد در فن و نصب خازن و تیغه های فن نامناسب با سایز کولر گازی از دلایل داغ شدن موتور فن می‌باشد.

 علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی 

کم شدن پرتاب باد کولر گازی یکی از دیگر مشکلات رایج در کولر گازی است. سرویس نکردن کولر گازی در زمان مناسب، خراب شدن موتور فن، بروز مشکل در بلوور فن، کثیف شدن اواپراتور، آلوده شدن فیلتر تصفیه هوا، نشتی در لوله های اسپیلت و . . . برخی از رایج ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در کولرهای گازی می‌شود. 

در این مقاله به بررسی رایج ترین مشکلات کولر گازی پرداختیم. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه تعمیرات کولرگازی دارید توصیه می‌کنیم در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

جمع بندی

در این بخش چند مورد از مشکلات و ایرادات رایج در کولر گازی را با یکدیگر بررسی کردیم و متوجه شدیم که بروز ایرادات در بخش های مختلف کولر گازی می‌تواند موجب خراب شدن کولر گازی شود. بهترین روش جلوگیری از بروز این مشکلات این است که کولر گازی خود را به موقع سرویس کنید و در صورتی که ایرادی در یکی از بخش‌های کولر گازی مشاهده کردید سعی کنید از تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید تا بدون معطلی مشکل کولر گازی شما برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *