علت روشن نشدن گوشی موبایل چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

روشن نشدن گوشی یکی از کابوس هایی است که می تواند هر کسی را که از گوشی های هوشمند استفاده می کند، دچار نگرانی و سر در گمی کند. اینکه قصد داشته باشید از گوشی خود استفاده کنید ولی صفحه نمایش آن روشن نشود، اتفاق خیلی ناگواری است که برخی از افراد با این مشکل روبرو شده اند. در صورتی که با این مشکل روبرو هستید و می خواهید با علت روشن نشدن گوشی سامسونگ، آیفون و دیگر برندها آشنا شوید، تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

اگر از علاقمندان به یادگیری تعمیر موبایل هستید توصیه می کنیم تا در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام و شرکت نمایید. این دوره ها به صورت تئوری و عملی برگزار می شوند و پس از اتمام کلاس ها می توانید بلافاصله وارد بازار کار این شغل پردرآمد شوید.

دلایل روشن نشدن گوشی و روش های رفع آن ها

در اینجا به بررسی علت هایی که می توانند موجب روشن نشدن موبایل شوند، می پردازیم:

1-مشکلات شارژ ؛ یکی از شایع ترین دلایل روشن نشدن گوشی

اگر بدون هیچ اتفاقی و به صورت کاملاً ناگهانی متوجه شوید که گوشی شما روشن نمی شود، ممکن است به دلیل مشکلی مربوط به شارژ باتری گوشی ایجاد شده باشد. اگر با این مشکل روبرو شده اید، موارد زیر را بررسی نمایید:

– شارژ و شارژر گوشی را چک کنید

در اولین اقدام باید ببینید که گوشی خود را شارژ کرده اید یا نه. اگر گوشی شما به شارژر  وصل بود، باید جریان برق در پریز کنید. اگر مشکلی در این مورد مشاهده نشد، از نحوه اتصال شارژر به گوشی خود مطمئن شوید؛ شاید شارژر در زمانی که متوجه نشده اید، از گوشی جدا شده باشد و اتصال آن ها درست و کامل نبوده است.

– پورت USB را بررسی کنید

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از مواقع می تواند موجب شارژ و روشن نشدن گوشی شود، تجمع آلودگی، گرد و غبار و یا حتی چربی در پورت کابل USB باشد.

علت های شارژ نشدن موبایل

– بررسی سلامت شارژر گوشی

گاهی ممکن است شارژر موبایل در اثر کیفیت پایین کابل و اصل نبودن آن، استفاده نادرست از شارژر مانند کشیدن کابل در زمان استفاده، قرار دادن در مکان نامناسب و آسیب رسیدن به آن، دچار آسیب و قطعی یا پارگی شده باشد. مورد دیگری که می تواند در شارژ شدن گوشی اختلال ایجاد کند، خرابی آداپتور شارژر آن است. گاهی ممکن است شارژر در ظاهر سالم باشد اما اتصالات داخلی و سیم های ظریف آن قطع شده باشند و یا آداپتور آن ایراداتی پیدا کرده باشد، در نتیجه برای اطمینان از سلامت شارژر حتماً شارژر را به یک گوشی دیگر متصل کنید. اگر گوشی دوم نیز شارژ نشود، یعنی شارژر گوشی مشکل دارد.

حتماً بخوانید: آموزش اصطلاحات تخصصی تعمیرات موبایل

2-باتری گوشی را چک کنید

اگر پس از بررسی شارژر و پورت آن مطمئن شدید که مشکل از شارژ شدن گوشی و شارژر نیست، به سراغ باتری بروید. پس از چند سال استفاده از گوشی، افت باتری و ایرادات آن طبیعی هستند؛ اما گاهی به دلایلی مانند سابقه ضربه، گرم و سرد شدن زیاد، افتادن در مایعات و … روشن نشدن گوشی به دلیل مسائل مربوط به باتری محتمل تر است.

برای بررسی مشکل باتری گوشی باید پس از اتصال شارژر به گوشی، تصویر مخصوص شارژ شدن باتری را مشاهده کنید. اگر باتری شارژ نشود، باید به دنبال برطرف کردن مشکل باتری باشید.

اگر عمر مفید باتری گوشی تمام شده و یا به دلایل مختلفی آسیب دیدگی در آن به وجود آمده باشد، راهکاری جز عوض کردن آن برای رفع این مشکل نخواهید داشت.

3-گوشی یخ زده! از دلایل روشن نشدن گوشی به شمار می رود

زمانی که گوشی هیچ واکنشی به لمس صفحه نمایش و دستوراتی که به آن می دهید، نداشته باشد به اصطلاح گفته می شود که گوشی شما یخ زده یا فریزر شده است. این اتفاق در زمان خاموش بودن گوشی و استفاده نکردن از آن نیز ممکن است رخ دهد.

برای رفع این مشکل اگر باتری گوشی قابلیت خارج کردن از دستگاه را دارد، یک بار باتری را خارج کنید و دوباره سر جای خود قرار دهید. سپس گوشی را روشن کنید. در صورتی که امکان باتری گوشی وجود نداشته باشد، یک بار گوشی را خاموش کنید و مجدداً روشن نمایید. برای این منظور باید چند ثانیه روی دکمه Power یا همان خاموش/روشن گوشی فشار دهید. با خاموش شدن و راه اندازی مجدد گوشی مشکل فریزر شدن موبایل رفع خواهد شد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع فلش کردن گوشی {چگونه گوشی را فلش کنیم؟}

دلایل روشن نشدن گوشی

4-مشکل در صفحه نمایش گوشی

اگر صفحه نمایش موبایل دچار آسیب دیدگی باشد، تغییرات مربوط به روشن شدن گوشی را نشان نخواهد داد؛ در این صورت شما تصور می کنید که گوشی تان روشن نمی شود. برای اینکه مطمئن شوید گوشی روشن است یا نه، از تلفن دیگری با شماره موبایل خود تماس بگیرید. اگر گوشی شما زنگ بخورد، یعنی مشکل از صفحه نمایش موبایلتان است.

تعویض LCD گوشی در این موارد می تواند مشکلات صفحه نمایش را برطرف کند.

5-مشکل در دکمه پاور گوشی

اگر مشکلاتی که ذکر شد، علت روشن نشدن گوشی شما نباشند باید به خرابی دکمه پاور نیز فکر کنید. گاهی به دلیل ضربه وارد شدن به گوشی و یا تجمع گرد و غبار و یا چربی در اطراف فضای دکمه Power، با فشار دادن این دکمه باز هم گوشی روشن نشود. در این زمان باید اطراف دکمه را بررسی کنید. اگر گرد و غبار و انسداد محیط اطراف دکمه علت روشن نشدن گوشی نباشد، باید گوشی باز شود و از سلامت عملکرد آن اطمینان حاصل کرد.

در صورتی که مشکلاتی مربوط به دکمه پاور وجود داشته باشد، با هارد ریست کردن گوشی موبایل می توانید مشکل را برطرف کنید. برای هارد ریست کردن باید نحوه ریست کردن هارد مدل گوشی خود را سرچ نمایید و روش آن را اجرا کنید. برخی از گوشی با فشار دادن دکمه پاور و دکمه Home یا همان دکمه ای که در صفحه نمایش وجود دارد، هارد آن ریست می شود.

بعضی دیگر از گوشی ها با فشار دادن دکمه Power و دکمه ولوم زیاد یا کم گوشی به صورت همزمان، هارد آن ها ریست خواهد شد.

یکی از روش هایی که در صورت مشکلات مربوط به دکمه پاور می تواند به رفع مشکل کمک کند، تعویض یا تعمیر آن است.

راهکار رفع مشکل روشن نشدن گوشی

6-گوشی را با استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ روشن کنید

اگر تمام مراحل مربوط به عیب یابی علت روشن نشدن گوشی را طی کرده اید و هنوز نتوانستید مشکل را رفع نمایید، باید از یک کامپیوتر کمک بگیرید.

با استفاده از کابل USB گوشی را به کامپیوتر وصل کنید تا به مدت 15 دقیقه شارژ شود.

سپس کابل را از گوشی جدا کنید و پس از 10 ثانیه دوباره به کابل متصل کنید. این بار 30 دقیقه اجازه دهید تا موبایل شما شارژ شود.

در این مرحله روی دکمه Power که کنار گوشی است، فشار دهید. آن را تا زمانی نگه دارید که روی موبایل، گزینه Restart مشاهده شود. در این مرحله ری استارت را انتخاب کنید تا گوشی راه اندازی شود.

حتماً بخوانید: آموزش بخش مخابرات شبکه های موبایل

7-گوشی خود را به حالت کارخانه برگردانید

با Factory Reset کردن گوشی می توانید دوباره گوشی را راه اندازی کنید تا مشکل روشن نشدن گوشی برطرف شود.

8-گوشی جدید بخرید

در صورتی که با انجام مراحل ذکر شده، باز هم مشکل روشن نشدن گوشی برقرار باشد، به عنوان آخرین راهکار باید گفت که خرید یک گوشی جدید می تواند شما را از مشکلات روشن نشدن گوشی و کار نکردن آن راحت کند.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی احتمالاتی را که برای روشن نشدن گوشی وجود دارند، بررسی کنیم. تا جایی که ممکن است خودتان برای رفع مشکلات سخت افزاری گوشی اقدام نکنید. توصیه می کنیم اگر گوشی شما به این مشکل دچار شده است، آن را به یک تعمیرکار موبایل حرفه ای بسپارید تا مشکل را به صورت تخصصی برای شما رفع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *