چگونه وام خود اشتغالی بگیریم؟ [سال 1401]

5 دقیقه زمان مطالعه

منظور از خود اشتغالی این است که شخص برای خودش کار کند و در واقع کارفرمای خودش باشد. وام خود اشتغالی جهت حمایت مالی به منظور راه اندازی یک کسب و کار کوچک و ایجاد فرصت‌های شغلی است. این وام برای کمک به افرادی طراحی شده است که شغلی ندارند و همچنین توانایی مالی برای راه اندازی کسب و کار را ندارند. همانطور که از مبلغ وام خود اشتغالی مشخص است، این وام جنبه حمایتی دارد و نمی‌توان با کمک آن تمامی هزینه‌های ایجاد کسب و کاری را پرداخت کرد. البته اگر افراد به صورت شراکتی این وام را دریافت کنند شاید بتوانند از عهده‌ی راه اندازی کارگاهی کوچک بربیایند!

چه کسانی می‌توانند وام خود اشتغالی دریافت کنند؟

متقاضیان وام خود اشتغالی باید بیکار بوده و از هیچ موسسه دیگری وام اشتغال دریافت نکرده باشند. سن این افراد باید بین 18 تا 50 سال باشد. همچنین همراه داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از نظام وظیفه عمومی برای آقایان الزامی است. گروه هایی که می توانند برای وام های فنی و حرفه ای درخواست دهند عبارتند از:

 • فارغ التحصیلان از دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی
 • دارندگان دیپلم کار و دانش یا فنی و حرفه ای
 • دارندگان مدرک فنی و حرفه ای از مراکز دولتی و آموزشگاه های آزاد
 • صاحبان ایده های کارآفرینی
 • برگزیدگان مسابقات ملی مهارت
 • برگزیدگان و مخترعان جشنواره خوارزمی

متقاضیان برای راه‌اندازی چه مشاغلی می‌توانند درخواست وام دهند؟

مشاغل خانگی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشاغل خانگی را اینگونه تعریف کرده است: «آن دسته از فعالیت‌هایی که توسط یکی از اعضا یا خانواده در فضای مسکونی در قالب طرح کسب‌وکار شکل می‌گیرد، بدون اینکه آرامش و آسایش همسایگان را برهم بزند. این امر منجر به تولید خدمات یا کالاهایی می‌شود که می‌توانند در بازار خارج از محیط مسکونی به فروش برسند. برای این نوع مشاغل خانگی سقف تسهیلات 5 میلیون تومان است.

خود اشتغالی

«خوداشتغالی» یا «خویش فرمایی» نوعی شغل است که در آن فرد برای خود کار می‌کند و به عبارتی کارفرمای خود است. درآمد این افراد ثابت نیست و به محیط و شرایط داخلی کارگاه بستگی دارد.

همچنین به این نوع اشتغال «اشتغال آزاد» نیز می‌گویند و دلیل این نامگذاری ممکن است این باشد که فرد خود اشتغال، از کنترل کارفرما فارغ بوده و دارای آزادی عمل است.

این کسب و کارها معمولا در مجموعه کارگاه‌های کوچک طبقه بندی می‌شوند. فعالیت‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی، بازرگانی، فنی، مشاوره ای، ساختمانی و … از این نوع هستند. در بخش کشاورزی، واحدهای کوچک تولیدی محصولات کشاورزی، باغی، دامی و آبزیان و در نهایت در بخش صنعتی می توان به کارگاه های کوچک غیرکشاورزی (نساجی، غذایی، شیمیایی، فلزی، چوبی، صنایع دستی و …) اشاره کرد.

دولت اکثر مشاغل خود اشتغالی را از طریق صدور مجوزهای مختلف کنترل می‌کند. رایج ترین این مجوزها «مجوز کسب و کار» است که شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و عمدتاً از طریق اتحادیه‌های صنفی اخذ می شود. سقف اعتبار در نظر گرفته شده برای این دسته از کارها 15 میلیون تومان می‌باشد.

نکته: همه بانوان که به دلیل نبود همسر و یا از کار افتادگی او، سرپرست خوانوار محسوب می‌شوند و همچنین تحت پوشش کمیته امداد و یا بهزیستی هستند، برای ایجاد مشاغل درآمدزا می‌توانند از بانک‌ها تسهیلات خود اشتغالی بگیرند.

وام خود اشتغالی

کارفرمایی

یکی دیگر از مشاغل واجد شرایط دریافت وام، کارفرمایی است. در این دسته از کارها فرد به غیر از ایجاد کار برای خود، افراد دیگری را نیز استخدام کرده و به آنها حقوق می‌دهد. در این نوع اشتغال دو یا چند نفر می توانند به صورت مشترک کسب و کاری ایجاد کنند.

کارآفرینی

به انواع مشاغلی که موجب تولید محصولی می‌شوند، کارفرمایی می گویند. محصول تولید شده می تواند در زمینه صنعت، خدمات و یا کشاورزی باشد. کارآفرین باید با یک برنامه اقتصادی دقیق صاحبان سرمایه را برای نوآوری مورد نظر قانع کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خود اشتغالی فنی و حرفه ای

برای دریافت وام خوداشتغالی از طریق مدرک فنی و حرفه ای باید گواهینامه رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور در رشته مورد نظر خود داشته باشید. بنابراین در استفاده از این روش اولین قدم اخذ مدرک فنی حرفه ای می‌باشد. آموزشگاه‌های زیادی برگزار کننده دوره‌های فنی مختلفی هستند اما همه این آموزشگاه‌ها مدرک فنی و حرفه‌ای را ارائه نمی‌دهند. آموزشگاه فنون برق یکی از بهترین آموزشگاه‌هایی است که با هدف اشتغال زایی، دوره‌های مختلف فنی را با بهترین شرایط و تجهیزات برگزار می‌کند. دوره آموزش برق ساختمان، آموزش تعمیرات موبایل، آموزش نصب پکیج دیواری و آموزش مکانیک خودرو، نمونه‌هایی از دوره های برگزار شده در این آموزشگاه می‌باشند.

شخص برای دریافت وام خود اشتغالی فنی و حرفه ای باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشد:

 • کارت پایان خدمت یا معافیت دائم
 • عدم اشتغال در سازمان های دولتی
 • صاحب کسب و کاری نبودن
 • سن حداقل 18 و حداکثر 50 سال
 • عدم استفاده قبلی از وام خوداشتغالی
 • عدم دریافت حقوق بازنشستگی

مراحل دریافت وام خود اشتغالی

پس از دریافت گواهی، مرحله دوم درخواست وام از طریق تلفنی یا اینترنتی است. اطلاعات متقاضی در بانک اطلاعات ذخیره می‌شود و سپس متقاضی شماره پرونده خود را دریافت می‌کند. پس از ثبت شماره پرونده، این مدارک ارسال می‌شود. پس از بررسی مدارک ارسالی، پرونده‌ای برای متقاضی ایجاد و بایگانی می‌شود.

مرحله سوم ارزیابی طرح‌های تجاری است و درخواست‌ها بر اساس اولویت طبقه بندی می‌شوند. سپس طرح‌های تجاری بررسی می‌شود تا شرایط لازم برای دریافت تسهیلات بررسی شود. در این مرحله شرایط عمومی افراد و توانایی آن‌ها برای شروع یک فعالیت بررسی می‌شود.

با انجام بازرسی یا مصاحبه نتیجه دریافت وام مشخص شده و وام برای متقاضی واریز می‌شود. بعد از مدتی کارگاه مجددا بررسی می‌شود. پس از این مرحله افرادی که از وام خود برای کارهایی غیر از راه اندازی کسب و کار استفاده کرده‌اند مشخص می‌شوند و با محاسبه جریمه، وام آنها پس گرفته می‌شود.

از زمان ثبت نام تا واریز وام به حساب شخص متقاضی، حداکثر 6 ماه زمان لازم است. بنابراین پس از ثبت نام اگر ظرف مدت 6 ماه با متقاضی تماسی برقرار نشود به این معنی است که متقاضی شرایط لازم را نداشته است.

شرایط احراز دریافت وام

مبلغ وام خود اشتغال، به متقاضیان در ضوابط و مقررات تعیین شده پس از بررسی دقیق طرح کسب و کار و نیازهای واقعی متقاضی، تسهیلات برای مشاغل خانگی تا سقف 50 میلیون تومان، برای مشاغل خویش فرمایی تا سقف 100 میلیون تومان و برای تسهیلات کارفرمایی و کارآفرینی نیز تا سقف 300 میلیون تومان می‌باشد.

برای دریافت تسهیلات خانگی تا سقف 50 میلیون تومان یک نفر کارمند رسمی دولت یا دو کارمند پیمانی شاغل در ادارات دولتی به اضافه یک سفته و یک فقره چک به مبلغ 120 درصد اصل تسهیلات دریافتی الزامی است.

دو کارمند رسمی دولت یا یک کارمند رسمی دولت و یک نفر دارنده پروانه کسب به گونه ای که اعتبار پروانه کسب او بیش از پنج سال بوده به همراه سفته و چک الزامی است.

برای دریافت تسهیلات خود اشتغالی یا خویش فرمایی به میزان 120 درصد اصل تسهیلات دریافتی 50 تا 100 میلیون ریال نیاز است.

برای دریافت وام کارفرمایی یا کارآفرینی از 100 تا 300 میلیون تومان وثیقه ملکی اخذ می‌شود.

وام خود اشتغالی بانک مسکن

حداکثر مبلغ وام خود اشتغالی بانک مسکن برای تسهیلات فردی 20، 50 و 100 میلیون تومان و برای تسهیلات کارفرمایی 2 میلیارد تومان می‌باشد. مدت بازپرداخت برای خدمات انفرادی 84 ماه و برای کارفرمایان 60 ماه است. نرخ سود این وام 4 درصد است. نوع ضمانت این وام، ضامن رسمی و سند مالکیت تا سقف 50 میلیون تومان، دو ضامن با کسر حقوق و سند مالکیت 50 میلیون به بالا الزامی است.

 • در صورت تأخیر تسهیلات سود سپرده 12 درصد است.
 • پرداخت تسهیلات منوط به افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز با حداقل موجودی یک میلیون ریال می‌باشد.
 • برای گرفتن وام تا سقف 25 میلیون تومان سفته با ضمانت ضامن معتبر با گواهی کسر حقوق الزامی است.
 • برای دریافت وام بیش از 25 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان، سفته با ضمانت دو ضامن معتبر با گواهی کسر از حقوق الزامی است.
 • برای گرفتن تسهیلات بالای 50 میلیون تومان سند مالکیت الزامی است.

وام خود اشتغالی بانک سپه

بانک سپه برای ارائه وام، از شما معرفی نامه کمیته امداد درخواست می‌کند. این بانک برای ارائه وام خوداشتغالی 100 میلیون تومان سقف تعیین کرده است. نرخ سود 4 درصد و مدت بازپرداخت 84 ماهه است.

 • متقاضی وام نباید چک برگشتی یا بدهی به بانک داشته باشد.
 • در صورت تأخیر تسهیلات سود سپرده 12 درصد است.
 • تا 50 میلیون تومان دو ضمانت کسر از حقوق و 50 میلیون به بالا سند ملکی الزامی است.

وام خود اشتغالی بانک ملی

بانک ملی با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وام خوداشتغالی ارائه می‌کند. بنابراین داشتن معرفی نامه از این موسسات در این بانک ضروری است. سقف وام خود اشتغالی بانک ملی برای فرد 100 میلیون تومان و برای کارفرما 2 میلیارد تومان است. نرخ سود این وام 4 درصد و مدت بازپرداخت انفرادی 84 ماهه و مدت بازپرداخت کارفرما 60 ماه می‌باشد.

 • متقاضی وام نباید چک برگشتی یا بدهی به بانک داشته باشد.
 • متقاضی برای دریافت وام خود اشتغالی نیازی به سپرده گذاری نزد بانک ملی ندارد.
 • در صورت تأخیر تسهیلات، سود سپرده 12 درصد است.
 • تا 50 میلیون تومان دو ضمانت کسر از حقوق و 50 میلیون بالا سند ملکی الزامی است.
5/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *