نحوه کار پکیج چگالشی به چه صورت است؟

5 دقیقه زمان مطالعه

نحوه کار پکیج چگالشی به چه صورت است؟

امروزه برای گرم کردن آب مصرفی و محیط زندگی از انواع پکیج ها استفاده می شود. هدف از تولید انواع پکیج ها کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی و راندمان پکیج ها می باشد. یکی از پکیج های مورد توجه مصرف کنندگان پکیج های چگالشی هستند که در این مقاله قصد داریم به نحوه کار پکیج چگالشی و تفاوت آن با پکیج غیر چگالشی بپردازیم پس ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

در صورت تمایل به یادگیری تعمیرات پکیج دیواری همین الان نسبت به ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری در آموزشگاه معتبر فنون برق اقدام نمایید.

نحوه کار آب گرم کن چگالشی به چه صورت است؟

پکیج چگالشی چیست؟

سیستم گرمایشی پکیج چگالشی سیستم جدید گرمایشی است که از گرمای احتراق به وجود آمده در سیستم جهت گرم کردن آب مصرفی استفاده می کند تا باعث کاهش آلودگی های زیست محیطی شود و از هدر رفت انرژی و سرمایه مصرف کنندگان جلوگیری کرده باشد.

حتما مطالعه کنید: نحوه رسوب زدایی پکیج دیواری

چگونگی عملکرد پکیج چگالشی

همانطور که پیش تر گفته شد پکیج های چگالشی از گرمای احتراق به وجود آمده در سیستم جهت پیش گرمایش آب سرد استفاده می کند. سوخت مصرفی پکیج های چگالشی با استفاده از گاز یا گازوئیل می باشد. دلیل اینکه نام این دستگاه را پکیج چگالشی گذاشته اند این است که سیستم، بخار حاصل از گرما را به مایع ( میعان ) تبدیل می کند. به عبارت دیگر در هنگام سوختن گاز مصرفی چندین برابر گاز ورودی به مشعل، هوا وارد سیستم می شود.

هوای وارد شده به سیستم دارای میزانی رطوبت است که در مشعل این رطوبت گرفته می شود و به صورت بخار از طریق دودکش خارج می شود. دمای هوای خروجی از سیستم به بیش از 100 درجه سانتی گراید می رسد که می توان با بازیابی این گرما، هدر رفت دمای خروجی را کاهش داد. برای بازیابی این گرما جهت پیش گرمایش آب مصرفی استفاده می شود و به این صورت است که از گرمای به وجود آمده از بخار آب ایجاد شده در مشعل و گرمای لوله دودکش استفاده می شود.

تفاوت پکیج چگالشی با پکیج غیر چگالشی

در پکیج های غیرچگالشی مقدار زیادی از گرمای حاصل از مشعل که بالای 100 درجه سانتی گراید است از طریق خروجی دودهای حاصل از احتراق ( دودکش ) خارج و هدر می شود. در صورتی که در پکیج های چگالشی به دلیل تغییراتی که در طراحی آن ها ایجاد شده، با گرمای ایجاد شده توسط مشعل، آب مصرفی پیش گرم می شود و دمای به وجود آمده در این فرآیند باعث ایجاد بخار آب می شود و سپس به مایع تبدیل می شود که به اصطلاح کندانسه می شود.

در ضمن در پکیج های چگالشی با توجه به فرآیند متفاوتی که نسبت به پکیج های غیر چگالشی دارد، دمای گازهای خروجی از دودکش تا 70 درجه سانتی گراید کاهش پیدا می کند. همین امر باعث افزایش بازدهی پکیج و به تبع آن کاهش مصرف انرژی می گردد.

عواملی که باعث افزایش راندمان پکیج چگالشی می شود

مهمترین عاملی که باعث افزایش راندمان پکیج چگالشی می شود، رعایت اصول ایمنی می باشد. استفاده از جنس های ضد خوردگی و مشعل های مخصوص را حتما در نظر داشته باشید که باعث افزایش راندمان تا 98 درصد می شود. همچنین خروجی گازهای حاصل از احتراق نیز باید ضد خورندگی و عایق رطوبت باشند. با رعایت این نکات می توانید به صورت قابل توجهی راندمان و بازدهی پکیج را افزایش دهید.

انواع آب گرم کن چگالشی

حتما مطالعه نمایید: تفاوت پکیج دیواری با پکیج زمینی

انواع پکیج های چگالشی

پکیج های چگالشی به دو نوع پکیج های ترکیبی و سیستمی تقسیم می شوند.

پکیج چگالشی سیستمی

پکیج چگالشی سیستمی دارای مخزن هستند و معمولا در محیط های بزرگ که دارای چند حمام و سرویس هستند و مصرف آب گرم بالایی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. جهت استفاده از این پکیج ها باید فضایی را برای نصب و جاگذاری مخزن آب گرم در نظر بگیرید.

پکیج چگالشی ترکیبی

پکیج چگالشی ترکیبی بدون مخزن هستند و با باز کردن شیر آب شروع به گرم کردن آب می کنند و بدون فوت وقت آب گرم مصرفی را تولید می کند. معمولا پکیج چگالشی ترکیبی در محیط های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به فضای زیادی جهت نصب ندارند. هرچند این نوع پکیج ها دارای ظرفیت کمتری نسبت به نوع سیستمی دارند اما از بازدهی بیشتری برخوردار هستند.

آشنایی با پکیج نیمه چگالشی

پکیج های دیگری با عنوان پکیج نیمه چگالی یا نیمه کندانس در بازار موجود است که دارای 3 مبدل می باشد که مبدل سوم در بالای دستگاه و در مسیر خروج محصولات احتراق قرار دارد. در این دستگاه نیز عمل چگالی انجام می شود و توجه داشته باشید جهت رسیدن به بهترین راندمان پکیج دیواری سه مبدله، دمای آب برگشت مدار گرمایش باید حداقل ممکن، یعنی حداکثر ۵۳ درجه سانتیگراد باشد چرا که هر چقدر این دما پایین تر باشد، عملکرد بهتری از دستگاه را شاهد خواهیم بود. در این دستگاه ها مهم است که آب در دمای مناسب باشد تا گرمای تبخیر، آزاد شده و شاهد بالاترین بازدهی باشید.

در نظر داشته باشید به دلیل نیمه چگالشی بودن این پکیج ها، سازندگان آن باید تا حدود زیادی جهت افزایش و بهبود کارکرد آن تلاش کنند. در هر سه مدل معرفی شده یک نکته مشترک وجود دارد که پکیج نیمه چگالشی را ناقص باقی می گذارد. آن نکته مهم این است که در هر سه مدل پکیج شوفاژ دیواری یعنی پکیج تک مبدله، دو مبدله و نیمه کندانس، میزان انتشار گاز در محفظه احتراق، تحت کنترل ما می باشد ( توسط برد کنترل پکیج شوفاژ دیواری و شیر گاز قابل کنترل آن ) اما میزان هوا و در نتیجه کیفیت ترکیب گاز با هوا تحت کنترل ما نمی باشد و این نکته، نقص بزرگی به حساب می آید، چرا که برای بدست آوردن بهترین نتیجه و سوخت کامل، نسبت اختلاط و ترکیب گاز و هوا بسیار مهم است. از این رو پکیج های نسل چهارم یعنی پکیج های تمام چگالشی طراحی و روانه بازار شدند.

نکاتی جهت نصب پکیج چگالشی

 • حداقل فاصله پکیج از دیوار مقابل یک متر باشد.
 • فضای خالی پکیج از دو طرف حداقل 15 سانتی متر باشد.
 • حداقل ارتفاع پکیج از سطح زمین 150 سانتی متر باشد.
 • بالای وسایل گرمازا مانند اجاق گاز نباشد.
 • فاصله طولی نسبت به وسایل گرمازا حداقل 40 سانتی متر باشد.
 • در بالای محل نصب پکیج کابل برق یا لوله کشی گاز وجود نداشته باشد.
 • از نصب پکیج در اتاق خواب یا زیرزمین خودداری کنید.
 • جهت اتصال پکیج به برق از دوشاخه مناسب و اتصال ارت استفاده شود.
 • توجه داشته باشید پکیج کاملا به صورت عمودی نصب شود.
 • شستشوی مدار شوفاژ قبل از راه اندازی پکیج انجام شود.
 • نصب فیلتر در مسیر برگشت آب مدار شوفاژ انجام شود.
 • از نبود نشتی در اتصالات و لوله ها مطمئن شوید.
 • در فضای سرپوشیده قرار گیرد.
 • فضای کافی جهت تهویه مناسب و گردش هوا داشته باشد.
 • وجود دودکش اختصاصی در نزدیکترین محل به پکیج جهت خروج گازهای حاصل از احتراق در نظر گرفته شود.
 • از محکم بودن محل نصب پکیج مطمئن شوید.

مزایای آب گرم کن چگالشی

حتما مطالعه کنید: 8 علت سرد و گرم شدن آب پکیج دیواری

مزایای پکیج چگالشی

کاهش مصرف انرژی در پکیج های چگالشی بسیار پایین است که همین امر باعث کاهش هزینه می شود. از مزایای دیگر این پکیج ها نیز کاهش آلودگی های زیست محیطی و گازهای گلخانه ای می باشد که به تبع آن کاهش گرمای زمین را در پی دارد. همچنین می توان به نصب و نگهداری آسان این پکیج ها اشاره کرد که کار را برای مصرف کنندگان آسان کرده اند.

از دیگر مزایای پکیج چگالشی بی سر و صدا بودن این نوع پکیج ها است که حتی در صورت افزایش ظرفیت راندمان بدون سر و صدا هستند. مورد دیگری که در پکیج های چگالشی حائز اهمیت است طول عمر این پکیج ها است که نسبت به پکیج های معمولی بسیار بیشتر است.

معایب پکیج چگالشی

یکی از مواردی که باعث می شود برخی افراد جهت تهیه پکیج های چگالشی دچار تردید شوند، هزینه بالای تهیه دیگ چگالشی می باشد که تقریبا 50 درصد بیشتر از پکیج های معمولی است که این مورد با صرفه جویی در مصرف سوخت و همچنین کاهش هزینه های مصرفی طی سال های بعد به طور کامل جبران می شود. هرچند که چگونگی کارکرد پکیج و بازدهی آن در هزینه های پرداختی نقش مهمی دارند.

دلایلی که باعث افزایش قیمت پکیج های چگالشی می شوند و توسط شرکت های تولید کننده عنوان می شوند عبارتند از:

 • برای تولید مبدل هایی که در این نوع پکیج ها مورد استفاده قرار می گیرند از مواد مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شود که به دلیل پیچیدگی تولید این مبدل ها و همچنین سایز و تعداد مبدل ها که در هر یک از مدل پکیج ها متفاوت است هزینه های پرداختی تغییر می کند و در مقایسه با پکیج های معمولی بیشتر است.
 • ضروری است جهت خروج دودهای حاصل از احتراق، فن هایی نصب شود.
 • نیاز به پمپ یا سیستم تخلیه آب تقطیر و تله بخار در این نوع پکیج ها نیز باعث افزایش هزینه های پرداختی می شود.

معایب آب گرم کن چگالشی

ایمنی پکیج چگالشی چگونه است؟

پکیج چگالشی نسبت به پکیج های معمولی از ایمنی بیشتری برخوردار هستند زیرا پکیج چگالشی هوا را مستقیما از محیط بیرونی دریافت می کند و با عایق حرارتی آب بندی شده است و خطری بابت مکش به داخل دیگ وجود ندارد. همچنین وجود لوله کشی فاضلاب که آب تقطیر شده از طریق آن دفع می شود هیچ گونه تماسی با مواد سمی وجود ندارد.

نتیجه گیری

در این مقاله به نحوه کار پکیج چگالشی و تفاوت پکیج چگالشی با پکیج معمولی پرداختیم تا در حین خرید از اطلاعات بدست آمده استفاده کنید و بتوانید انتخاب مناسبی را مطابق با محل زندگی خود داشته باشید.

در صورت تمایل به یادگیری نصب پکیج دیواری همین الان نسبت به ثبت نام در دوره آموزش نصب پکیج دیواری در آموزشگاه معتبر فنون برق اقدام نمایید.

4.3/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *