همه چیز درباره تابلو برق فشار متوسط !

5 دقیقه زمان مطالعه

تابلو برق فشار متوسط مانند تابلو برق‌های دیگر می‌تواند در محدوده ولتاژی خاصی کاربرد داشته باشد. وظیفه این تابلو برق قطع و وصل مدار و همچنین تأمین جریان در بازه تعیین‌شده ولتاژ است. تابلو برق فشار متوسط در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شود. نگهداری از تجهیزات نیازمند این است که از قطعات کاربردی استفاده کنیم. تابلو برق فشار متوسط به‌عنوان یک محفظه فلزی به اشکال گوناگون در اختیار شما قرار می‌گیرد. اسکلت و چارچوب نگهدارندهِ این تابلو برق به‌گونه‌ای است که به بهترین نحو ممکن علاوه بر حفاظت از تجهیزات، قابلیت دسترسی اپراتور به تمام قطعات و تجهیزات را خواهد داد. این تابلو برق ​​متشکل از مجموعه‌ای از فیوزها و کلیدها است که در آن نصب می‌شود. در سازمان‌ها و مکان‌هایی که نیاز به تجهیزات الکترونیکی دارند، استفاده از این تابلو برق ​​الزامی است.اگر علاقه مند به یادگیری مهارت جدیدی هستید ما به شما دوره آموزش طراحی تابلو برق در سایت فنون برق را پیشنهاد میکنیم.این دوره به صورت تخصصی و کاملا عملی شما را آماده برای ورود به بازار کار میکند.

هدف از طراحی و ساخت این تابلو توزیع برق به بهترین شکل و حفاظت از مدارها می‌باشد. سطح ولتاژ مورداستفاده در تابلو فشار متوسط ​​بین 1000 تا 36000 ولت است. استفاده از تجهیزات مناسب در ساخت این تابلو این امکان را فراهم می‌کند تا با اخذ گواهینامه کیفیت از سیستم قدرت به بهترین شکل ممکن محافظت شود. برای جلوگیری از خطرات احتمالی در تابلو فشار متوسط ​​استفاده از عایق‌های گاز ضروری است. مهم‌ترین گاز مورداستفاده در تابلوهای فشار متوسط ​​گاز هگزا فلوراید گوگرد است. با اشباع محفظه تابلو برق، تجهیزات و ساختار موجود به‌خوبی محافظت می‌شود. تابلو برق‌هایی که در طراحی خود از این نوع گاز و سایر گازهای عایق استفاده می‌کنند، نصب آسانی دارند.

آموزشگاه فنون برق در راستای نشر علم و تربیت نیروی کار با مهارت، برگزار کننده دوره های مختلفی از جمله دوره آموزش طراحی تابلو برق است.شما مهارت آموزان عزیز می توانید با شماره تلفن های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات کامل را از کارشناسان مربوطه جویا شوید.

 

انواع تابلو برق فشار متوسط

باتوجه‌به ساختار درونی این تابلو برق ها و همچنین کاربرد آن می‌توان تابلو برق فشار متوسط را در 5 دسته‌بندی قرارداد. هرکدام از این تابلو برق‌ها بسته به نیاز شما و مکان مورداستفاده طراحی می‌شوند.

تابلو برق فشار متوسط ​​عایق‌بندی‌شده با گاز

در واقع استفاده از گاز به‌جای هوا به‌عنوان یک محیط عایق مناسب باعث می‌شود که فاصله بین اجزای قطع‌کننده به‌طورجدی کاهش یابد. به‌طورکلی، عایق‌بندی تابلو برق فشار متوسط ​​با هوا بیشتر است، اما اگر شرایط کار خطرناک است و نیاز است تابلو را در محل کار کارگران خود قرار دهید، بهتر است برای اطمینان از ایمنی کارخانه و کارگران از این نوع تابلو برق استفاده کنید.

تابلو برق فشار متوسط ​​قسمت‌بندی شده

کلیه اجزای الکتریکی این نوع تابلو برق فشار متوسط ​​اعم از درگاه ورودی، درگاه خروجی، ابزارآلات و قطع‌کننده اصلی درون محفظه‌های فلزی مجزا محصور شده است. این موضوع مزایای مهم زیادی دارد، یکی از این مزایا این است که سطح نگهداری را تسهیل می‌کند و همچنین ایمنی را افزایش می‌دهد.

تابلو برق فشار متوسط ​​با محفظه فلزی

عملکرد این تابلو برق ​​مانند تابلو برق قسمت‌بندی شده یا MC است. با این تفاوت که قابل جداشدن نخواهد بود و تمامی اجزای آن در یک محفظه فلزی بزرگ قرار گرفته است. در واقع این نوع تابلو برق ​​بیشتر برای مراکزی مناسب است که خطر ولتاژ بالا یا پایین بسیار کم است.

تابلو برق فشار متوسط

تابلو برق فشار متوسط ​​سوار شده بر بتن

نوع دیگری از تابلوهای فشار متوسط ​​تابلوهای بتنی هستند که دمای پایین و امنیت بالایی در برابر دست‌کاری دارند. نصب آن بر روی بتن آن را برای توزیع ابزار، تقسیم‌بندی فیدر و حفاظت از مدار ایده‌آل می‌کند. تابلو برق بتنی را می‌توان به روش‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد. این روش‌ها شامل عایق‌بندی با هوا، گاز SF6، سیال، فن آوری دی‌الکتریک هوایی و مواد جامد می‌باشد.

تابلو برق فشار متوسط ​​زیرزمینی

مسلماً دسترسی به این تابلو برق کمی دشوار است زیرا تمام قسمت‌های کنترل آن یا در یک محفظه جداگانه یا زیرزمین قرار دارند. اما این موضوع یک مزیت بسیار مهم دارد، در واقع هرچند دسترسی شما برای تعمیر و نصب کمی دشوار است، اما در صورت بروز حادثه آسیب بسیار کمی به شما وارد می‌شود. زیرا خاک در صورت آزاد شدن تمام ولتاژهای اضافی را دریافت کرده و سپس از بین می‌برد.

بیشتر بخوانبد: معرفی جامع تابلو برق ساختمانی

اجزای تابلو برق فشار متوسط

مانند تابلو برق فشار ضعیف و تابلو برق فشارقوی این تابلو برق از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است. هرکدام از اجزا و قطعات نصب‌شده جهت بهبود عملکرد تابلو برق مشغول به فعالیت هستند. در ادامه با معرفی انواع قطعات به‌کاررفته در تابلو برق فشار متوسط به شما کمک خواهیم کرد تا آشنایی کاملی با این تابلو برق به دست آورید.

کابل‌های ورودی

کابل‌های استفاده شده در این تابلو را می‌توان در سطوح ولتاژ مختلف استفاده کرد. این کابل‌ها در ولتاژ پایین، متوسط ​​و بالا قابل‌استفاده هستند. برخلاف گذشته که از کاغذ روغنی برای عایق‌کاری کابل‌ها استفاده می‌کردند، امروزه استفاده از لاستیک اتیلن – پروپیلن و اتیلن متقاطع بهترین عایق محسوب می‌شود.

لاستیک اتیلن پروپیلن در این نوع کابل کاملاً مقاوم و انعطاف‌پذیر بوده و برای ولتاژ بالا مناسب است. اگر به دنبال گزینه مناسب و قابل‌اطمینان‌تری هستید، توصیه می‌شود از شینه یا باس‌بارها استفاده کنید. البته استفاده از این تجهیزات ممکن است هزینه‌های بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد.

کلید تیغه‌ای

گاهی اوقات به‌منظور تعمیر و نگهداری تابلو برق لازم است قسمت‌های خاصی از تابلو جدا شود. استفاده از کلیدهای تیغه‌ای در تابلو برق ​​می‌تواند در جداسازی این قطعات و ایزولاسیون آنها کمک‌کننده باشد. از کلید تیغه‌ای می‌توان برای کنترل از راه دور از طریق موتور هوا و به‌صورت دستی در شرایط بدون بار استفاده کرد.

کلید قطع بار

از مهم‌ترین تجهیزات در تابلو برق فشار متوسط، می‌توان به کلید قطع بار اشاره کرد. اهمیت نصب این کلید این است که در مواقعی که تابلو زیر بار است و در مواقع اضطراری می‌توان از کلید به بهترین نحو استفاده کرد. این کلید با قطع مدار در این شرایط به جلوگیری از آسیب به تجهیزات کمک می‌کند.

انواع کلید قطع بار

کلید قطع بار به دو صورت طراحی و ساخته می‌شود:

نوع اول به‌صورت فنر فشرده و برای حرکت کنتاکتور در جهت خود استفاده می‌شود. از این کلید می‌توان برای باز و بسته کردن مدار استفاده کرد.

نوع دوم از دو فنر مجزا تشکیل شده است. از یک فنر می‌توان برای بستن و دیگری برای باز کردن استفاده کرد. طراحی کلید قطع بار به دو صورت تیغه‌ای و کشویی انجام می‌شود. هر یک از اینها را می‌توان برای قطع بار با فیوز یا بدون فیوز استفاده کرد.

کلید زمین

برای انجام کارهایی مانند تعمیر و نگهداری باید از کلید در تابلو برق استفاده کنید. برای جداسازی فولدرها و ایزولاسیون در تابلو برق فشار متوسط ​​از کلید زمین استفاده می‌شود. باید توجه زیادی در طراحی این کلید شود.

نوع ساخت کلید باید به‌گونه‌ای باشد که در هنگام اتصال مدار بتواند با جلوگیری از اتصال کوتاه از آسیب‌های بعدی جلوگیری کند. این کلیدها به دو صورت بری کر اینترلاک و مکانیکی با قطع‌کننده مدار وجود دارند.

مدارشکن یا بری کر

در شرایط بحرانی برای قطع و وصل مدار به کلید نیاز داریم. قطع‌کننده مدار به‌عنوان یک کلید مکانیکی می‌تواند مدار را در صورت اتصال کوتاه و تحت بار قطع کند. انواع مختلف بریکرها با مکانیزم‌های مختلف و عملکردهای متفاوت در دسترس هستند. نوع عایق مورداستفاده در ساخت مدارشکن نیز متفاوت است. امروزه بریکرها، در انواع روغنی و روغن انفجاری، بری کر با گاز SF6 و بری کر با خلأ موجود هستند.

فیوزهای ولتاژ متوسط

وجود فیوز در برابر اتصال کوتاه می‌تواند به‌عنوان محافظ در تابلو برق عمل کند. فیوزها به دودسته محدودکننده جریان و فشار خروجی تقسیم می‌شوند. در مقایسه با فیوزهای معمولی، این فیوزها عملکرد و کاربردهای متفاوتی دارند. برخی از این تفاوت‌ها می‌تواند ظرفیت شکست بالا، عملکرد سریع، عمر طولانی، ولتاژ کلید زمین پایین و تحمل جریان بالا باشد. اگر قصد استفاده از این فیوزها را در تابلو برق دارید، باید در ولتاژ اسمی مناسب از آنها استفاده کنید.

رله حفاظتی

تجهیزات تابلو برق فشار متوسط ​​به‌گونه‌ای طراحی شده است که وقتی قسمتی از مدار دچار مشکل می‌شود باید سریعاً از مدار خارج شود. برای این منظور رله حفاظتی قسمت معیوب مدار را در هنگام بروز اولین عیب حذف می‌کند. رله‌های حفاظتی برای محافظت از تجهیزاتی مانند خازن، ژنراتور، موتور، فیدر و ترانسفورماتور استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: انواع تابلو برق ها که باید بشناسید!

تفاوت تابلو برق فشار متوسط با تابلو برق فشار ضعیف

از نظر ساختاری، شباهت‌هایی بین تابلو برق فشار متوسط ​​و تابلو برق فشارضعیف وجود دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این دو تابلو برق توزیع نیروی برق است. در هر دو می‌توان از تابلو در بازه‌های ولتاژ مختلف استفاده کرد. تفاوت این دو تابلو برق در کارکرد آنها است است. استفاده از تابلو برق فشار متوسط ​​به‌جای تابلو برق فشار ضعیف می‌تواند کارساز باشد. اما، تابلو برق فشار ضعیف کارایی و عملکرد مناسبی برای استفاده در محدوده ولتاژ تابلو برق فشار متوسط  را​​نخواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *