همه چیز درباره فیروزه و روش تشخیص فیروزه اصل

5 دقیقه زمان مطالعه

نام سنگ فیروزه از لغت “تورکوئیز” که ریشه فرانسوی دارد گرفته شده است. تورکوئیز به معنای سنگ ترکی است و علت این نامگذاری نیز صادرات فیروزه از ترکیه به اروپا است البته جالب است بدانید که نام اصلی این سنگ پیروزه است زیرا گذشتگان معتقدند که اگر این سنگ همراهشان باشد برای صاحب این سنگ موفقیت و پیروزی همراه دارد!

این سنگ از پرطرفدار ترین و محبوب ترین سنگ‌ها بین ایرانیان است که به رنگ‌های آبی تیره، آبی روشن و فیروزه ای یافت می‌شود. جالب است که بدانید با ارزش ترین فیروزه در دنیا فیروزه ایران است که شهرت جهانی دارد. به علت شهرت جهانی که سنگ فیروزه در ایران و خارج از کشور دارد بازار فروش تقلبی این محصول داغ است در این مقاله قصد داریم تا با روش تشخیص سنگ فیروزه اصلی از تقلبی آشنا شویم. با ما همراه باشید.

آموزشگاه فنون برق با برگزاری دوره آموزش گوهر شناسی فرصتی را برای علاقه مندان به این رشته فراهم آورده است تا علاقه مندان علاوه بر یادگیری اصولی انواع گوهر ها، بتوانند وارد بازار کار پر رونق این حرفه شده و درآمد کسب کنند.

روش تشخیص فیروزه اصل از تقلبی

روش تشخیص سنگ فیروزه اصل از فیروزه تقلبی متاسفانه کمی سخت است البته ما چند روش تشخیص به شما آموزش می‌دهیم.

تغییر رنگ: یکی از روش های تشخیص فیروزه اصل از تقلبی تشخیص رنگ است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که فیروزه اصل به دلیل داشتن مواد معدنی متفاوت رنگ بندی متفاوتی دارد. فیروزه هرچقدر آبی تر باشد با ارزش تر است و فیروزه اصلی کمی مات است. خطوط روی فیروزه تقلبی، طراحی است! و با لمس سطح سنگ متوجه این موضوع خواهید شد.

فیروزه را مدت زمان کوتاهی در مقابل آفتاب قرار دهید اگر رنگ آن تغییر کرد سنگ فیروزه تقلبی است.

ایجاد خراش: برای تشخیص فیروزه اصل با یک سوزن (ناخن) روی فیروزه بکشید اگر خط عمیقی روی فیروزه افتاد پس فیروزه تقلبی است. هرگز روی سنگ فیروزه اصل خراش نمی افتد بلکه با این سنگ روی شیشه نیز می‌توان خراش ایجاد کرد.

جنس: جنس سنگ روش دیگری است که برای تشخیص فیروز اصل از تقلبی استفاده میشود. سنگ فیروزه اصل از جنس آذرین است و به مرور زمان در اعماق زمین تشکیل می‌شود و برای دستیابی به آن باید از معادن فیروزه استخراج شود. اما فیروزه تقلبی از جنس پلاستیک است.

فیروزه شجری

حفظ اصالت فیروزه اصل

هنگامی که سنگ فیروزه شما در اثر عوامل محیطی یا شیمیایی رنگ خود را از دست می‌دهد و یا به اصطلاح گوهرشناسان می‌میرد، خواص درمانی و ارزش خود را از دست می‌دهد، اما اگر فیروزه در جایی مرطوب و نم دار نگهداری شود جلای خود را حفظ می‌کند. پس رعایت نکاتی برای حفظ ارزش این گوهر به شما توصیه می‌شود در ادامه با نکات نگهداری از سنگ فیروزه آشنا خواهید شد.

نحوه نگهداری از فیروزه

به دلیل ارزش بالایی که سنگ فیروزه دارد باید در نگهداری از سنگ فیروزه کوشا باشیم. ایجاد خراش روی سنگ، آب داغ، مواد شیمیایی و شوینده خانگی اصلی ترین تهدید کنندگان سنگ های فیروزه هستند. دلیل آن هم ترکیبات هیدراتی در نگین است. برای نگهداری از این سنگ ارزشمند بهتر است آن را از تماس مستقیم با کرم روغن و حتی ادکلن ها محفوظ بداریم.

افزایش عمر سنگ فیروزه با رعایت این نکات:

 • تمیز کردن سنگ فیروزه
 • واکس زدن
 • عدم قرار گرفتن سنگ فیروزه در مقابل نور آفتاب
 • عدم تماس با پوست چرب
 • عدم شستشو با الکل یا مواد شوینده
 • سنگ فیروزه

  نکات مهم

  هنگامی که فیروزه رنگ شده باشد تا جلای بیشتری پیدا کند از قیمت آن کاسته می‌شود حتی اگر زیباتر شده باشد.

  فیروزه‌هایی که رنگ سبز داشته باشند و دارای رگه‌های تیره باشند از آفریقا استخراج شده و ارزش ندارند.

  سنگ فیروزه اصل نباید نقاط سیاه و سفید داشته باشد. اما در اغلب فیروزه‌ها لکه‌های سفید رنگی وجود دارد که کمتر قابل مشاهده هستند.

  انواع فیروزه

  سنگ فیروزه بر اساس سه ویژگی تعریف شده است اولین ویژگی رنگ آن است سنگ فیروزه به طور کلی در رنگ‌های آبی تیره آبی کمرنگ تا سبز پر رنگ وجود دارند هر چه قدر که رنگ آبی تیره در این سنگ به رنگ سبز نزدیک تر باشد سنگ با ارزش تر است. محل استخراج سنگ نیز شاخصه دوم در تعیین نوع سنگ فیروزه است در تبت آمریکا و مصر این گوهر با ارزش یافت می‌شود. اما همانطور که اشاره شد با ارزش ترین و مهم ترین این سنگ در ایران و در نیشابور وجود دارد. بر اساس شکل ظاهری نیز دو نوع عجمی و شجری وجود دارد. که در ادامه به تفاوت این دو اشاره می‌کنیم.

  فیروزه عجمی

  فیروزه عجمی یا ایرانی مرغوب ترین نوع فیروزه در دنیا است چراکه هیچ نوع ناخالصی در آن وجود ندارد و از رنگ آبی یکپارچه و بدون هیچ ریشه ای تشکیل شده است. محبوبیت بالایی که این نوع از فیروزه بین ایرانیان دارد نام این نوع از فیروزه عجمی است. هرچه رنگ این مدل از فیروزه آبی تر باشد قیمت آن بالاتر می‌رود.

  فیروزه عجمی

  فیروزه شجری

  این نوع از فیروزه به یک دستی فیروزه عجمی نیست و به اصطلاح رگ و ریشه دارد علت وجود این ریشه ها نیز سنگ مادر است. این مدل از فیروزه در بین اعراب مشهور است. ارزش مادی این نوع از فیروزه را رگه هایی که دارد تعیین میکند. رنگ این رگه ها به رنگ سیاه ی قهوه ای است که بعد از تراش سنگ مشخص می‌شود. در قیمت گذاری این سنگ مهارت گوهر تراش بسیار اهمیت دارد. اگر بعد از تراش این نقش‌ها به صورت لکه ایجاد شوند ارزش این نوع فیروزه کم می‌شود. اما اگر به همان مدل ریشه ظاهر شوند قیمت فیروزه افزایش پیدا می‌کند.

  خواص درمانی سنگ فیروزه

  خواص درمانی فیروزه را می‌توان به سه بخش معنوی جسمی و روحی تقسیم بندی کرد. دردهای شکمی، درمان آنورکسی، اصلاح گردش خون، پادزهر گزش حشرات، کمک به بهبود عملکرد کبد، دفع ویروس‌های بدن، درمان میگرن، دردهای معده، کاهش یبوست، درمان صرع، سنگ کلیه و بیماری‌های طحال از مهم‌ترین خواص این سنگ است.

  انرژی درمانی

  سنگ فیروزه به عنوان سنگ انرژی و مدیتیشن شناخته می‌شود. این سنگ با قرار گرفتن روی گودی گلو به عنوان گردنبند می‌تواند انرژی زیادی به فرد برای مقابله با مشکلات منتقل کند. این سنگ به افزایش تفکر و انگیزه فرد کمک شایانی می‌کند.

  درمان مشکلات افسردگی

  سنگ فیروزه با ایجاد صداقت در انسان ها به حاکم بودن عقل کمک می‌کند و همین امر موجب شده است تا از این سنگ به عنوان سنگ صلح و خوش یمن یاد شود. این سنگ انرژی منفی را از فرد دور می‌کند آرامش را در زندگی ایجاد می‌کند. علاوه بر این ها سنگ فیروزه به کسب و کار ها رونق داده و در بیان استدلال ها به فرد اعتماد به نفس می‌دهد.

  تقویت بینایی

  سرمه این سنگ ارزشمند می‌تواند به افراد مبتلا به مشکلات بینایی کمک کند. قرار دادن این سنگ روی چشم به درمان بسیاری از بیماری های چشمی کمک کرده و نگاه کردن به این سنگ چشم را تقویت می‌کند.

  خواص معنوی

  سنگ فیروزه با انتقال انرژی مثبت به فرد، تقویت تمرکز و همچنین قوه عقلانی به فرد در مسیر معنوی کمک بسیاری می‌کند. این سنگ به انسان قوت قلب میدهد و درد ها، فقر و انرژی منفی را دور می‌کند.

  سخن پایانی

  در این گزارش درباره روش های تشخیص فیروزه اصل از فیروزه تقلبی روش‌هایی ارائه دادیم. امیدواریم که این روش‌ها شما را در خرید این گوهر ارزشمند کمک کند. در انتها لازم است این نکته را نیز ذکر کنیم که سنگ فیروزه علاوه بر رنگ، شیوه تراش، اندازه و صافی آن دارای قیمت های متنوعی است البته فیروزه هایی که به روش سنتی و با ابزار از دل سنگ ها بیرون می آیند مرغوب تر بوده و به تبع قیمت بالاتری دارند. برای نگهداری این گوهر های با ارزش نیز روش هایی ارائه کردیم و در انتها امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *