چگونه پورت شارژ گوشی را تعمیر کنیم؟ 

5 دقیقه زمان مطالعه

پورت شارژ گوشی به عنوان منبعی برای تغذیه باتری دستگاه، می تواند دچار آسیب های فراوان شود. از آن جا که افراد به صورت روزانه و با توجه به نیاز و مصرف خود از گوشی، دستگاه خود را شارژ می کنند، شارژر و پورت شارژ مدام در معرض آسیب دیدگی قرار دارند. یکی از قطعاتی که خرابی آن می تواند کلافه کننده باشد، پورت شارژ گوشی است. در این مقاله روش تعمیر پورت شارژ گوشی را به طور مفصل شرح دادیم تا در صورت روبرو شدن با این مشکل، بتوانید نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید. از علاقمندان به یادگیری تعمیر پورت شارژ موبایل دعوت می کنیم تا در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنند. تمامی دوره های این مجتمع آموزشی به صورت تئوری و عملی برگزار می شوند. هنرجویان گرامی می توانند پس از اتمام کلاس های خود به صورت حرفه ای وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوند.

نحوه عیب یابی مشکل شارژ نشدن گوشی

زمانی که شارژر را به گوشی خود وصل می کنید، انتظار دارید شارژ شدن آن شروع شود؛ اما گاهی این اتفاق نمی افتد. بنابراین، هنگامی که با وارد کردن کابل شارژر به پورت آن، گوشی شارژ نشود و یا شارژ آن با قطع و وصلی همراه باشد باید اقداماتی را انجام دهید. برای آگاهی بیشتر با نحوه شارژ شدن گوشی می توانید مقاله تشریح عملکرد مدار شارژ را مطالعه فرمایید.

1- پریز برق دیگری را امتحان کنید

اگر با مشکل شارژ نشدن گوشی مواجه شده اید، ممکن است علت آن ایراد پریز برق باشد. برای اطمینان از این موضوع ابتدا کابل شارژر را به چند پریز برق دیگر متصل نمایید. اگر از طریق محافظ برق، می خواستید گوشی تان را شارژ کنید، این بار کابل را به پریز دیواری بزنید تا ببینید آیا مشکل از محافظ یا سه راهی بوده است و یا مشکل جدی تری وجود دارد.

در صورتی که پس از جا به جا کردن کابل شارژر و استفاده از یک منبع برق دیگر، گوشی شما شارژ شود یعنی مشکل خاصی وجود ندارد. در غیر این صورت، باید به دنبال راه های دیگری برای عیب یابی و روش رفع مشکل باشید.

رفع خرابی پورت شارژ گوشی

2- کابل شارژر را چک کنید

شایع ترین دلیل شارژ نشدن گوشی تلفن همراه، خراب شدن کابل شارژر می باشد. استفاده نادرست از شارژرها و همچنین قرار دادن آن ها در جای نامناسب از علت های خراب شدن شارژر به شمار می آیند. زمانی که شارژر را روی زمین رها کنید، در اثر برخورد پا با آن، دچار پیچ خوردگی ها و آسیب می شود. همچنین اگر در هنگام شارژ کردن موبایل، مدام کابل شارژر را بکشید و یا آن را در حالت خم شدگی شدید، قرار دهید حتماً به زودی با مشکلاتی در شارژ شدن گوشی روبرو خواهید شد.

یکی دیگر از مواردی که می تواند در خرابی کابل شارژر گوشی دخیل باشد، حمل ناصحیح آن و قرار دادن نامناسب در کیف و یا جیب لباس می باشد. شارژر با قرار گرفتن تحت فشار و خمیدگی شدید، دچار آسیب شده و در شارژ کردن گوشی اختلال به وجود خواهد آمد.

راهکار رفع این مشکل تعویض کابل شارژر است. اگر پس از عوض کردن کابل شارژر، گوشی شما شارژ می شود، یعنی مشکلی در پورت شارژ گوشی شما وجود ندارد.

3- بررسی آداپتور شارژر

اگر پس از تعویض کابل شارژر باز هم گوشی شما شارژ نشود، باید این بار آداپتور شارژر را عوض کنید. در صورتی که هر یک از علائم زنگ زدگی، سوختگی، جا نیفتادن کابل شارژر در آداپتور را مشاهده کردید، مطمئن باشید که آداپتور شما موجب شارژ نشدن موبایلتان شده است.

برای اطمینان از خرابی آداپتور، آن را با یک آداپتور جدید عوض کنید تا مشخص شود که آیا آداپتور مشکل دارد یا خیر.

علاوه بر موارد ذکر شده، گاهی روش های دیگری مانند ولتاژگیری، بررسی آی سی شارژ و … نیز برای رفع مشکل شارژ نشدن گوشی کارساز هستند.

4- نرم افزار روی گوشی را بررسی نمایید

نرم افزاری روی هر گوشی وجود دارد و در زمان هایی که گوشی به برق متصل می شود، به آن دستور شارژ شدن را می دهد. برای آن که نسبت به سالم بودن نرم افزار اطمینان حاصل کنید باید یک هارد ریست روی گوشیتان انجام دهید. دکمه های Home و Power را به مدت 30 ثانیه نگه دارید. خواهید دید که گوشی از ابتدا راه اندازی خواهد شد. پس از راه اندازی مجدد، گوشی را به شارژر متصل کنید. اگر مشکل شارژر نشدن گوشی برطرف نشد، به مرحله بعد بروید.

روش تمیز کردن پورت شارژ گوشی

5- پورت شارژ گوشی را چک کنید

همانطور که در مقاله آموزش تعمیر شارژر گوشی موبایل مطرح شد، تجمع هر گونه آلودگی در پورت شارژ می تواند موجب ایجاد اختلال در شارژ شدن گوشی شود. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که شارژر و پورت شارژ به یکدیگر متصل نمی شوند.

در صورتی که راهکارهای مطرح شده در مقاله مورد نظر مشکل شارژ نشدن گوشی شما را برطرف نکند، باید روش های دیگری را امتحان کنید که در این مقاله به آن ها پرداخته ایم. ابتدا برای تمیز کردن پورت شارژ اقدام نمایید.

برای تمیز کردن پورت شارژ گوشی ابتدا موبایلتان را خاموش کنید.

اگر باتری گوشی قابلیت خارج شدن را دارد، آن را از دستگاه بیرون بیاورید. در غیر این صورت به مرحله بعد بروید.

با استفاده از هوای فشرده که می توانید آن ها را از فروشگاه ها خریداری نمایید، به مدت 1 تا 2 ثانیه روی پورت شارژ گوشی قرار دهید تا هوا وارد آن شود. از فوت کردن به داخل پورت، خودداری کنید؛ زیرا می تواند به دلیل ورود رطوبت به دستگاه آسیب هایی بیشتری را ایجاد کنید.

کمی پنبه را در اطراف یک خلال دندان بپیچید. سپس به آرامی آن را وارد پورت گوشی نمایید.

با دقت آن را به دیواره های پورت بکشید. اگر پورت شارژ گوشی شما دارای دندانه است، مراقب باشید تا خلال دندان با آن ها برخورد نکند.

می توانید از مقدار بسیار کمی الکل برای مرطوب کردن پنبه اطراف خلال دندان استفاده کنید. از خیس شدن پنبه خودداری نمایید، فقط کمی مرطوب شدن آن کافی است.

پورت شارژ گوشی را به سمت پایین بگیرید و مجدداً هوای فشرده را به داخل پورت موبایل اسپری کنید.

پس از انجام این مراحل، گوشی خود را به شارژر وصل کنید تا ببینید مشکل شارژ نشدن آن حل شده است یا خیر.

در صورت درست نشدن مشکلات شارژ گوشی با این اقدامات، باید روش دیگری را امتحان کنید که در ادامه به آن پرداخته ایم.

حتما بخوانید: روش های تشخیص گوشی نو و دست دوم

چگونه پورت شارژ گوشی را تعمیر کنیم؟

تعویض پورت شارژ گوشی یکی از مهم ترین و چالش برانگیرترین اقداماتی است که می تواند در رفع مشکل شارژ نشدن گوشی به شما کمک کند. در این مقاله روش تعمیر و تعویض پورت شارژ گوشی آیفون 12 را آموزش می دهیم:

1. گوشی را خاموش کنید و سیم کارت را از آن خارج نمایید.

2. دو پیچ اطراف پورت شارژ گوشی را باز کنید.

تعمیر پورت شارژ موبایل

3. چسب نگه دارنده شیشه جلویی یا همان ال سی دی گوشی را با استفاده از سشوار، تفنگ حرارتی و به کمک ابزار مخصوص نرم تر کنید.

4. ابزار قاب باز کن را در قسمت پایینی صفحه گوشی و شاسی قرار دهید. به آرامی فاصله بین آن ها را بیشتر کنید. این کار را با احتیاط انجام دهید تا مشکلی برای بخش های مختلف دستگاه ایجاد نشود.

5. با دقت در اطراف شیشه و شاسی ابزار پیک را حرکت دهید تا صفحه نمایش و شاسی به کلی از یکدیگر جدا شوند. در صورتی که این مرحله را با تمرکز و حساسیت بالا انجام ندهید، ممکن است به اتصالات مادربرد آسیب وارد شود.

6. شش پیچی را که در تصویر مشاهده می کنید، باز کنید و صفحات فلزی مربوط به آن را بردارید.

چطور پورت شارژ گوشی را تعمیر کنیم

7. کابل باتری را با استفاده از کاردک مخصوص، جدا کنید تا از اتصال کوتاه و خراب شدن آن جلوگیری شود.

تعویض پورت شارژ موبایل

8. با کاردک، دو کابل مربوط به صفحه را جدا کنید.

برطرف کردن مشکل شارژ گوشی

 

رفع مشکل شارژ نشدن گوشی

9. در انتها کابل اسپیکر داخلی را نیز جدا نمایید تا صفحه نمایش گوشی به کلی از شاسی جدا شود.

روش تعمیر کردن پورت شارژ گوشی

10. چهار پیچ مشخص شده را باز کنید و با استفاده از انبردست صفحه فلزی کوچک را بردارید.

نحوه تعویض پورت شارژ گوشی

11. کابل سیم کارت را با کمک کاردک جدا کنید.

چگونه پورت شارژ گوشی را عوض کنیم

12. تمام کابل های مشخص شده را که به بالای مادربرد متصل هستند، جدا نمایید. ابتدا دو کابل روی دوربین عقب و سپس کابل فیس آیدی یا تشخیص چهره و کابل های فلاش را جدا کنید.

چگونه پورت شارژ گوشی را تعمیر کنیم

13. پیچ های مشخص شده در بالای گوشی را باز کنید. سه پیچ در عکس را به درستی و با دقت باز نمایید.

تعویض پورت شارژ گوشی

14. در این مرحله پیچی را که در تصویر می بینید، باز کنید.

چگونه مشکل پورت شارژ موبایل را رفع کنیم

15. با سشوار کمی حرارت گرم به محافظ زیر مادر برد بدهید. سپس آن را بلند و خم کنید تا کابل دکمه صدا آزاد شود و آن را مشاهده نمایید.

 

آموزش تعویض پورت گوشی موبایل

16. مادربرد را به آرامی و با دقت بیرون بیاورید.

تعمیر پورت شارژ گوشی

17. دو پیچ مشخص شده را باز کنید و صفحه محافظ کوچک را با استفاده از انبردست بردارید.

روش تعویض پورت شارژ گوشی آیفون 12

18. الان نوبت خارج کردن سیم کارت خوان گوشی است. بنابراین، پیچ مشخص شده در عکس را باز کنید، سپس خشاب سیم کارت را بردارید.

تعمیر پورت شارژ گوشی

 

چرا گوشی شارژ نمی شود

 

19. شش عدد پیچ مشخص شده را باز کنید.

راهکار حل مشکل شارژ نشدن گوشی

20. حالا باید اسپیکر خارجی را بیرون بیاورید.

 

تعمیر پورت شارژ گوشی دلیل شارژ نشدن گوشی

21. پیچ های تصویر را باز کنید.

روش رفع شارژ نشدن گوشی

22. موتور کنترل کننده ویبره را جدا و خارج نمایید.

نحوه رفع شارژ نشدن گوشی

23. با انبردست، صفحه محافظ را جدا کنید.

راه حل شارژ نشدن گوشی

24. هشت عدد پیچ مشخص شده را به آرامی باز کنید.

چطور پورت شارژ گوشی را تعمیر کنیم

 

طرز تعویض پورت شارژ گوشی

 

روش تعمیر پورت شارژ گوشی

 

تعمیر پورت شارژ گوشی چگونه انجام می شود

25. کانکتور شارژ را بردارید.

چطور پورت شارژ گوشی را تعویض کنیم

 

روش تعمیر پورت شارژ گوشی

با تعویض کانکتور شارژ و قرار دادن یک پورت جدید در شاسی دستگاه، مراحل را از انتها به ابتدای این آموزش انجام دهید تا مشکل شارژ نشدن گوشی برطرف شود.

جمع بندی

خرابی پورت شارژ گوشی از مشکلات رایج گوشی های همراه می باشد. در این مقاله روش هایی را که برای بررسی، عیب یابی و رفع مشکل شارژ نشدن گوشی باید انجام داد بررسی کردیم. سپس مراحل تعویض پورت شارژ گوشی را با جزئیات به صورت تصویری آموزش دادیم تا در صورت روربرو شدن با این مشکل بتوانید آن را رفع کنید. به دلیل حساسیتی که پورت شارژ گوشی و نقش مهم آن در قابلیت کار کردن دستگاه دارد، توصیه می کنیم برای رفع این ایراد در گوشی همراه، حتماً به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید. تعمیرکار موبایل با تجربه به دلیل داشتن تخصص می تواند سریع تر و دقیق تر با کم ترین احتمال خطا، پورت شارژ گوشی شما را تعمیر یا تعویض نماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *