نشانه های هک شدن موبایل را بشناسید

5 دقیقه زمان مطالعه

هک شدن موبایل از اتفاقاتی است که به دلیل ناآگاهی افراد از موارد امنیتی و کم بودن اطلاعات در زمینه استفاده از گوشی های هوشمند و تکنولوژی گرفتار آن خواهند شد. اگر اطلاعاتی مانند عکس‌ها و ویدیوهای شخصی و خانوادگی، اطلاعات کارت‌های بانکی، شماره‌های موبایل افراد و … در دسترس دیگر افراد قرار گیرند، می‌تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند. در صورتی که قصد دارید تا از هک شدن گوشی خود جلوگیری کنید و یا گوشی شما هک شده است و به دنبال راه چاره هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید. از علاقمندان به یادگیری تعمیرات موبایل دعوت می‌کنیم تا در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام و شرکت نمایند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید: مخفی

 علائم هک شدن موبایل چیست؟

هک کردن گوشی موجب خواهد شد تا برخی اتفاقات جدی روی گوشی شما بر جای بگذارد. در صورت هک شدن گوشیتان، با آشنایی با نشانه های آن و مشاهده هر یک از این موارد می‌توانید هر چه سریعتر مشکل را برطرف کنید و زمان لازم برای دستیابی به کل اطلاعات خود را به افراد سودجو ندهید.

1- افزایش قبض موبایل

اگر قبض موبایل خیلی زیادتر از ماه‌های گذشته و یا شارژ مالی سیم کارت شما نسبت به همیشه سریعتر تمام شود، باید به هک شدن گوشی خود فکر کنید. بی توجهی به این نشانه هک شدن گوشی موبایل می‌تواند عواقب بدی برای شما به همراه داشته باشد، بنابراین به هزینه قبض و شارژ خود دقت کنید.

نشانه های هک شدن موبایل

2- افزایش مصرف اینترنت به میزان قابل توجه

اگر حجم اینترنت مصرفی شما بیش از حد نرمال و مصرف همیشگی شده باشد، به احتمال زیاد گوشی موبایل شما هک شده است. از آن جا انتقال و دریافت اطلاعات موبایل و هک در بستر اینترنت انجام می‌شود، مصرف اینترنت به میزان زیادی افزایش خواهد یافت. در صورتی که  با این موضوع روبرو شدید، حتماً موبایل خود را به منظور اطمینان از هک شدن و یا هک نشدن آن، بررسی نمایید.

حتماً بخوانید: چگونه یک تعمیرکار حرفه ای موبایل شویم و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

3- داغ کردن گوشی؛ از علائم هک شدن موبایل

در صورتی که گوشی بیش از حد و کاملاً محسوس گرم شود، باید به موارد مختلفی مانند هک شدن گوشی و نصب و اجرای یک برنامه خیلی سنگین فکر کنید. اگر در زمان استفاده از گوشی و اجرای برنامه‌ای خاص این مشکل برای گوشی ایجاد می‌شود، احتمالاً این مشکل به دلیل حجم بالای آن اپلیکیشن ایجاد شده است و با حذف برنامه برطرف خواهد شد. اما اگر حتی در زمان‌هایی که از موبایل استفاده نمی‌کنید، باز هم با مشکل داغ شدن گوشی روبرو می‌شوید، یعنی مشکل اساسی‌تری وجود دارد. یک احتمال قوی برای این مشکل، هک شدن گوشی و اجرای برخی از برنامه‌های مربوط به هک در حالت پس زمینه گوشی است.

4- افزایش سرعت مصرف باتری گوشی و کاهش عمر باتری

خالی شدن باتری گوشی می‌تواند به دلایلی مانند اجرای برنامه‌های سنگین مانند برخی از بازی‌ها، اجرای اپلیکیشن‌ها در حالت پس زمینه و … باشد. اما مورد دیگری که در زمان خالی شدن زود هنگام باتری باید به آن توجه کنید، هک شدن موبایل است که در بسیاری از موارد افراد به آن فکر نمی‌کنند و برای عیب یابی گوشی و رفع این مشکل اقدامی نمی‌کنند. همین موضوع موجب از دست رفتن تمام اطلاعات گوشی فرد شده و با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد.

5- پایین آمدن سرعت و افزایش میزان هنگ کردن گوشی

هنگ کردن گوشی و کند شدن سرعت آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما یکی از دلایل اصلی آن هک شدن است. در صورتی که هنگ کردن و کاهش سرعت عملکرد گوشی خیلی ناگهانی رخ دهد، باید به هک شدن موبایل فکر کنید.

6- پیام های اتوماتیک و عجیب

اگر پیام های عجیب و غریب با متن‌های مشکوک و شاید نامفهوم برای شما به گوشیتان ارسال می‌شود، ممکن است گوشیتان هک شده باشد.

همچنین در صورتی که از گوشی شما پیام هایی برای دیگر افراد فرستاده می‌شوند، نیز می‌تواند نشانه هک شدن گوشی باشد.

دلیل نویز در تماس موبایل

7- افزایش نویز و صدای جدید در مکالمات با موبایل

در بسیاری از موارد هک شدن موبایل منجر به ایجاد یک صدای اضافه و جدید در زمان مکالمه با گوشی شما خواهد شد. به صداها و نویزهای گوشی در زمان برقراری تماس دقت کنید تا در صورت هک شدن، سریعاً مشکل را رفع کنید و مسائل مهم‌تر و امنیتی برای شما و گوشیتان رخ ندهد.

یک دسته از نرم افزارهایی که این نویزها را در مکالمات ایجاد می‌کنند، اپلیکیشن‌های ضبط صدا هستند. در صورت شنیده شدن هر گونه پارازیت در مکالمه، به دنبال پیدا کردن علت و رفع آن باشید.

8- تغییر زبان خودکار گوشی؛ جزء علائم هک شدن موبایل می‌باشد

اگر در زمان استفاده از گوشی متوجه شوید که زبان متن تبلیغات، مرورگر و … تغییر یافته است، احتمال هک شدن موبایل شما جدی است. این مورد یکی از اصلی ترین نشانه های هک شدن موبایل به شمار می‌رود.

9- نصب شدن نرم افزارها به صورت اتوماتیک

اگر متوجه شوید که نرم افزارهایی روی گوشی شما نصب شده‌اند که در گذشته در موبایل شما نبودند، حتماً گوشی شما هک شده است. اگر با این موضوع روبرو شدید، بلافاصله آن را از روی گوشی خود پاک کنید و سپس برای بررسی سایر موارد، به یک تعمیرکار موبایل حرفه‌‎ای و مطمئن مراجعه کنید.

حتماً بخوانید: آموزش جامع تعمیر دوربین گوشی موبایل

10- غیر فعال شدن نرم افزارهای گوشی

برخی مواقع اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی بی دلیل و بدون هیچ توجیهی، غیر فعال می‌شوند. در صورتی که این اتفاق برای گوشی پیش بیاید، یک دلیل آن می‌تواند هک شدن موبایل باشد.

11- مشاهده پیام های پاپ آپ؛ یکی دیگر از نشانه های هک شدن موبایل است

گاهی پس از هک شدن موبایل یک سری پیام روی گوشی شما به شکل پاپ آپ نمایش داده می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است با پیام‌هایی که شما را به سایت‌ها، گروه‌ها و کانال‌های مختلفی دعوت مواجه شوید. این موضوع احتمالاً پس از نصب شدن یک نرم افزار در گوشی شما رخ می‌دهد؛ بنابراین باید به عنوان اولین اقدام، آن اپلیکیشن را پیدا و از گوشی خود حذف کنید. سپس حتماً موبایلتان را به یک تعمیرکار موبایل بسپارید تا مشکل را به کلی برای شما برطرف کند.

12- ریستارت موبایل به صورت اتوماتیک

اگر بدون دلیل و یک باره گوشی شما ریستارت می‌شود، باید حتماً برای رفع مشکل، هک شدن گوشی را بررسی کنید و در صورت اطمینان از هک موبایل، سریعاً آن را برطرف کنید. توصیه می‌کنیم این کار را به یک تعمیرکار موبایل بسپارید.

نشانه هک شدن موبایل

13- ایمیل های ارسالی از طرف شما به صورت خودکار Spam شوند

اگر ایمیلی ارسال می‌کنید و در Inbox فرد مقابل قرار نمی‌گیرد، باید موضوع بررسی شود. در این مواردصاحب ایمیل دریافت کننده، باید Spam ایمیل خود را چک کند. در صورتی که ایمیل شما در Spam ایمیل او قرار گرفته باشد، می‌تواند از علائم هک شدن موبایل شما باشد. در این زمان باید علاوه بر بررسی موبایل شما و برطرف کردن مشکل، اطلاعات و پسورد ایمیل خود را نیز تغییر دهید.

14- ورود به سایت های جدید و عجیب

ممکن است گاهی با مشکل باز شدن سایت‌های جدید روی موبایل مواجه شوید که کار کردن با گوشی را خسته کننده می‌کند. این اتفاق نشان دهنده یک مشکل اساسی در گوشی شماست و احتمالاً دلیل آن هک شدن موبایل است. در صورتی که نرم افزار جدید نصب کرده‌اید، آن را حذف کنید و سریعاً برای بررسی‌های بیشتر گوشی را به یک تعمیرکار موبایل بدهید تا آن را چک نماید و اقدامات لازم برای رفع هک شدن گوشی را انجام دهید.

حتماً بخوانید: چگونه با مدرک فنی و حرفه ای مهاجرت کنیم؟ شرایط و مراحل مهاجرت

راهکار جلوگیری از هک شدن موبایل

تا اینجای مقاله علائم هک شدن گوشی موبایل را آموختید، در ادامه روش‌هایی را که برای جلوگیری از هک شدن موبایل باید انجام دهید، بررسی می‌کنیم.

راه هک نشدن موبایل

 

– انتخاب یک رمز برای گوشی؛ یک روش جلوگیری از هک شدن موبایل

با انتخاب یک پسورد برای موبایل نیز می‌تواند یک راهکار ساده اما ایمن برای جلوگیری کردن از هک شدن موبایل به شمار بیاید. از استفاده کردن از گوشی بدون پسورد، خودداری کنید؛ زیرا دسترسی به اطلاعات و هک گوشی در این موارد بسیار ساده است.

– آپدیت کردن سیستم عامل موبایل

یکی از بهترین اقدامات برای جلوگیری از هک موبایل، آپدیت کردن سیستم عامل آن است. در هر آپدیتی که برای سیستم عامل ارائه می‌شود، برخی از مشکلات و باگ‌های موجود رفع خواهند شد. بررسی و رفع مشکلات هک گوشی و بهبود امنیت موبایل یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت‌های سازنده گوشی‌های همراه است. به همین دلیل در هر آپدیت چند مورد از مشکلات امنیتی برطرف می‌شود. شما با آپدیت کردن سیستم عامل گوشی امنیت موبایل و اطلاعات خود را بالاتر می‌برید و دسترسی داشتن به آن‌ها را سخت‌تر خواهید کرد.

– نصب آنتی ویروس‌های معتبر روی گوشی

یکی از وظایف مهمی که یک آنتی ویروس برعهده دارد، بررسی اپلیکیشن‌ها و گزارش دادن موارد مشکوک و نامعتبر است. با نصب یک آنتی ویروس قوی و مناسب از ورود هکرها و بدافزارها به موبایل خود جلوگیری نمایید.

– نصب نکردن نرم افزارهای غیر معتبر و مشکوک

نیز از راهکارهایی است که به بالا بردن امنیت گوشی کمک خواهد کرد. آماده سازی و ارائه برنامه‌های مخرب و بدافزارها از طریق سودجوها و افراد هکر یکی از رایج‌ترین روش‌های هک گوشی است. با نصب نکردن برنامه‌هایی که نمی‌شناسید و به اعتبار آن‌ها اطمینانی ندارید، از هک شدن موبایل خود جلوگیری کنید. بهترین روش‌های نصب برنامه، اپ استور برای گوشی‌های آیفون و گوگل پلی برای گوشی‌های اندروید است.

راهکار هک نشدن موبایل

– وصل نشدن به Wi-Fi عمومی

هرگز به وای فای عمومی و بدون پسورد وصل نشوید تا دسترسی به اطلاعات روی گوشی شما برای هکرها امکانپذیر نشود.

– خاموش کردن بلوتوث؛ یک راهکار برای جلوگیری از هک شدن موبایل است

در مواقعی که از بلوتوث گوشی خود استفاده نمی‌کنید، آن را روشن نگذارید. این کار نیز از روش‌هایی است که می‌تواند در بسیاری از موارد از هک شدن گوشی شما جلوگیری کند.

جمع بندی

در این مطلب روش‌هایی را برای تشخیص هک شدن موبایل عنوان کردیم تا در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، سریعاً متوجه شوید و برای رفع این موضوع اقدام نمایید. در صورت مشاهده علائم مشکوک روی گوشی خود حتماً موبایل را به یک تعمیرکار حرفه‌ای و مورد اعتماد خود بسپارید تا هک شدن یا نشدن گوشی شما را به طور دقیق بررسی نماید. اگر به یک فرد معتمد و ماهر دسترسی ندارید، می‌توانید با حذف کردن تمامی برنامه‌ها و یا در موارد استثنائی و مهم با بازگشت به تنظیمات کارخانه می‌توانید از شر هکرها و مشکلات آن راحت شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *