استعلام خلافی خودرو با بارکد و پیامک

5 دقیقه زمان مطالعه

استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن از اقداماتی هستند که صاحبان خودرو باید هر چند ماه یک بار برای جلوگیری از دو برابر شدن جریمه‌ها و توقیف خودرو توسط پلیس راهنمایی و رانندگی انجام دهند. روش‌های مختلفی برای استعلام خلافی و پرداخت وجود دارند. مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+، استعلام خلافی خودرو با پیامک و بارکد پشت کارت و … از روش‌های رایجی هستند که بسیاری از افراد از آن‌ها استفاده می‌کنند. که در این مطلب قصد داریم به طور کامل به آن بپردازیم.  اگر به تعمیر خودرو علاقه دارید، می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

بارکد کارت ماشین چیست؟

یکی از سردرگمی‌های افراد در زمان استعلام خلافی با شماره بارکد این است که از محل قرارگیری این بارکد بی اطلاع هستند. بارکد در پشت کارت ماشین قرار دارد که شامل یک کد 8 یا 9 رقمی بر می‌باشد. در صورتی که کارت خودروی جدید دارید، به راحتی به این بارکد دسترسی خواهید داشت.

در شکل زیر شماره بارکد کارت خودرو مشخص شده است، به آن دقت فرمایید.

بارکد کارت خودرو کجاست

استعلام خلافی خودرو با بارکد

یکی از روش‌های استعلام خلافی خودرو با اسکن بارکد است که می‌توان به سادگی و در کمترین زمان ممکن آن جریمه‌های خودرو را به دست آورید. برای استفاده از این روش شما ابتدا باید وارد سایت راهور 120 شوید. سپس گزینه استعلام تخلفات رانندگی را انتخاب نمایید تا شما را به صفحه بعد هدایت کند.

استعلام خلافی ماشین با بارکد

در این مرحله با وارد کردن کد ملی و کلمه عبور خود، به مرحله بعد می‌روید. بعد از تکمیل اطلاعات خود، به صفحه دیگری منتقل خواهید شد. در این مرحله باید بارکد پشت کارت ماشین خود را در قسمت مربوطه وارد نمایید و سپس روی کادر جستجو بزنید.

استعلام خلافی خودرو با بارکد پشت کارت

همچنین در روش استعلام خلافی خودرو با بارکد می‌توان استعلام ریز خلافی خودرو را نیز انجام دهید. این روش رایگان است و شما می‌توانید به سادگی با داشتن کد بارکد، تمام جزئیات مربوط به جریمه خودرو را مشاهده نمایید.

پس از رؤیت خلافی خودرو برای پرداخت آن از همین طریق و تنها با وارد شدن به سایت راهور 120 نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. برای این منظور باید پس از ورود به سایت روی گزینه پرداخت جرائم رانندگی کلیک کنید تا به صفحه بعد وارد شوید. سپس اطلاعات خود را وارد نمایید و هزینه جرائم رانندگی خود را پرداخت کنید.

روش پرداخت جریمه رانندگی با بارکد

نحوه استعلام خلافی خودرو با پیامک

روش دیگر برای استعلام مبلغ خلافی ، استعلام خلافی خودرو با شماره پیامک می‌باشد. برای یادگیری چگونگی استعلام خلافی ماشین از طریق پیامک باید با استفاده از کد VIN که بر روی کارت خودرو نوشته شده است، با ما همراه باشید.

حتماً بخوانید: نوبت دهی تعویض پلاک

کد VIN چیست؟

کد VIN یک کد اختصاصی است یعنی برای هر خودرو منحصر به فرد و خاص می‌باشد. کد VIN شامل 17 کاراکتر حروف و اعداد است که بر روی کارت ماشین شما می‌باشد. کد VIN با IR شروع می‌شود و شامل اطلاعات مربوط به سال ساخت، کشور سازنده، مشخصات موتور خودرو، امکانات خورو، مدل خودرو و مشخصات شرکت سازنده خودرو می‌باشد که برای موارد مختلفی مانند شناسایی خودرو کاربرد دارد.

کد VIN کارت ماشین

استعلام رایگان خلافی خودرو با پیامک

شماره استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک 1101202020 می‌باشد. برای استعلام از این طریق باید با کد VIN نوشته شده بر روی کارت ماشین خود را به این شماره پیامک کنید و کد تأیید برای شما ارسال خواهد شد. برای ادامه مراحل باید کد تأیید را به همین سرشماره بفرستید تا مبلغ استعلام خلافی‌های خودرو برای شما ارسال شود.

هزینه استعلام خلافی خودرو با پیامک 350 تومان می‌باشد که یا از سیم کارت اعتباری شما کسر خواهد شد و یا روی قبض ماهیانه شما محاسبه می‌شود.

حتماً بخوانید: شرابط ثبت نام لاستیک دولتی

استعلام ریز خلافی خودرو از طریق پیامک

در صورت تمایل به پرداخت خلافی خودروی خود از طریق VIN و با پیامک، باید پس از نوشتن کد VIN مربوط به کارت ماشین یک * به انتهای آن اضافه کنید و سپس پیامک را ارسال نمایید. در این صورت پیامکی که برای شما فرستاده می‌شود، شناسه قبض و شناسه پرداخت خواهد داشت و از طریق آن می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای پرداخت قبض و یا دستگاه خودپرداز ATM خلافی خودرو را پرداخت نمایید.

جمع بندی

در صورتی که قصد استعلام خلافی خودرو خود را دارید، می‌توانید از روش‌های ساده‌ای مانند طریقه استعلام خلافی خودرو با پیامک و بارکد استفاده نمایید تا بتوانید بدون دغدغه و بدون معطلی نسبت به خلافی خودرو آگاه شوید و در صورت تمایل برای پرداخت آن اقدام کنید. افزایش 2 برابری مبلغ خلافی خودرو پس از گذشت 60 روز از زمان ثبت جریمه، اعمال می‌شود. به شما توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از دو برابر شدن مبلغ خلافی خودروی خود حدأقل هر ماه یک بار و حدءکثر هر 45 روز 1 بار، استعلام جرائم رانندگی خود را بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *