نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

5 دقیقه زمان مطالعه

نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

در زندگی امروزی پکیج های دیواری یکی از ضروری ترین تجهیزات محسوب می شوند زیرا علاوه بر گرم کردن محیط در فصول سرد سال، آب گرم مصرفی را نیز تامین می کنند. جهت سالم نگه داشتن پکیج های دیواری لازم است اقداماتی را انجام دهید که مهمترین اقدامی که باید در نظر بگیرید، رسوب زدایی پکیج دیواری می باشد که به دلیل استفاده از آب شهری و سختی موجود در آب باید هر ساله انجام شود.

نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

توجه داشته باشید که سرویس کردن هرساله پکیج های دیواری موجب می شود عمر مفید پکیج افزایش یابد و کمتر دچار مشکل شود. به همین علت است که توصیه می شود قبل از آنکه پکیج شما دچار مشکل گردد و باعث شود متحمل هزینه های سنگین شوید اقدام به سرویس پکیج خود کنید تا از هزینه های احتمالی بکاهید.

در این مقاله قصد داریم نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری را برایتان شرح دهیم تا اطلاعات خود را در زمینه رسوب زدایی پکیج افزایش دهید پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

حتما مطالعه کنید: کدام نوع پکیج دیواری خوب است؟

بهترین زمان جهت سرویس پکیج

برای اینکه از خرابی های ناگهانی در امان بمانید، بهتر است در ابتدای فصل سرما پکیج تان را سرویس کنید. جهت این کار از یک متخصص کمک بگیرید و در صورت تشخیص تعمیرکار اقدام به رسوب زدایی پکیج کنید.

علائم رسوب گرفتگی پکیج چیست؟

جهت تشخیص رسوب گرفتگی پکیج شیر آب گرم را باز کنید در صورتی که شعله های پکیج روشن بودند اما آب سرد یا ولرم بود نشان از رسوب گرفتگی پکیج است. دقت داشته باشید فشار کم آب نیز دلیل بر وجود رسوب در مبدل پکیج است. پیشنهاد ما به شما برای کاهش ایجاد رسوب در پکیج استفاده از رسوب گیر است تا زمان رسوب گیری پکیج را به حداقل برسانید.

اهمیت رسوب زدایی پکیج دیواری

برای اینکه بازدهی و عمر پکیج را افزایش دهید لازم است رسوب زدایی کنید زیرا باعث کاهش مصرف سوخت، افزایش فشار آب و گرم شدن آب در بازه زمانی کمتری می شود. توجه داشته باشید برای رسوب زدایی پکیج از پمپ مخصوص رسوب زدایی استفاده کنید تا لوله ها و دیگر قسمت های پکیج دچار رسوب نشوند.

در صورت تمایل به یادگیری تعمیر پکیج دیواری همین الان نسبت به ثبت نام دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری اقدام نمایید.

نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

جهت رسوب زدایی پکیج چند نکته که روش و زمان رسوب زدایی را مشخص می کند را در نظر بگیرید، اینکه مقدار کارکرد پکیج شما چقدر است، آخرین تاریخی که پکیج را سرویس یا رسوب زدایی کرده اید چه موقع بوده است و اینکه در حال حاضر چه میزان رسوب گرفتگی در پکیج وجود دارد، در تعیین نحوه رسوب زدایی پکیج تاثیر دارد که در ادامه دو روش رسوب زدایی را شرح خواهیم داد.

بازکردن پکیج و رسوب زدایی آن

علت رسوب گیری پکیج دیواری

همانطور که می دانید به وجود آمدن و ایجاد رسوب یا جرم در پکیج دیواری یکی از مشکلات رایج پکیج دیواری می باشد. اما رفع این مشکل کار چندان دشواری نیست و در صورت داشتن دانش و مهارت کافی می توانید آن را انجام دهید. رسوب و جرم گیری پکیج و لوله های شوفاژ به دلیل ته نشین شدن املاح موجود در آب و سختی آب ایجاد می شود. زمانی که ترکیبات کلسیم، منیزیم، سدیم و… موجود در آب با مولکول های فلزی مبدل یا لوله واکنش می دهند، یاعث ایجاد رسوب می شوند که نتیجه آن انسداد مسیر عبور آب موجود در سیستم پکیج است. این اتفاق یکی از موارد رایج در رابطه با پکیج های دیواری و رادیاتورها است و می تواند مشکلاتی را برای آنها به وجود آورد.

باز کردن پکیج و رسوب زدایی آن ( روش سنتی )

اولین کاری که لازم است در این روش انجام دهید این است که مبدل آن را از پکیج جدا کنید و پس از آن دوشاخه برق را از پریز جدا کنید و کاور پکیج را بردارید. در اقدام بعد با استفاده از مواد جرم گیر و رسوب زدا، جرم و رسوبات موجود در مبدل را از بین ببرید.

توجه داشته باشید به دلیل استفاده از جرم گیرهای قوی حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. مواردی مانند استفاده از ماسک و دستکش و لباس کار تا به سلامتی خود آسیب نزنید.

پس از آنکه کاور پکیج را برداشتید، شیر آب سر ورودی پکیج را ببندید و شیر پکن را که در زیر پکیج قرار دارد را باز کنید. برای اینکه آب سریع تر تخلیه شود یکی از شیرهای آب را باز بگذارید تا آب موجود در سیستم تخلیه شود.

اکنون پیچ های مبدل را بازمی کنیم و مبدل را از بدنه پکیج جدا می کنیم، سپس مبدل را درون یک تشت قرار می دهیم و با احتیاط کامل به کمک اسیدهای صنعتی مانند جوهر نمک رسوب زدایی پکیج را انجام می دهیم.

دقت داشته باشید که فقط از یک طرف مبدل رسوب زدا را بریزید و پس از گذشت یک تا دو ساعت مبدل را خارج کرده و با آب فشار قوی آن را بشویید.

اگر با انجام رسوب زدایی با اسید همچنان رسوبات سختی در مبدل وجود دارند می توانید مبدل را بر روی شعله گاز قرار دهید تا با ایجاد حرارت بالا و سپس ضربه زدن به مبدل رسوبات را جدا کنید. فراموش نکنید بعد از انجام این کار مبدل را با آب فشار قوی شستشو دهید.

پس از اتمام رسوب زدایی کامل پکیج مبدل را با کمک پیچ ها بر روی بدنه پکیج محکم می کنیم. سپس شیر پرکن را ببندید و آب پکیج را وصل کنید و پس از آنکه فشار دستگاه به یک ونیم بار رسید، پکیج را روشن بکنید.

رسوب زدایی پکیج بدون باز کردن آن ( روش مدرن )

در این روش نیازی نیست که مبدل پکیج را باز کنید و تنها با استفاده از پمپ، عملیات رسوب زدایی پکیج را انجام دهید. به این صورت عمل کنید که پمپ را در ظرف اسید قرار دهید و از یک طرف به ظرف مبدل و از طرفی دیگر به داخل ظرف پمپ برگردانید. با این روش و با پمپاژ اسید در مبدل عملیات اسیدشویی را انجام دهید.

با استفاده از این روش می توانید تمامی رسوبات موجود در مبدل را در زمان حدود 30 دقیقه از بین ببرید. برای تمیز شدن کامل مبدل در انتهای کار ظرف پمپ را از آب گرم پر کنید و اجازه دهید مبدل دستگاه چند دقیقه ای کار کند.

حتما مطالعه کنید: 8 علت سرد و گرم شدن آب پکیج دیواری

نحوه رسوب زدایی رادیاتور

نحوه رسوب زدایی رادیاتور پکیج

گاهی ممکن است به دلیل سختی آب، اجرام و رسوبات وارد لوله ها و سیستم رادیاتور شود در این صورت ابتدا باید شیر پرکن پکیج را باز کنید و پس از تخلیه کامل آب، شلنگ ورودی آب سرد و همچنین شلنگ های رفت و برگشت پکیج را باز کنید.

سپس باید شلنگ ورود به آب سرد به پکیج را به شلنگ رفت رادیاتورها متصل کنید، برای این اتصال از مغزی استفاده کنید و شلنگ برگشت رادیاتورها را به از پکیج جدا کرده بودید را داخل سینک ظرفشویی قرار دهید.

اکنون با باز کردن شیر آب تمام رسوبات و گل ولای موجود در لوله ها تخلیه و به داخل سینک ظرفشویی می ریزد. این کار را تا جایی ادامه دهید تا آب خروجی از شلنگ برگشتی رادیاتور تمیز شود. بدین صورت رسوب زدایی رادیاتور پکیج را انجام داده اید.

روش های جلوگیری از رسوب گیری پکیج و رادیاتور

برای جلوگیری از رسوب گیری پکیج و رادیاتورها توصیه می شود به دلیل وجود سختی آب از نصب فیلتر بر سر ورودی آب سرد به پکیج استفاده کنید تا از ورود املاح که باعث رسوب گیری سیستم و لوله ها می شود جلوگیری کنید.

همچنین می توانید هنگام راه اندازی پکیج از ترکیبات ضد رسوب استفاده کنید زیرا این کار تا حدی از ته نشین شدن املاح و ایجاد رسوب پیشگیری می کند. اما بهترین راهکار برای جلوگیری از رسوب گیری پکیج، سرویس به موقع پکیج می باشد. برای این کار حتما درخواست رسوب زدایی پکیج را در مراکز معتبر ثبت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی و پرداخت هزینه های اضافی بکاهید.

جمع بندی

در این مقاله به علائم رسوب گیری و نحوه رسوب زدایی پکیج و رادیاتورها پرداختیم و مواردی را که باعث رسوب گیری پکیج می شوند را عنوان کردیم تا شما بتوانید، حتی الامکان با انجام این موارد از رسوب گیری پکیج جلوگیری کنید.

در صورت تمایل به یادگیری تعمیر پکیج دیواری همین الان نسبت به ثبت نام دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری اقدام نمایید.

 

 

 

 

 

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *