روش‌های تشخیص گوشی نو و دست دوم

5 دقیقه زمان مطالعه

تشخیص گوشی نو و دست دوم از دغدغه‎ های مهم خریداران موبایل است. در بسیاری از موارد افراد به دنبال خرید گوشی نو هستند، اما برخی از سودجویان برای سود بیشتر گوشی کارکرده را به عنوان گوشی نو به خریدار می‌فروشند. برای تشخیص گوشی نو از کارکرده چند روش کاربردی را برای شما مطرح کردینم تا در صورت نیاز در زمان خرید موبایل از این روش‌ها برای تشخیص صفر بودن گوشی مدنظر خود استفاده و نسبت به آن اطمینان پیدا کنید. اگر به یادگیری تعمیرات موبایل علاقمندید می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات موبایل مجتمع آموزشی فنون برق شرکت نمایید.

از کجا بفهمیم گوشی نو یا دست دوم است؟

روش‌های مختلفی برای تست گوشی موبایل وجود دارد که به شما گوشی نو را از کارکرده تشخیص دهید. این موضوع از این نظر اهمیت دارد که گاهی خرابی‌های ایجاد شده در سخت افزار گوشی به دلیل افتادن گوشی و وارد شدن ضربه به آن می‌باشد. در بسیاری از موارد افراد متقلب با برطرف کردن مشکلات ظاهری گوشی، سعی دارند دست دوم بودن گوشی را پنهان کنند؛ اما با بررسی‌های بیشتر می‌توان به این قضیه پی برد. برای اطلاع از این روش‌ها تا انتهای مطلب را مطالعه بفرمایید.

1- بررسی ظاهر گوشی

اولین قدم برای تشخیص گوشی، بررسی ظاهری آن است. وجود هر گونه رنگ پریدگی، خط و خش و لکه نشان از دست دوم بودن گوشی می‌باشد. در برخی از مغازه‌های موبایل فروشی گوشی‌های کارکرده را بعد از انجام تعمیرات و برطرف کردن مشکل آن، به جای گوشی نو در بین محصولات خود قرا می‌دهند. اگر هیچ مورد خاصی بر روی بدنه، قاب، دوربین و صفحه ال سی دی گوشی مشاهده نکردید، به موارد دیگر برای تشخیص اینکه گوشی نو یا دست دوم است، دقت کنید. در زمان خرید گوشی جدید به شارژر و تمام  پورت‌های گوشی دقت فرمایید تا در صورت مشاهده هر گونه آثار عجیب بر روی آن از دست دوم بودن گوشی مطلع شوید.

تشخیص گوشی کارکرده از نو

2- تشخیص از طریق نحوه عملکرد باتری گوشی

چند بار گوشی را روشن و خاموش کنید، سپس به شارژ گوشی دقت کنید. در صورتی که میزان شارژ آن کم شود، یعنی گوشی از قبل روشن شده بود و مورد استفاده قرار گرفته است. باتری گوشی نو پس از چند بار روشن و خاموش شدن، کم نخواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه پورت شارژ گوشی را تعمیر کنیم؟

3- نصب نرم افزارهای جانبی بر روی گوشی

در صورتی که گوشی نو خرید کرده باشید، به جز چند مورد مانند Setting، Alarm و … نباید نرم افزار دیگری بر روی آن نصب شده باشد. اگر برنامه‌هایی غیر از برنامه‌های خاص گوشی روی گوشی باشد، به این معنی است که گوشی دست دوم است.

4- تشخیص گوشی نو و کارکرده با کد IMEI

کد تست گوشی نو و دست دوم، IMEI نام دارد. هر گوشی هوشمند دارای یک کد 15 رقمی اختصاصی می‌باشد.

برای مشاهده گوشی آیفون باید وارد Setting شوید، سپس General را انتخاب و در انتها روی About بزنید. در صفحه بعد می‌توانید IMEI گوشی را مشاهده کنید.

با استفاده از کد تست گوشی دست دوم از طریق شماره گیری #06#* کد IMEI دستگاه نشان داده می‌شود.

کد تشخیص گوشی کارکرده و نو

روش دیگر برای مشاهده کد IMEI گوشی اندروید این است که وارد Setting گوشی شوید، سپس به قسمت About phone مراجعه کنید و در مرحله بعد All specs را بزنید. در منوی بعد Status را انتخاب کنید تا در صفحه بعد IMEI ثبت شده را ببینید.

5- تشخیص گوشی استفاده شده با سیستم همتا

یکی از اتفاقاتی که پس از وارد کردن سیم کارت به گوشی رخ می‌دهد این است که پیامی از HAMTA ارسال خواهد شد. اگر گوشی قبلاً با شماره دیگری روشن شده باشد، در مسیج HAMTA عنوان خواهد شد. در صورتی که این گوشی نو باشد شماره خود را در پیام همتا خواهید دید.

6- مدت زمان استفاده از گوشی

ابتدا وارد Setting گوشی اندروید خود شوید. گزینه About phone را انتخاب کنید. سپس روی All specs را بزنید و از منوی بعدی وارد Status شوید. در مرحله آخر Uptime را چک کنید.

اگر گوشی استفاده نشده باشد، زمان کوتاهی در حد چند دقیقه را نشان می‌دهد؛ اما در صورتی که گوشی از قبل استفاده شده باشد، زمان بیشتری را در Up time مشاهده خواهید کرد.

بررسی زمان استفاده از گوشی

7- چک کردن Refurbishment

در صورتی که تمایل دارید تعمیری بودن گوشی را بررسی کنید، ابتدا وارد Google play store شوید سپس نرم افزار Phone Info را نصب کنید. این برنامه را باز کنید، سپس وارد تنظیمات آن شوید و گزینه Refurbishment check را انتخاب کنید.

تعمیری بودن دستگاه را از طریق این اپلیکیشن چک کنید. پیام جدید برای شما نمایش داده می‌شود. در آن تعمیر شدن یا نشدن گوشی به شما نمایش داده می‌شود.

8- چک کردن گوشی در سایت Apple

ابتدا وارد Setting گوشی آیفون و سپس General شوید. در مرحله بعد About را انتخاب کنید تا شماره سریال گوشی را مشاهده کنید. شماره سریال گوشی آیفون رو یادداشت کنید.

در این مرحله باید وارد سایت https://checkcoverage.apple.com/ شوید و شماره سریال گوشی خود را در کادر مربوطه بنویسید. در انتها روی کادر آبی رنگ Continue کلیک کنید تا در صفحه بعد وضعیت نو یا کارکرده گوشی را به شما نشان دهد.

در صورتی که می‌خواهید از تعمیر شدن یا نشدن گوشی آیفون مطلع شوید باید به حرف اول شماره سریال گوشی دقت کنید. اگر حرف اول آن N یا F باشد، یعنی گوشی اپل تعمیر شده است.

اگر گوشی فروخته شده به شما استفاده نشده باشد، پیغام This phone has not activated را نشان خواهد داد.

چطور بفهمیم گوشی آیفون دست دوم است

جمع بندی

اگر قصد خرید گوشی نو دارید، باید به موارد ذکر شده دقت کنید تا گوشی دوست دوم را به عنوان گوشی نو به شما نفروشند. وضعیت گوشی کارکرده در قیمت آن بسیار تأثیرگذار است. گاهی برخی از افراد سودجو با فروش گوشی کارکرده به جای گوشی نو، حاشیه سود بالاتری را به دست می‌آورند و علاوه بر این، فرد خریدار را متحمل زیان می‌کنند. به نکات گفته شده، به خوبی دقت کنید تا گوشی نو، سالم و بدون مشکل را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *