9 دلیل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی + راه حل

5 دقیقه زمان مطالعه

در گذشته مردم برای شستن ظروف زحمت زیادی می‌کشیدند. از شستن ظروف با خاکستر گرفته تا زمانی که مردم مجبور بودند که زمان زیادی را برای شستن ظروف با دستان خود بگذرانند. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی ماشین‌هایی اختراع شده است که برای شستن ظروف نیازی به دخالت دست نیست و با فشردن چند دکمه عملیات شستشو و آبکشی ظروف با بهترین کیفیت انجام می‌شود. تمیزی ظروف موضوعی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد و همه انتظار دارند غذای خود را در ظروف تمیز و بدون لکه بخورند. اگرچه ماشین ظرفشویی به دلیل استفاده گسترده در بین مردم طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است، اما گاهی می‌بینیم که پس از شستن ظروف با ماشین ظرفشویی، ظروف آن طور که می‌خواهید تمیز نمی‌شوند یا دارای لکه هستند؛ در این مقاله قصد داریم تا علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم.

آموزشگاه فنون برق در راستای تربیت نیروی کار با مهارت، برگزار کننده دوره‌های مختلفی از جمله دوره آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی است. مهارت آموزان عزیز می‌توانند با شماره تماس‌های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایند و اطلاعات کامل را از کارشناسان آموزشگاه جویا شوند.

خرابی تاچ پد ماشین ظرفشویی

ماشین‌های ظرفشویی امروزی، مجهز به سیستم کنترل تاچ پد می‌باشند که به کمک آن می‌توانید با کنترلر ماشین ظرفشویی کار کنید. کنترل پنل، دمای آب، میزان نمک و سایر مشکلات این چنینی را به شما نشان می‌دهد. هنگامی که با دست‌های خیس و کثیف صفحه لمسی ماشین ظرفشویی را لمس می‌کنید، در صورت نفوذ آب به قسمت‌های داخلی آن، برد آسیب می‌بیند. قطع کردن ناگهانی و عدم استفاده از محافظ برق، یکی دیگر از دلایل مهمی است که باعث آسیب به تاچ پد ماشین ظرفشویی شده و درنتیجه امکان برنامه دادن صحیح به ماشین ظرفشویی وجود نخواهد داشت.

تاچ پد ظرفشویی

دادن تنظیمات اشتباه به ظرفشویی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که در نسل جدید ماشین‌های ظرفشویی به خصوص ماشین‌های ظرفشویی سری ال جی رخ می‌دهد، تنظیمات نادرست برنامه است. عدم آگاهی از برنامه‌های ماشین ظرفشویی و عدم آگاهی از نحوه انتخاب بهترین برنامه باعث عدم شستشوی صحیح ظروف می‌شود. فشار مناسب آب و زمان شستشو از جمله مواردی است که هنگام تنظیم برنامه شستشو برای حجم معینی از ظروف باید مشخص شود.

خراب شدن بازوها

وظیفه شستن و آبکشی ظروف بر عهده بازوهای ماشین ظرفشویی می‌باشد. یکی از مشکلات رایج بازوهای ماشین ظرفشویی مسدود شدن منافذ آنهاست. هنگامی که سوراخ بازوها بسته می‌شود، آب از آن خارج نمی‌شود و ممکن است برخی از ظروف در حین شستشو نشسته باقی بمانند. همچنین اگر بازوهای ماشین ظرفشویی شکسته و یا محکم بسته نشده باشند، آب به درستی روی ظروف ریخته نمی‌شود و ظروف کثیف و لکه دار می‌مانند.

بازوی ظرفشویی

آبگیری ناقص ماشین ظرفشویی

زمانی که تخلیه آب در ماشین ظرفشویی به خوبی انجام نشود، کف به خوبی از روی ظروف پاک نمی‌شود و به صورت لکه روی آنها باقی می‌ماند. یکی از دلایلی که باعث اختلال در فرآیند تخلیه ماشین ظرفشویی می‌شود، خرابی یا نشتی اتصالات و شیرآلات است. ورود آب ناکافی به دستگاه و مصرف آن در حین کار باعث حل نشدن و شستشوی کامل مواد شوینده می‌شود. نشتی شیر آب ماشین ظرفشویی همچنین باعث ورود آب به قسمت‌های حساس ماشین ظرفشویی می‌شود و می‌تواند باعث اتصال و حتی سوختن موتور ماشین ظرفشویی شود. توصیه می‌کنیم در ساعات اوج مصرف ماشین ظرفشویی را روشن نکنید و از برنامه ای استفاده کنید که برای هر بار شستشو آب زیادی مصرف نمی‌کند.

کثیفی در فیلتر و کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از شایع‌ترین دلایلی که به غیر از تیره شدن ظروف باعث بوگرفتگی داخل ماشین ظرفشویی می‌شود، آلودگی و مسدود شدن فیلتر تخلیه است. فیلتر تخلیه در پایین ماشین ظرفشویی قرار دارد و آب کثیف پس از عبور از ظرفشویی از آن خارج می‌شود. رسوبات و تجمع مواد غذایی باعث می‌شود که آب کثیف در ماشین ظرفشویی باقی بماند و ظروف لکه دار و کدر شوند.

بیشتر بخوانید: رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی و نحوه عیب یابی و تعمیر آن

خراب شدن ترموستات ماشین ظرفشویی

بهتر است ظروف چرب را در آب گرم بشورید تا لک و چربی به خوبی از روی آنها پاک شوند. ترموستات دستگاهی است که وظیفه گرم کردن آب شستشوی ظروف را بر عهده دارد. اگر متوجه شدید که ظروف به خوبی شسته نمی‌شوند و آب داخل ماشین ظرفشویی داغ نیست، باید ترموستات ماشین ظرفشویی را تعمیر کنید. تعمیر ترموستات ماشین ظرفشویی یک کار تخصصی است و باید توسط تکنسین های حرفه ای انجام شود.

ایراد در جاپودری

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث تمیز نشدن ظروف شود، مشکل در محفظه مواد شوینده ماشین ظرفشویی است. این بخش باید به خوبی بسته و کاملاً عایق باشد. اگر جاپودری ایراد داشته و پودر شوینده با آب وارد ظرفشویی نشود، ظروف به خوبی شسته نمی‌شوند. شما می‌توانید این مشکل را با جایگزینی محفظه شوینده ماشین ظرفشویی خود حل کنید.

تمیز نشستن ظرفشویی

شوینده نامناسب

از پودر قرص ژل و مایع در ظرفشویی برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود. استفاده از مواد شوینده مناسب از مواردی است که ارتباط مستقیمی با تمیز شدن ظرف‌ها دارد. در ادامه به بررسی انواع شوینده ماشین ظرفشویی می‌پردازیم:

انواع شوینده ماشین ظرفشویی

پودر

اولین ماده شوینده که برای شستشوی ظروف تولید شد، پودر بود که بسیاری از مشتریان همچنان از آن استفاده می‌کنند. برای استفاده از پودر ماشین ظرفشویی حتما باید از نمک ظرفشویی و مایع جلادهنده استفاده کنید. اگر ظروف با این شوینده‌ها تمیز شسته نمی‌شوند، علت می‌تواند کیفیت پایین و اتمام تاریخ مصرف پودر ظرفشویی باشد.

تمیز نشستن ظرفشویی

ژل

ژل از شوینده‌هایی است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است. ژل توانایی پاک کنندگی بالایی دارد و مشکلاتی مثل رسوب و عدم حل شوندگی در آب سرد را ندارد. ژل ظرفشویی در دو نوع ساده و چند آنزیم تولید میشوند. ژل آنزیم دار مانند قرص ماشین ظرفشویی، مایع جلا دهنده و نمک دارند. برای استفاده از ژل باید از نمک مخصوص و مایع جلا دهنده ظرفشویی استفاده کرد. کیفیت پایین و اتمام تاریخ مصرف این محصول میتواند دلیل تمیز نشستن ظرفشویی باشد.

مایع جلادهنده

از این محصول به منظور درخشندگی و همچنین کمک به خشک شدن سریع ظروف استفاده می‌کنند. روش استفاده از این محصول به این گونه است که در مرحله آخر آبکشی مقدار کمی از این مایع روی ظروف پاشیده می‌شود تا با ایجاد سطحی لغزنده قطرات آب از روی ظروف سر خورده و درنتیجه ظروف به سرعت خشک شوند. استفاده زیاد از این محصول موجب کف کردن بیش از حد هنگام شستشو شده و در نتیجه لک‌های قهوه ای روی ظروف ایجاد می‌شوند.

نمک ظرفشویی

این محصول موجب تبدیل آب سخت به آب نرم می‌شود. آب نرم اجازه ایجاد لکه روی ظروف شیشه‌ای را نمی‌دهد. نمک ظرفشویی باعث می‌شود تا از طریق نرم کردن آب لکه‌های ایجاد شده پاک شوند. سوالی که در ذهن شما ایجاد می‌شود این است که چگونه نمک ظرفشویی باعث از بین بردن لکه‌ها می‌شود؟ ظرفشویی دارای فیلتری به نام سختی گیر است.سختی گیر، یون‌های سخت مثل کلسیم و منیزیم را جذب کرده و آب سخت را به آب نرم تبدیل می‌کند. این فیلتر ممکن است پس از مدتی اشباح شود به همین جهت نمک‌های ظرفشویی تولید شدند تا فیلتر ظرفشویی را احیا کنند.برخی از نمک‌های ظرفشویی دارای آهن و کربنات هستندکه می‌توانند به ظرف‌ها آسیب برسانند پس سعی کنید از فروشگاه‌های معتبر و برند خوب این محصول را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *