مهم ترین دلایل بوی بد آبسردکن یخچال و نحوه رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

بوی بد آبسردکن یخچال یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در یخچال‌ها دیده می‌شود. عوامل گوناگونی باعث بروز این مشکل در یخچال می‌شود. اگر آبسردکن یخچال شما نیز بوی بدی می‌دهد و می خواهید با علت بروز این مشکل و نحوه رفع بوی بد آبسردکن یخچال آشنا شوید توصیه می‌کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب ابتدا با دلایلی که باعث بوی بد در آبسردکن یخچال می‌شوند آشنا شده سپس نحوه رفع این مشکل را یاد می‌گیریم.

همچنین در صورتی که علاقه مند به تعمیرات یخچال و دیگر لوازم خانگی هستید توصیه می‌کنیم در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

علت بوی بد آبسردکن یخچال چیست؟

دلایل گوناگونی باعث بوی بد آبسردکن یخچال می‌شوند. معمولا این دلایل به آسانی قابل رفع بوده و خودتان می توانید از پس رفع آن برآیید. در ادامه با پنج علت رایجی که باعث بوی بد آبسردکن یخچال می شود آشنا خواهیم شد.

باقی ماندن آب در آبسردکن

ماندن آب برای مدت طولانی، از شایع ترین علت بوی بد آبسردکن یخچال به شمار می رود.

ریختن آب در آبسردکن و عدم استفاده از آن، به تدریج موجب انتشار بوی بد و نامطبوع از دستگاه می شود. علاوه بر این، باقی ماندن زیاد آب موجب تغییر رنگ محفظه داخلی آبسردکن می شود.

راهکار: تخلیه کردن آب داخل محفظه، از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از تولید بوی آبسردکن یخچال فریزر می باشد. همچنین، جلوگیری از باقی ماندن آب داخل محفظه برای طولانی مدت، از دیگر راه حل های کاربردی برای رفع این مشکل به شمار می رود.

علت بوی بد آبسردکن یخچال

فیلتر آب نامرغوب و بی کیفیت

استفاده از فیلترهای آب بی کیفیت و غیر استاندارد، دیگر دلایل بروز این مشکل محسوب می شود.

فیلتر مورد استفاده در ساختار آبسردکن، با انجام فرآیند فیلتراسیون و پاکسازی آلودگی ها، کلر و ناخالصی ها، امکان استفاده از آب سالم و تمیز را برای مصرف کننده فراهم می آورد. فیلتر آب دستگاه به علت مصرفی بودن، می بایست در بازه های زمانی مشخص تعویض گردد. عدم تعویض این قطعه به تدریج باعث تولید بوی بد در فضای آبسردکن و یخچال می شود.

راهکار: استفاده از فیلترهای باکیفیت و مرغوب، در کنار تعویض به موقع آن، از مناسب ترین راهکارها در جهت رفع مشکل بوی بد آبسردکن یخچال تلقی می گردد. با بررسی فیلتر آب می توان از سالم بودن و عدم انقضای تاریخ آن، اطمینان حاصل نمود. به طور معمول، بر روی بدنه فیلتر آب، تاریخ مصرف و انقضای آن حک شده است. با منقضی شدن این زمان، فیلتر آب باید تعویض شود.

فاسد شدن مواد غذایی

در مواقعی، علت بوی بد آبسردکن به وجود غذاهای فاسد در یخچال مربوط می شود.

باقی ماندن مواد غذایی در فضای داخلی یخچال امکان تجمع آلودگی ها و میکروب ها را افزایش می دهد. فاسد شدن مواد غذایی موجب تولید و انتشار بوی بسیار نامطبوع و آزار دهنده در تمام بخش های یخچال فریزر، از جمله آبسردکن می شود.

راهکار: تمیز کردن فضای داخلی یخچال فریزر به صورت منظم در جلوگیری از تولید بوی بد و نامطبوع کمک شایانی می نماید. مناسب است که هر مدت یکبار حتما تمام طبقات یخچال را با مواد شوینده تمیز کنید.

حتما بخوانید: علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟

آسیب دیدن لوله ها و قطعات

یکی دیگر از دلایل و علت بوی بد آبسردکن با معیوب شدن قطعات و اتصالات داخلی آبسردکن مرتبط است.

استشمام بوی پلاستیک در هنگام استفاده از آبسردکن، بر این موضوع صحه می گذارد. همچنین، در مواقع نو و جدید بودن آبسردکن نیز این بو به مشام خواهد رسید.

راهکار: به منظور مطمئن شدن از سلامت قطعات و اجزای داخلی آبسردکن می بایست از خدمات تعمیرکاران یخچال استفاده نمود. در صورت نو بودن دستگاه با چند بار تعویض و تخلیه آب مخزن به احتمال بسیار قوی این مشکل برطرف می گردد.

بوی بد آبسردکن یخچال

رسوب گرفتگی مخزن آبسردکن

در مواقعی، علت بروز این مشکل در یخچال از تجمع رسوبات و جرم ها در مخزن دستگاه ناشی می شود.

املاح و ناخالصی های موجود در آب، به تدریج منجر به ایجاد توده ای از رسوبات در محفظه آبسردکن می شوند. عدم رسیدگی به این موضوع، علاوه بر تولید بوی بد، کاهش کیفیت و مزه آب مصرفی را در پی خواهد داشت.

راهکار: برای از بین بردن بوی بد و نامطبوع آبسردکن می بایست مخزن آن را از دستگاه خارج نموده و با مواد شوینده ملایم تمیز کرد. شستشوی منظم مخزن آبسردکن موجب از بین رفتن انواع باکتری ها و عوامل بیماری زا و مضر برای سلامت انسان می شود.

حتما بخوانید: برچسب انرژی لوازم خانگی چیست؟

چگونه بوی بد آبسردکن یخچال را از بین ببریم؟

روش ها گوناگونی برای رفع این مشکل در یخچال ها وجود دارد. در ادامه مطلب شما را با سه روش کاربردی برای رفع این مشکل در انواع یخچال آشنا می کنیم:

رفع مشکل بوی بد آبسردکن یخچال

استفاده از محلول آب و مواد شوینده

محلول آب و وایتکس از بهترین گزینه های برای رفع بوی بد و تمیز کردن آبسردکن یخچال تلقی می گردد. بسیاری از تعمیرکاران یخچال فریزر برای تمیز شدن و رفع بوی نامطبوع آبسردکن، بر روی این محلول تاکید ویژه ای دارند.

روش استفاده: در ابتدا می بایست اندکی وایتکس را با مقداری آب ولرم ترکیب کرده و سپس با استفاده از پارچه تمیز بدنه و جداره های آبسردکن و یخچال را تمیز کنید. وایتکس به علت قدرت تمیز کنندگی بالا، در کوتاه ترین زمان ممکن باکتری و قارچ ها و کپک های موجود در یخچال را از بین می برد. همچنین، استفاده از این محلول، علاوه بر تمیزی، در سفید شدن و درخشندگی یخچال فریزر بسیار تاثیرگذار است.

استفاده از سرکه سفید

استفاده از سرکه سفید، از دیگر روش های کاربردی برای از بین بردن بوی بد و رسوب گیری آبسردکن یخچال قلمداد می گردد. سرکه از ارزان ترین و در دسترس ترین مواد برای رسوب زدایی آبسردکن یخچال محسوب می شود.

روش استفاده: ابتدا مقداری آب را داخل یک سطل ریخته و سپس مقداری سرکه به آن اضافه کنید. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز کلیه سطوح آبسردکن و جداره های یخچال را تمیز نمایید. سرکه به علت برخورداری از خاصیت تمیز کنندگی بالا، از رشد و گسترش میکروب ها و متعاقب آن، ایجاد بوی بد و نامطبوع جلوگیری می کند.

حتما بخوانید: علت خراب شدن یخچال و نحوه رفع مشکل

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین از دیرباز به عنوان یک تمیز کننده و ضد عفونی کننده قوی و موثر شناخته می شود. جوش شیرین در تمیز کردن سطوح داخلی و خارجی و از بین بردن آلودگی های یخچال بسیار تاثیرگذار می باشد.

روش استفاده: ابتدا لازم است که مخزن و بخش خروجی آبسردکن را با استفاده از مواد شوینده تمیز کنید. سپس مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب نموده و تمام بخش های آبسردکن را با محلول به دست آمده نظافت کنید. همچنین، به منظور تاثیرگذاری بهتر این روش مناسب است که محلول جوش شیرین برای چند دقیقه در محفظه داخلی و بیرونی آبسردکن باقی بماند. در ادامه، تمام بخش های آبسردکن را تمیز و خشک نموده و آب آن را چند بار تعویض کرده تا منشا بوی بد دستگاه به صورت کامل از بین برود.

ضمنا، تمیز کردن مرتب لوله ها و مخزن، پر کردن مخزن با آب تصفیه شده، و تعویض آب داخل مخزن را می توان از دیگر روش های مناسب برای از بین بردن این مشکل برشمرد.

فیلتر های نانو

از مهم ترین و اصلی ترین روش هایی که میتواند در از بین بردن بوی بد ابسرد کن موثر عمل کند استفاده از فیلتر های نانو است. همانطور که میدانید فیلتر ها نقش مهمی در سلامت آب دارند. فناوری نانو از جدیدترین فناوری هایی است که به دلیل کاربرد فراوان و مزایای زیادی که دارد موجب ایجاد عملکرد مثبت شده است. فیلترهای نانو کیفیت بسیار بالایی دارند اگر قصد خرید این مدل از فیلتر ها را دارید حتما قبل از خرید به تاریخ مصرف و انقضا و کیفیت ورود و خروج اب توجه کنید.

نکات مهم برای جلوگیری از بوی بد آبسردکن

 • شستشوی مداوم آبسرد کن
 • استفاده از بوگیر های مناسب مثل لیمو، قهوه و ذغال
 • خود داری از راکد ماندن آب درون مخزن
 • نگهداری از باقیمانده مواد غذایی درون ظرف در دار
 • خالی کردن آب مخزن در صورت عدم استفاده از آبسردکن
 • تعویض به موقع فیلتر دستگاه
 • نتیجه گیری

  در این مطلب به بررسی یکی از رایج ترین مشکلات یخچال یعنی بوی بد آبسردکن پرداختیم. دلایل گوناگونی باعث بروز این مشکل در یخچال می شود. تمیز کردن آبسردکن یکی از بهترین راهکارها برای این مشکل است که در این مطلب به طور کامل روش های تمیز کردن یخچال را بررسی نمودیم. اگر قصد ورود به بازار کار تعمیرات یخچال و دیگر لوازم خانگی را دارید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات یخچال آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *