4 روش تضمینی برای ریکاوری دوربین مداربسته!

5 دقیقه زمان مطالعه

گاهی افراد به‌صورت تصادفی فیلم‌های دوربین مداربسته را پاک می‌کنند! دستپاچه می‌شوند و به دنبال راهی برای بازیابی دوربین مداربسته هستند! البته ریکاوری دوربین مداربسته جمله صحیحی نیست چرا که هر دوربین مداربسته دارای یک هارد با مشخصات برای ذخیره فیلم‌ها است پس بنابراین هدف ما بازیابی یا ریکاوری هارد دوربین مداربسته است. آموزشگاه فنون برق برگزار کننده دوره های تخصصی و صد در صد عملی آموزش نصب دوربین مداربسته است. اگر علاقه‌مند به یادگیری هستید می‌توانید با ثبتنام در این کلاس ها حرفه جدیدی را فرابگیرید.

بازیابی داده های حذف شده در دوربین مداربسته

جستجو در سطل زباله!

اگر فیلم‌ها با دستور shift+delet پاک نشده باشند پس می‌توان فیلم‌ها را در سطل‌آشغال دستگاه پیدا کرد. پس ابتدا قبل از انجام هر کاری برای بازیابی فیلم‌ها سطل‌آشغال (trash)دستگاه را بررسی کنید

بازیابی با file history

این روش برای ریکاوری فیلم دوربین مداربسته در سیستم‌عامل‌های ویندوز است البته به شرطی که قابلیت بک‌آپ فعال باشد. پس ابتدا روش فعال‌کردن بک‌آپ هیستوری را به شما آموزش می‌دهم. ابتدا به این آدرس بروید Start > Setting > Updates And Security > Backup سپس فضای ذخیره‌سازی history خود را در یک درایو اکسترنال و یا شبکه به دستگاه خود معرفی کنید. سپس می‌توانید طی مراحل زیر هارد را ریکاوری کنید. ابتدا در قسمت سرچ این عبارت را تایپ کنید: restore your files with file history . سپس فایل موردنظر خود را جستجو کنید و سپس روی گزینه restore کلیک کنید با انجام این روش فایل پاک شده در جای قبلی دوباره ذخیره می‌شود.

فایل‌های پشتیبانی به کمک ما می‌آیند!

باتوجه‌به این که امروزه دوربین های مداربسته توسط برند های معتبر تولید می‌شوند درنتیجه قابلیت‌های فراوانی دارد. مثل درگاه کارت حافظه یا سرورهای FTP .این قابلیت‌ها امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها را در چند فضای مختلف به کاربر می‌دهد. مثلاً اگر فیلمی از دستگاه شما پاک شد به‌راحتی با بازیابی  سرور FTP یا کارت حافظه به فیلم‌ها دسترسی پیدا کنید.

نرم‌افزارهای بازیابی

درصورتی‌که از فایل‌های حذف شده هیچ‌گونه بک‌آپی نداشته باشید در این صورت نرم‌افزارهای بازیابی به کمک شما می‌آیند. ابتدا هارد یا کارت حافظه خود را به کامپیوتر وصل کنید سپس نرم‌افزار بازیابی را نصب‌کرده و در پایان بازیابی فیلم دوربین مداربسته را انجام دهید.

بازیابی هارد دوربین مداربسته

 

هارد مناسب برای دوربین مداربسته

دستگاه DVR به دلیل استفاده مکرر به هاردهایی با ویژگی‌های خاص نیاز دارد. دستگاه DVR دائماً در حال ذخیره‌سازی داده‌ها است. هنگامی که دستگاه DVR را روشن می‌کنید، هارد شروع به ضبط اطلاعات می‌کند و بسته به تعداد دوربین‌های موجود در DVR، ممکن است چند روز تا یک ماه طول بکشد تا هارد پر شود و دوباره راه‌اندازی شود. پس بهترین و مناسب‌ترین هارد دی وی آر در اصل هاردهایی با قابلیت‌های ضبط فراوان هستند، بهترین گزینه هارد PURPLE WD است که متعلق به شرکت Western Digital است .

در ادامه قصد داریم شما را با انواع مشکلاتی که برای اطلاعات دوربین مداربسته ایجاد می‌شود آشنا کنیم.

اگر اطلاعات دستگاه به‌صورت دستی پاک شدند چه‌کار کنم؟

گاهی اوقات ممکم است اطلاعات دستگاه به‌صورت دستی پاک شود و یا ممکن است سارق پس از سرقت از فروشگاهی اطلاعات دوربین را از بین ببرد در این صورت اولین کاری که باید انجام دهید این است که دستگاه را متوقف کنید! هرچقدر اطلاعات جدیدی روی هارد دستگاه ذخیره شوند امکان بازیابی اطلاعات کمتر می‌شود. یا اگر به‌صورت اتفاقی گزینه فرمت را زدید خونسردی خود را حفظ کنید! دستگاه را از برق بکشید قبل از اینکه اطلاعات جدیدی ذخیره شوند و سپس اقدام به ریکاوری کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تنظیمات DVR با تصویر

اگر هارد به دلیل نوسانات برق به مشکل خود چه‌کار کنم؟

سعی کنید از محافظ برق برای دوربین مداربسته خود استفاده کنید تا از یک سری نوسانات برق جلوگیری کنید، اما هنگامی که ولتاژ به دستگاه برخورد می‌کند، می‌تواند برد مدار، آداپتور یا هارد دستگاه را بسوزاند. اما اگر هارد با نوسانات برق مواجه شود ممکن است در مرحله اول برد هارد از کار بیفتد که در این صورت می‌توان برد را تعمیر یا تعویض کرد (رم نیز باید تعویض شود) و اطلاعات برگردانده شده یا هارد تعمیر شود. نوسانات برق بسیار قوی است و می‌تواند به هارد آسیب برساند. البته اگر برد هارد دوربین مداربسته سوخته باشد امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد.

اگر دوربین مداربسته در آتش‌سوزی سوخته باشد اطلاعات آن قابل ریکاوری است؟

لازم به ذکر است که در این مواقع هر چه سریع‌تر دوربین مداربسته از آتش خارج شود آسیب کمتری به دستگاه وارد می‌شود. اگرچه سوختن قاب فلزی و برد دوربین مداربسته روی اطلاعات هارد تأثیر نمی‌گذارد. اما در صورت سوختن خود هارد باید توسط فرد متخصص تست شده و پس از کارشناسی, نتیجه برای بازیابی اطلاعات هارد دوربین مداربسته اعلام شود. اگر دستگاه DVR سوخته باشد؛ اما هارد سالم باشد، هارد را به کامپیوتر یا دستگاه DVR دیگر متصل نکنید، زیرا هارد پس از اتصال به دستگاه دیگر فرمت می‌شود.

ریکاوری دوربین مداربسته

جلوگیری از حذف‌شدن اطلاعات هارد دوربین مداربسته

  • اصلاً هارد دوربین مداربسته را از دوربین جدا نکنید؛ زیرا حین اتصال دوباره هارد توسط دوربین فرمت می‌شود.
  • از دوره زمانی ذخیره‌سازی دوربین مداربسته خود اطلاع داشته باشید تا قبل پاک شدن فیلم‌های قدیمی , از آن‌ها بک‌آپ بگیرید.
  • منبع تغذیه با ولتاژ مناسب برای دوربین مداربسته خود در نظر بگیرید تا با نوسانات برقی اطلاعات دستگاه شما از بین نرود.
  • به‌هیچ‌عنوان هارد دوربین مداربسته خود را دربرابر ویندوز قرار ندهید؛ زیرا باعث ازبین‌رفتن اطلاعات دستگاه شما می‌شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت DVR و NVR چیست؟

ریکاوری دوربین مداربسته, کار کمی دشوار!

مشکلات متعددی در مورد بازیابی اطلاعات DVR وجود دارد. همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های DVR دستگاه‌های امنیتی هستند، بنابراین اطلاعات ذخیره شده در آنها به طور کامل توسط چیپست برد DVR کدگذاری و رمزگذاری شده و سپس به هارد منتقل می‌شود؛ بنابراین این اطلاعات در ویندوز دیگری و در دستگاه دیگری حتی با همان برند و مدل شناسایی نخواهد شد، بنابراین هر دستگاه DVR فقط هارد خود را می‌شناسد. به‌عنوان‌مثال حتی اگر هارد دی وی آر خود را بردارید و هارد دیگری را برای تست در دستگاه DVR قرار دهید و سپس تصمیم بگیرید که هارد اصلی خود را دوباره در دستگاه قرار دهید، دستگاه قطعاً هارد اصلی خود را نمی‌شناسد. پیغام و دستور فرمت را صادر می‌کند و با اجرای دستور فرمت اطلاعات شما به‌راحتی پاک می‌شوند! این سطح از امنیت اطلاعات DVR را مبنای مورد قبول تمامی مراجع قانونی قرار داده است، زیرا عملاً تغییر و دست‌کاری در آن غیرممکن است. بهتر است بدانید که فیلم‌های ضبط شده ای که در دستگاه DVR ذخیره می‌شوند فرمت فیلم‌های معمولی را ندارند و این فیلم‌ها در ویندوز یا برنامه‌های معمولی قابل‌ مشاهده نیستند و به همین دلیل امکان بازیابی آنها با یک نرم‌افزار ریکاوری معمولی وجود ندارد و بازیابی آنها نیاز به تجهیزات، تخصص و تجربه عالی دارد. نکته مهم دیگر در بازیابی اطلاعات از هارد دی وی آر این است که مدت‌زمان نگهداری اطلاعات در این دستگاه‌ها محدود است و این محدودیت به تعداد دوربین‌های متصل به دستگاه و کیفیت تصاویر ضبط شده بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال یک هارد یک ترابایتی با چهار دوربین باکیفیت معمولی در نهایت می‌تواند 10 روز داده را ذخیره کند و در روز یازدهم باید اطلاعات روز اول را پاک‌کرده و روی آن ذخیره کند و به همین ترتیب داده‌های روز دوازدهم در روز دوم ثبت می‌شود. حال اگر کسی اطلاعات روز اول را در روز دوازدهم بخواهد دیگر امکان‌پذیر نیست؛ زیرا اطلاعات روز اول پاک شده‌اند و اطلاعات جدید over write می‌شود؛ بنابراین در این موارد امکان بازیابی وجود نخواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *