دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه چیست؟ آشنایی با انواع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

دوربین مداربسته IP یا تحت شبکه نوعی دوربین فیلمبرداری است که اطلاعات مربوط به فضاها و مکان‌ها را دریافت می‌کند. این دوربین‌ها به یک شبکه اینترنت نیاز دارند. اولین دوربین مداربسته IP در سال 1996 ساخته و استفاده شد. با گذر زمان، تغییراتی در آن‌ها اعمال شد و انواع دوربین‌های مدار بسته تولید شد که هر فرد، شرکت یا سازمانی با توجه به نیازهای خود و قابلیت‌های دستگاه‌ها، دیوایس مناسب را انتخاب و خریداری می‌کند. اگر قصد خرید دوربین مدابسته را دارید و می‌خواهید با قابلیت‌های مختلف دوربین مدار بسته IP آشنا شوید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در صورت تمایل به یادگیری نصب دوربین مدار بسته در دوره آموزش نصب دوربین مداربسته آموزشگاه فنون برق ثبت نام و شرکت نمایید.

دوربین مدار بسته چیست؟

در واقع دوربین‌های مدار بسته با استفاده از اینترنت و شبکه، عملیات دریافت و انتقال تصاویر را انجام می‌دهند. به مرور تغییراتی در این دوربین‌ها اعمال شد به گونه‌ای که ثبت و ارسال تصاویر به صورت ویدیویی و همزمان، انجام می‌گیرد. دوربین‌هایی که از این قابلیت برخوردارند، با توجه به رزولوشن و کیفیت تصاویرشان، تقسیم می‌شوند. بهترین و با کیفیت‌ترین تصاویر مربوط به دوربین‌هایی با کیفیت 1080P یا همان Full HD می‌باشد.

حتماً بخوانید: چگونه در شغل دوربین مدار بسته موفق شویم؟

اجزای تشکیل دهنده دوربین مداربسته

یک دوربین مدار بسته از چند قسمت تشکیل شده‌اند که در ادامه به معرفی این موارد می‌پردازیم. هر دوربین مداربسته از یک یا چند دوربین مجهز به حسگر تصویر، یک ضبط کننده، یک کابل و همچنین یک یا چند نمایشگر تشکیل شده است.

دوربین‌های تحت شبکه یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های سیستم مداربسته محسوب می‌شوند که کار تصویربرداری و ثبت تصاویر را بر عهده دارد. تصاویر و صداها، از طریق کابل به سمت ضبط کننده سیستم سرور مرکزی هدایت می‌شوند. تصاویر به نمایشگرها می‌رسند که با توجه به نیاز و امکانات موجود می‌توان به مانیتورها از طریق نرم افزارها و یا اشخاص، نظارت داشت.

مزایای دوربین مدار بسته IP چیست

انواع دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته انواع گوناگونی دارند. به طور کلی می توان دوربین های مدار بسته را به سه دسته زیر طبقه بندی کرد.

1-دوربین مدار بسته آنالوگ

این دوربین‌های مداربسته از کانکتورهای روی کابل‌های کواکسیال استفاده می‌کنند تا تصاویر را منتقل کنند. آنالوگ‌هایی که استاندارد باشند، قابلیت ضبط و انتقال صدا را ندارند. سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ قیمت مناسبی دارند اما رزولوشن خیلی بالایی ندارند. می‌توان با ارتقا دادن این سیستم‌های آنالوگ کیفیت تصاویر را تا حدی بالاتر برد. سیستم دوربین مداربسته آنالوگ برای ثبت تصاویر به کارت ضبط فیلمبرداری نیازمند هستند.

2-دوربین مدار بسته دیجیتال

این سیستم مداربسته به کارت فیلمبردازی نیاز ندارد؛ بلکه با دیجیتالی کردن تصاویر از سطح دوربین، تصاویر به صورت مستقیم در سیستم کامپیوتر یا لپتاپ ثبت خواهند شد. یک ایراد سیستم‌های دیجیتال مدار بسته این است که برای ضبط تصاویر فضای زیاد نیاز است.

3-دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

سیستم دوربین مدار بسته شبکه از دوربین‌های آنالوگ یا دیجیتال استفاده می‌کنند و با استفاده از یک سرور ویدیویی از طریق اینترنت تصاویر را پخش می‌کنند. وضوح بیشتر تصاویر دوربین مداربسته IP، امکان دسترسی از راه دور، قابلیت استفاده از چند دوربین در یک دوربین برای پوشش بیشتر و بهتر محیط، بهره مندی از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویر و صدا و… از مزایای دوربین مداربسته IP می‌باشند.

دوربین های مدار بسته IP

حتماً بخوانید: چگونه دوربین مداربسته را به کامپیوتر و لپتاپ وصل کنیم؟

انواع دوربین مداربسته IP (تحت شبکه)

در این مقاله به صورت اختصاصی انواع دوربین مداربسته IP را معرفی می‌کنیم و همچنین تمامی اطلاعات جامع و مزایا و معایب این نوع دوربین‌های مداربسته در اختیار شما قرار می‌دهیم. انواع اصلی دوربین‌های IP عبارتند از:

1- دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه ثابت

دوربین‎‌های ثابت دارای رزولوشن‌های مختلفی هستند که بر اساس فضایی که به کار برده می‌شوند، از رزولوشن‌های مختلفی استفاده می‌شود. دوربین‌های مداربسته IP ثابت قابلیت زوم از راه دور با امکان جهت دهی را دارند. این دوربین‌های مداربسته فقط یک کادر مشخص از فضا را تحت پوشش قرار داده و یک نمای واحد از محیط را تحت نظر دارد. در واقع این دوربین‌ها زاویه دید 90 درجه‌ای را امکانپذیر می‌کنند. پهنای باند مورد نیاز این نوع دوربین IP نسبت به موارد دیگر، کمتر است. دوربین‎‌های ثابت IP برای استفاده از مکان‌هایی مانند دفترهای اداری و تجاری، فروشگاه‌های، محیط‌های بسته قابل استفاده هستند.

کاربردهای دوربین IP

2- دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه PTZ

دوربین PTZ از راه دور قابلیت تغییر زاویه دید از چپ به راست و همچنین از بالا به پایین را دارد و امکان کنترل بیشتر بر محیط را برای فرد ایجاد می‌کند. با توجه به دوربین یا نرم افزار، می‌توان تنظیمات دستگاه را مشخص کرد تا دوربین از حرکات و تغییرات تبعیت کنند و زاویه دید تغییر کند و یا از یک برنامه خاص استفاده کند و به آن پایبند باشد.

یکی از مزایای کاربردی این دوربین‌ها قابلیت ردیابی خودکار آن‌هاست؛ در واقع دوربین‌های PTZ توانایی این که حرکت را تشخیص دهند و بدون نیاز به اپراتور و به صورت اتوماتیک حرکت اجسام را دنبال کنند، را دارند.

بهترین مکان‌های قابل استفاده از آن‌ها در مکان‌های عمومی و فضاهایی است که کمترین میزان حرکت در آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال در موزه‌ها می‌توان از این دوربین مداربسته PTZ با بیشترین کارایی بهره برد.

با برنامه ریزی‌های خاص می‌توان در این نوع دوربین این قابلیت را تعریف کرد که با فواصل خاص زمانی روی محیط زوم کند و نظارت را دقیق‌تر انجام دهد. یک قابلیت پر کاربرد این دوربین‌ها قابلیت زوم از راه دور است که در موقعیت‌هایی که نیاز به زوم کردن روی تصویری خاص باشد، می‌توان از این امکانات خاص دوربین استفاده کرد. یکی از زمان‌هایی که به زوم روی تصویر از راه دور نیاز هست، زوم روی شماره پلاک، تشخیص و ضبط اشیاء و چهره‌ها می‌باشد.

اگر بخواهیم معایب دوربین‌های مدار بسته  PTZ را ذکر کنیم، باید به موارد مختلفی اشاره کنیم:

برخی از معایب دوربین‌های مدار بسته PTZ این است که طول عمر این دستگاه‌ها به دلیل متحرک بودن آن‌ها و قطعات، کوتاه‌تر است. این دوربین‎‌ها به داشتن نقاط کور معروفند، به این صورت که گاهی با تشخیص‌های نادرست و نامناسب، در جهت اشتباهی حرکت کرده و تصاویر اصلی و مهم را در لحظه‌هایی خاص از دست خواهد داد. هزینه زیاد دوربین‌های PTZ و تأخیر آن‌ها در اجرای دستورات از دیگر معایب آن‌ها به شمار می‌روند.

معایب دوربین مداربسته IP

3- دوربین مدار بسته IP مولتی سنسور چیست ؟

در دوربین‌های چند سنسوری لنزهای مختلفی به کار برده شده است. لنزهای دوربین چند سنسوری به دو مدل ثابت و متغیر هستند. هر کدام از این لنزها می‌توانند بخش متفاوتی را نسبت به لنز دیگر بررسی کنند؛ درنتیجه با استفاده از دوربین‌های چند حسگری می‌توان محدوده وسیع‌تری از محیط را تحت پوشش گرفت. تصاویری که از طریق دوربین‌های مولتی سنسور به فرد ارائه می‌شود، زاویه دید 180 تا 360 درجه دارند، بر این اساس نیاز به خرید و نصب چند دستگاه برای یک محیط را برطرف خواهد کرد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از دوربین چند سنسوری این است که وضوح تصاویر دوربین مدار بسته IP چند جهته بسیار بالاست و جزئیات زیادی در آن‌ها قابل مشاهده است. همچنین هزینه نهایی برای خرید و استفاده از دوربین‌های مداربسته با نوع مولتی سنسور آن کاهش می‌یابد.

مدیریت تصاویر در یک صفحه بر روی مانیتور از دیگر مزایای دوربین‌های IP محسوب می‌شود. با این قابلیت، زمان تحقیق و بررسی تصاویر کاهش خواهد یافت. در صورتی که در سایر انواع دوربین‌ها با تعویض تصاویر در صفحه نمایش، باید تصاویر را بررسی کرد و تحت نظر قرار داد. توانایی مشاهده تصاویر ضبط شده و بررسی آن‌ها همزمان با ضبط تصاویر جدیدتر و مجزا، در دوربین چند سنسوری یکی از قوی‌ترین مزیت‌های این نوع از دوربین‌ها هستند.

توانایی زوم کردن بر روی جزئیات خاص، از مواردی است که به عنوان قابلیت‌های جالب، جذاب و کاربردی این دوربین‌هاست.

دوربین چند سنسوری IP بی عیب نیست و یکی از معایب آن توانایی تشخیص دقیق جزئیات فقط از فاصله نزدیک را دارد.

جمع بندی

در این مطلب به معرفی انواع مختلف دوربین‌های مدار بسته آی پی پرداختیم تا با بررسی تمام مزایا و موارد آن‌ها آشنا شوید. هر فرد یا سازمان باید با توجه به نیازها و بودجه مالی خود و همچنین کارایی هر یک از انواع دوربین مداربسته IP، با آگاهی کامل بهترین گزینه را برای فضای مدنظر خود انتخاب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *