چگونه باتری لپ تاپ خود را کالیبره کنیم؟ |راهنمای جامع نگهداری و کالبیره کردن باتری لپ تاپ

5 دقیقه زمان مطالعه

کالیبره کردن باتری لپ تاپ یکی از راهکارهای مفید و کارآمد برای افزایش بازدهی و طول عمر باتری لپ تاپ محسوب می شود. اگر در هنگام کار با لپ تاپ و علی رغم داشتن درصدی شارژ، ناگهان با خاموش شدن دستگاه مواجه شده اید، کالیبره کردن باتری از جمله اقدامات لازم و ضروری برای جلوگیری از این مشکلات به شمار می رود.

پس اگر با مشکل زود خالی شدن باتری لپ تاپ و خاموش شدن آن مواجه هستید، مطالعه این یادداشت به شما در عیب یابی و رفع این مشکل کمک می کند. در این مقاله به بررسی روش کالبیره کردن باتری در لپ تاپ ها و نحوه نگهداری صحیح از باتری می‌پردازیم. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه تعمیرات لپ تاپ دارید توصیه می کنیم با توجه به درآمد و بازار داغ تعمیرکار لپ تاپ , در دوره های آموزش تعمیر لپ تاپ آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

برای کالیبره کردن باتری در لپ تاپ ما دو روش را به شما پیشنهاد می دهیم. روش اول کالیبره کردن باتری به صورت دستی و روش دیگر استفاده از نرم افزارهای کالیبره کردن می باشد. در روش اول ابتدا باتری لپ تاپ را به طور کامل و 100 درصد شارژ نموده سپس شارژ آن را به اتمام رسانده و دوباره آن را 100 درصد شارژ می کنید و در روش دیگر نیر از برنامه هایی که برای کالیبره کردن می باشد، استفاده می کنید.

روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ

مراحل مختلف کالیبره کردن باتری به صورت دستی

مرحله اول: برای انجام فرآیند کالیبره کردن در ابتدا می بایست سطح شارژ باتری دستگاه به میزان 100 درصد رسیده باشد. سپس به مدت دو ساعت با متصل کردن لپ تاپ به جریان برق، به باتری دستگاه استراحت داده تا گرمای ایجاد شده در اثر شارژ شدن باتری از بین برود. در طی این مدت می توان از لپ تاپ به منظور کاربردهای سبک استفاده به عمل آورد.

مرحله دوم: در ادامه عملیات کالیبره کردن وارد منوی Control panel دستگاه شده و گزینه Hardware And sound را انتخاب و سپس بر روی گزینه power option کلیک کنید. در ادامه این پروسه گزینه Change plan setting و پس از آن بر روی گزینه Change advanced power setting کلیک نمایید.

مراحل کالیبره کردن لپ تاپ

مرحله سوم: در ادامه پروسه کالیبره نمودن لپ تاپ با پیدا کردن تب Battery و سپس کلیک بر روی آن به سراغ گزینه های Critical battery level و Critical battery action بروید. در بخش critical battery action گزینه های مربوط به Plugged in و On battery را بر روی وضعیت Hibernate تغییر دهید. همچنین، گزینه های مرتبط با critical battery level را بر روی عدد 5 درصد و در صورت عدم قبولی سیستم بر روی عدد 7 درصد قرار دهید.

کالیبره کردن

مرحله چهارم: در ادامه عملیات کالیبره کردن باتری می بایست ضمن جدا کردن کابل برق دستگاه، نسبت به کار کردن با لپ تاپ اقدام نمود. این فرآیند باید تا زمان خاموش شدن خودکار لپ تاپ ادامه پیدا کند.

مرحله پنجم: پس از طی نمودن این مراحل در مدت زمانی 2 الی 5 ساعت با لپ تاپ کار کرده تا ظرفیت باتری آن به صورت کامل تخلیه شود.

مرحله ششم: در آخرین مرحله کالیبره کردن باتری دستگاه می بایست دستگاه را مجدد به برق متصل نموده تا ظرفیت شارژ باتری به سطح 100 درصد برسد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

بهترین زمان برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ

برای بسیاری از کاربران این سوال پیش می آید که بهینه ترین زمان برای انجام فرآیند کالیبره کردن چه زمانی می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که انجام دادن این پروسه یک بار در طول 2 یا 3 ماه برای حفاظت و افزایش طول عمر باتری دستگاه بسیار مؤثر و تاثیرگذار می باشد.

زمان کالیبره کردن باتری لپ تاپ

مهم ترین مزایای کالیبره کردن باتری

کالیبره کردن علاوه بر ارتقا و بهبود بخشیدن عملکرد باتری لپ تاپ، سبب صحیح و دقیق نشان دادن سطح باقی مانده و شارژ شده باتری می شود. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که نشان دادن میزان صحیح و دقیق شارژ باتری لپ تاپ مانع از خاموشی ناگهانی دستگاه در حین کار می شود.

اگر با مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ مواجه هستید کالیبره کردن می تواند به شما در رفع این مشکل کمک کند.

برای نمایش سطح شارژ باتری لپ تاپ به صورت دقیق، چک و بررسی کردن تنظیمات مربوط به مدیریت مصرف انرژی کمک شایانی می نماید. همچنین، فعال نبودن حالت save battery power در این زمینه می تواند مؤثر و تاثیرگذار باشد.

به طور کلی، با طی کردن کلیه مراحل کالیبره کردن باتری در لپ تاپ عدد مربوط به ظرفیت باتری دستگاه به صورت واقعی و دقیق نمایش داده می شود. با مراجعه به تب Toolbar مربوط به ویندوز می توان ارقام و اعداد دقیق مرتبط با سطح و میزان شارژ باتری لپ تاپ را مشاهده نمود.

بدون تردید، انجام مراحل کالیبره کردن مزایا و فواید زیادی را با خود به همراه دارد. به طور معمول، استفاده نکردن از باتری لپ تاپ در بازه زمانی طولانی، منجر به کاهش سطح کیفی و توان شارژدهی آن می شود. کالیبره نمودن باتری ضمن جلوگیری از این مشکل، کیفیت و راندمان و عملکرد باتری را بهبود می بخشد. همچنین، با انجام فرآیند کالیبره کردن می توان از سالم بودن باتری اطمینان حاصل کرد.

چگونه از باتری لپ تاپ محافظت کنیم؟

چنانچه قصد محافظت از باتری لپ تاپ را دارید توصیه می کنیم در صورت عدم استفاده از باتری لپ تاپ برای مدت طولانی، ابتدا سطح شارژ باتری را به میزان 40 درصد رسانده و سپس در محل تمیز و در عین حال خشک نگهداری کنید. همچنین، در صورت عایق بندی مناسب، قابلیت نگهداری باتری در دمای صفر تا 10 درجه سانتیگراد وجود دارد.

حرارت و گرمای بیش از حد، از مهم ترین علل خرابی و معیوب شدن باتری لپ تاپ قلمداد می گردد. بنابراین، عدم نگهداری باتری در محیط های گرم، جریان داشتن مطلوب هوا، استفاده از پایه های خنک کننده، عدم رسیدن سطح شارژ باتری به کمتر از 20 درصد و کالیبره کردن از مؤلفه های تاثیرگذار و مؤثر برای افزایش طول عمر و کارایی باتری لپ تاپ به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *