مهاجرت با plc

5 دقیقه زمان مطالعه

plc یک کنترل‌کننده منطقی قابل‌برنامه‌ریزی است که نقش بسیار مهمی در فرآیندهای اتوماسیون صنعتی در واحدهای تولیدی دارد. همان‌طور که از تعریف plc مشخص است این قطعه دستگاهی قابل برنامه‌نویسی است و امروزه اکثر صنایع و شرکت‌های کوچک و بزرگ دنیا به متخصصین آن نیاز دارند. در واقع می‌توان گفت که همه شرکت‌ها و صنایع به برنامه‌نویسان plc در هر سطحی نیاز دارند. برنامه‌نویسان plc با کمک دانش و تجربه خود در کنترل فرآیند و اتوماسیون فرآیندها نیاز آن‌ها را برآورده می‌کنند. در بسیاری از کشورهای اروپایی کارهای زیادی توسط ربات‌ها انجام می‌شود رباتیک شدن کارها به این معنا نیست که شغل افراد تحت‌تأثیر قرار بگیرد! چه کسی باید به این ربات‌ها برنامه بدهد و در صورت لزوم برنامه را اصلاح کند؟ البته پاسخ این سؤال روشن است. شخصی که برنامه‌نویس، پیاده کننده، طراح یا متبحر در جنبه‌های مختلف بحث plc است. به همین دلیل کشورهای اروپایی تمایل زیادی برای جذب متخصص plc دارند. آموزشگاه فنون برق با توجه به داشتن اطلاعات کافی، سر فصل های دوره آموزش plc را طوری طراحی کرده است تا افرادی که تمایل به مهاجرت با plc دارند، بتوانند به راحتی مسیر خود را انتخاب کنند.

plcها قطعاتی بادوام و چندمنظوره‌ای هستند که به‌راحتی می‌توانند به هر محیط تولیدی اضافه شوند. این کنترلرها ورودی‌ها را از دستگاه‌هایی مانند حسگرها دریافت می‌کنند. سپس اطلاعات را پردازش کرده و نتایجی را تولید می‌کنند که معیارهای از پیش تعیین شده را برآورده می‌کند. در صورت نیاز، plcها داده‌ها را برای شروع، توقف، سرعت بخشیدن یا کند کردن فرآیندها تفسیر یا بررسی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، یک plc می‌تواند دمای یک دستگاه صنعتی را کنترل کند و زمانی که دما از حد معینی فراتر رفت، به طور خودکار خاموش می‌شود.

معرفی شغل plc

plcها کنترل‌کننده‌های منطقی قابل‌برنامه‌ریزی هستند که به طور گسترده در پروژه‌های صنعتی و خطوط تولید مورداستفاده قرار می‌گیرند. این کنترلرها با دریافت ورودی از سنسورها و پردازش آنها برای رسیدن به هدف موردنظر، نتایج قابل‌اندازه‌گیری را تولید می‌کنند. plc مخفف Programmable Logic Control است که نقش مهمی در خطوط تولید، دستگاه‌های روباتیک، فرآیندهای صنعتی و شبکه‌های صنعتی ایفا می‌کند. امروزه استفاده از دانش plc در اتوماسیون و انجام کارهای مربوط به شروع، توقف، افزایش یا کاهش سرعت و … به‌صورت خودکار در سطوح مختلف در داخل و خارج از کشور در حال گسترش است.
مهاجرت با plc

مهارت‌های لازم رشته plc

افراد موفق در زمینه plc و برنامه‌نویسی پروژه‌های صنعتی باید در حوزه مهندسی برق، مهندسی مکانیک و همچنین توسعه نرم‌افزار, تخصص کافی داشته و با تجزیه‌وتحلیل مسائل در ارائه پروژه‌های صنعتی موفق شوند. در ادامه چند مورد از مهارت‌های لازم برای شخصی که متخصص  plc است آورده شده است:

  • دانش فنی در خصوص برق و مکانیک
  • طراحی و توسعه نرم‌افزاری
  • ذهنیت تحلیل و انتقادی
  • حل مسئله
  • داشتن دقت و ظرافت
  • توجه به جزئیات
  • برنامه‌نویسی

بیشتر بخوانید: بررسی انواع پی ال سی زیمنس و ویژگی های آنها

مسئولیت‌های یک برنامه‌نویس plc

از تجربه برنامه‌نویسان plc در سیستم‌های مختلف استفاده می‌شود. این افراد می‌توانند در نیروگاه‌ها و دیگ‌های بخار حتی تا خدمات خشک‌شویی و فرآیندهای کنترل بار نیز خدمات ارائه دهند. اگرچه این برنامه‌نویسان ممکن است در زمینه‌های مختلف تخصص داشته باشند، اما اغلب مسئولیت‌های اساسی یکسانی دارند.

 

بازدید از محیط‌های تولیدی برای ارزیابی نیازهای مشتری

برنامه‌نویسان plc برای درک دقیق نیازهای مشتری از محیط‌های ساخت و تولید بازدید می‌کنند. هنگامی که آنها متوجه نیاز مشتری شدند، می‌توانند در مورد ارائه ابزار و فناوری به آنها مشاوره یا پیشنهاد دهند.

ترسیم نمودارهای شماتیک

نمودارهای شماتیک نشان می‌دهد که چگونه اجزای مختلف سیستم برای دستیابی به یک نتیجه خاص و مناسب با هم کار و تعامل دارند. این نمودار در واقع یک نقشه فنی است که نمای کلی از عملکرد سیستم‌های مختلف مکانیکی، الکتریکی یا هیبریدی را نشان می‌دهد. وظیفه برنامه‌نویسان plc طراحی، ساخت، خواندن و تفسیر نمودارها در زمینه‌های مختلف در محیط‌های مختلف تولیدی است.

نوشتن و مستندسازی برنامه‌ها

ابتدا برنامه‌نویسان plc فرآیندها را با استفاده از نمودارها مفهوم‌سازی و طراحی می‌کنند. سپس با استفاده از دانش و تجربه خود در اتوماسیون سیستم و زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌های اجرایی خودکارسازی سیستم را می‌سازند. آنها می‌توانند هدف پروژه و روند توسعه آن را مستند کنند. همچنین برای اطمینان از ایمنی کاربران، یک دفترچه راهنما تهیه کنید.

تست برنامه‌ها

برنامه‌نویسان plc معیارهایی را برای آزمایش سیستم‌ها و اجزای آنها تعریف می‌کنند. برای اطمینان از ایمنی روش‌های تست سیستم طراحی شده است. برنامه‌نویسان ممکن است مسئول آزمایش سیستم‌های طراحی شده توسط خود یا دیگران باشند.

نصب برنامه‌ها

پس از توسعه و آزمایش برنامه باید به طور کامل با دستگاه‌های میزبان ادغام شود. دستگاه میزبان سخت‌افزاری است که برنامه روی آن نصب شده است. برنامه‌نویسان plc برنامه‌ها را نصب می‌کنند یا فرآیند نصب را کنترل می‌کنند. آنها همچنین سایر تکنسین‌ها و کارمندان شرکت را آموزش می‌دهند و راهنمایی می‌کنند.

پشتیبانی فنی

علاوه بر عملیات نصب، انتظار می‌رود برنامه‌نویسان plc خدمات پشتیبانی فنی و تعمیر و نگهداری سیستم را به طور مداوم برعهده بگیرند. خدمات پشتیبانی ممکن است به شکل به‌روزرسانی دستورالعمل‌ها و مقررات عملیاتی باشد. ارتباط کلامی با کاربران سیستم و حل مشکلات آنها یکی دیگر از انواع پشتیبانی فنی است. این برنامه‌نویسان بسیاری از فعالیت‌های عیب‌یابی را برای تشخیص و رفع مشکلات در دستگاه‌های plc انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید:معرفی جامع انواع زبان برنامه نویسی PLC (پی ال سی) و مزایا و معایب

مهاجرت با plc

مدرک لازمهٔ مهاجرت با plc

در صورت تمایل به مهاجرت با plc می‌توانید با شرکت در دوره آموزشی plc و اخذ مدرک معتبر فنی حرفه‌ای و همچنین با کسب تجربه و کار با plc در برندهای مختلف زیمنس، دلتا، فتک، رزومه خود را تقویت کنید و به درجه بالایی از تخصص برسید. مدرک فنی و حرفه‌ای مورد تأیید سازمان بین‌المللی کار است و در کشورهای مختلفی مانند آمریکا و کانادا و … تأیید شده است.

بازار کار plc در خارج از کشور

بازار کار plc به دلیل تخصصی بودن این حرفه و نیاز به افراد با دانش و تجربه بالا در این زمینه باعث رونق بازارکار این رشته در داخل و خارج از کشور شده است. کشورهای صنعتی مختلف مانند آمریکا، کانادا، استرالیا؛ آلمان، بلژیک و غیره به دلیل رشد سریع با کمبود متخصص plc مواجه هستند و به دنبال استخدام افراد ماهر در زمینه برنامه‌نویسی و مدیریت plc هستند. بر اساس آمار و داده‌های رسمی، ارزش بازار کار plc در سال 2020 11.21 میلیارد دلار بوده است و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2026 با نرخ رشد 5.3 درصد به 15.58 میلیارد دلار هم برسد. همچنین بر اساس آمار گزارش شده مربوط به ساخت ربات، حجم فروش ربات‌های صنعتی از سال 2009 تاکنون پیشرفت چشمگیری داشته و 4 برابر شده است. پس با این اوصاف اگر قصد مهاجرت با plc دارید در درستی آن شک نکنید!

ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهای مناسب برای مهاجرت با plc است که به دلیل استفاده از plc در بخش معدن، نفت و گاز سهم عمده‌ای در رشد بازار کار plc دارد.

درآمد plc در خارج از کشور

میزان درآمد plc خارجی به عوامل مختلفی از جمله کشور هدف، تخصص فرد، سطح تجربه و مهارت، میزان تسلط به زبان مادری کشور هدف و غیره بستگی دارد. به همین دلیل نمی‌توان آمار دقیقی از درآمد plc در خارج از کشور اعلام کرد و باید به داده‌های گزارش شده توسط سازمان بین‌المللی کار توجه کرد. طبق آمارهای گزارش شده، میانگین ​​حقوق ساعتی برنامه‌نویسانی که در ایالات متحده کار می‌کنند در سال 2021 بین 28 تا 38 دلار است. همچنین حقوق پایه برای افراد مبتدی در آمریکا بین 30000 تا 40000 در سال است. همچنین طبق آمار و گزارش‌ها میزان حقوق در کشورهای اروپایی تقریباً 3000 یورو است.

دوره آموزش plc

در این مطلب از اهمیت بالای شغل plc درآمد و بازار کار آن در خارج از کشور مطالبی عنوان شد. اگر به این شغل علاقه مند شدید و یا بازار کار و درآمد بالای این حرفه در داخل و خارج از کشور شما را مجذوب خود کرد پیشنهاد می‌کنیم که در دوره آموزش plc شرکت کنید. یکی از آموزشگاه‌هایی که دوره plc را برگزار می‌کند آموزشگاه فنون برق است. این آموزشگاه با هدف تربیت نیروی کار با مهارت برگزار کننده دوره‌های مختلف دیگری نیز هست، شما عزیزان می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و اطلاعات کامل را از کارشناسان جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *