انواع سنگ های قیمتی | ویژگی ها+خواص درمانی

5 دقیقه زمان مطالعه

سنگ های قیمتی گوهر های چشم نوازی هستند که در تزئینات کاربرد دارند. سنگ های قیمتی از دوران باستان نزد مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند دلیل آن هم زیبایی و خواص بی نظیر آنها است. الماس، یاقوت سرخ، زمرد و یاقوت کبود از ارزشمند ترین انواع سنگ های قیمتی بشمار می آیند. سنگ های با ارزش خواص درمانی بیشتری نیز دارند مثلا گفته میشود که اگر فردی دچار کم خونی باشد میتواند از یاقوت سرخ برای درمان خود استفاده کند. در این گزارش قصد داریم تا به معرفی چند نمونه از سنگ های قیمتی بپردازیم و خواص آنها را بیان کنیم.

سنگ قیمتی چیست؟

سنگ قیمتی به سنگی گفته میشود که شفاف باشد و گوهرشناسان آن را سنگ قیمتی تشخیص دهند. سنگ های قیمتی در صنعت جواهر سازی بسیار پرکاربرد هستند و چون کمیاب و ارزشمندند، قیمت زیادی هم دارند. سنگ های قیمتی از نظر پراکندگی، وزن، ضریب شکست و درخشندگی در گروه های مختلفی طبقه بندی میشوند.

انواع سنگ های قیمتی

در ادامه چند مورد از سنگ های قیمتی را بیان کرده و با ویژگی های آنها آشنا خواهیم شد.

الماس

پرطرفدار ترین و محبوب ترین سنگ در جهان سنگ الماس است. شکل گیری این سنگ کمیاب میلیون ها سال به طول می انجامد. الماس یک ترکیب معدنی است که کربن خالص سازنده اصلی آن است. سنگ الماس به قدری قوی و سخت است که تنها با هم جنس خود میتوان آن را تراش داد. الماس معمولا به صورت بی رنگ یافت میشود.

الماس(سنگ های قیمتی)

نحوه تشخیص الماس اصل

از ساده ترین روش ها برای تشخیص الماس اصل سایش است! همانطور که اشاره شد الماس سخت ترین گوهر است و به راحتی خراشیده نمیشود در حالی که الماس های تقلبی را میتوان با ناخن نیز خراشید! روش دیگر دمیدن به الماس است! چند ثانیه الماس را نزدیک دهان خود قرار داده و بر آن بدمید اگر الماس بعد از رفع بخار ها مانند قبل شفافیت خود را داشته باشد الماس اصل است. الماس اصل در آب فرو رفته اما الماس تقلبی روی سطح آب باقی میماند. به یاد داشته باشید که جلای الماس بسیار زیاد است و در محلول اسید و باز حل نمیشود.

خواص درمانی الماس

سنگ الماس تقویت کننده قلب است، استفاده از پودر الماس هنگام مسواک زدن باعث سفید شدن دندان ها میشود! این سنگ ارزشمند باعث میشود که طول عمر فرد افزایش پیدا کند و سلامت و تندرستی را به همراه دارد. در روایت های مختلفی عنوان شده است که اگر الماس را بر شکم ببندید مشکلات و ناراحتی های گوارشی از بین میروند. این سنگ گرانبها از بوجود آمدن سنگ کلیه مثانه و کیسه صفرا جلوگیری و به تقویت مثانه و همچنین کلیه کمک میکند.

از علاقه مندان به گوهر های قیمتی دعوت میشود تا در دوره آموزش گوهر شناسی آموزشگاه فنون برق شرکت کرده تا علاوه بر کسب مهارت بتوانند بعد از اتمام آموزش اصولی، وارد بازار کار شوند و به کسب درآمد بپردازند.

زمرد

زمرد از واژه یونانی “اسماراگدوس” گرفته شده است که به معنای سبز است. سنگ زمرد از جمله سنگ های قیمتی و ارزشمند است که به دلیل ظاهر زیبا و خواص منحصر به فرد آن مورد توجه قرار گرفته است. این سنگ قیمتی از کشور هایی مثل ایران افغانستان برزیل و کلمبیا استخراج میشود. به دلیل زیبایی و رنگ بی نظیر آن از این سنگ در جواهرسازی استفاده میشود.

زمرد

نحوه تشخیص زمرد اصل

زمرد اصل ترک و خلل زیادی دارد در حالی که زمرد مصنوعی بسیار یکدست است و تمیز و شفاف دیده میشود. رنگ زمرد اصل از طیف های گوناگون سبز تشکیل شده اما زمرد مصنوعی رنگ های گوناگونی مثل زرد را نیز شامل میشود. زمرد اصل سختی زیادی دارد، هنگام خرید توجه داشته باشید که لبه های سنگ نباید نشانه ای از ساییدگی داشته باشد. و اما راحت ترین و مهم ترین روش تشخیص زمرد اصل از تقلبی این است که سنگ را مقابل نور بگیرید، زمرد اصلی هیچ نوع فلاش رنگی از خود بازتاب نمیدهد اما زمرد تقلبی مانند رنگین کمان نور میتاباند به این ترتیب میتوانید زمرد اصل را از نوع مصنوعی آن تشخیص دهید.

خواص زمرد

این سنگ خواص و فواید مخصوص به خود را دارد و برای درمان بیماری های خاصی مورد استفاده قرار میگیرد. برای بهبود گردش خون و درمان بیماری صرع این سنگ موثر عمل میکند. طبع زمرد گرم و خشک است و قادر به دفع تمامی زهر ها است. استفاده از سنگ زمرد برای بهبود عملکرد تیروئید و همچنین باز کردن عروق خونی بسیار مفید است.

یاقوت سرخ

سنگ یاقوت سرخ یا روبی با درجه سختی 9 بعد از الماس به عنوان دومین ماده سخت جهان شناخته میشود. این سنگ جزو گران قیمت ترین و زیبا ترین سنگ موجود در جهان شناخته میشود و در گذشته به عنوان نماد ثروت و قدرت برای حاکمان استفاده میشد. ذخایر مهم یاقوت سرخ در برمه، ویتنام، تایلند، سریلانکا و پاکستان است. در برمه لایه های رسوبی حاوی یاقوت سر در عمق چند متری زمین قرار دارند.

یاقوت سرخ

نحوه تشخیص یاقوت سرخ اصل

سنگ اصل اشعه فرابنفش را از خود عبور میدهد اما سنگ تقلبی این خاصیت را ندارد. سنگ یاقوت سرخ اصل در مقابل نور درخشان و شفاف است اما سنگ مصنوعی کدر است. اگر سنگ مایل به قرمز تیره بود به احتمال زیاد ان سنگ یاقوت گارنت است. اگر نقاطی روی سنگ یافتید که خراشیده شده و رنگ دیگری دارد آن سنگ تقلبی است. این سنگ سختی بالایی دارد و به راحتی خراشیده نمیشود.

خواص یاقوت سرخ

از جمله خواص این سنگ ارزشمند تاثیر آن بر اعصاب و روان است. این سنگ برای بیماری های قلبی مفید و استفاده از آن مانع لخته شدن خون میشود و از سکته جلوگیری میکند. استفاده از گردنبند این سنگ گرانبها جریان خون را تنظیم و در بهبود ساختار غدد کلیوی موثر خواهد بود. این سنگ ارزشمند بر روح و روان تاثیر مثبتی میگذارد و فرد را از اضطراب و نگرانی دور میکند.

سنگ مروارید

مروارید سنگی درخشان و سخت است که در بدن نرم تنان به وجود می اید. سنگ مروارید در رنگ های صورتی نقره ای کرم یا شیری یافت میشود. مروارید سفید از خلیج فارس به دست می آید که بسیار زیبا درخشان است.

سنگ مروارید

نحوه تشخیص مروارید اصل

چند روش برای تشخیص سنگ مروارید اصل از  سنگ مروارید تقلبی وجود دارد. اگر با ناخن خود روی مروارید خراش ایجاد کنید پودر آن تولید میشود در حالی که مروارید تقلبی اینگونه نیست. وزن مروارید طبیعی بسیار بیشتر از مروارید تقلبی است البته امروزه مروارید شیشه ای نیز تولید میشود که از مروارید طبیعی سنگین تر میشود! اگر مروارید اصل را تکان دهید صدای نرمی ایجاد میشود که در نوع مصنوعی وجود ندارد. روی سطح مروارید طبیعی پستی و بلندی وجود دارد که با ذره بین قابل مشاهده است. با در دست گرفتن سنگ مروارید احساس سرما به شما دست میدهد اما مروارید مصنوعی اینگونه نیست.

خواص مروارید

مروارید سردردهای مزمن اختلالات گوارشی و مشکلات معده را کاهش می دهد. همچنین گفته می شود که این سنگ برای رشد ناخن و کلسیم مفید است. از خواص مروارید می توان به درمان گواتر و بیماری های غدد چربی، عطسه های مداوم و سرماخوردگی اشاره کرد، اما برای رسیدن به این هدف باید آن را در چاکرای پنجم یعنی گلو قرار داد.

سخن پایانی

استفاده از سنگ های قیمتی بر روی جواهرات از گذشته های دور رواج داشته و بسته به ارزش سنگی که روی جواهر قرار می گیرد، ارزش آن قطعه افزایش می یابد. سنگ های قیمتی مختلفی در بازار طلا و جواهرات موجود است، اما نکته اینجاست که فقط سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اصلی واجد شرایط جواهرسازی هستند. نمونه های تقلبی یا مصنوعی پس از مدتی زیبایی خود را از دست می دهند و ارزش چندانی نخواهند داشت. بنابراین در هنگام خرید جواهرات دانستن نام سنگ های قیمتی کافی نیست بلکه باید ویژگی های آنها را به خوبی بشناسید. در این مطلب سعی بر آن شد که روش های تشخیص سنگ های اصل از تقلبی بیان شود امیدواریم که مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *