3 روش تضمینی برای از بین بردن سریع بخار روی شیشه خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

اگر تجربه رانندگی در شب‌های سرد بارانی را داشته باشید، باید بدانید که مه آلود بودن شیشه‌ها مانع دید شده و حتی رانندگی را غیرممکن می‌کند. این می‌تواند شما و سایر مسافران را در معرض خطر قرار دهد، زیرا دید شما محدود است و دیدن بقیه جاده عملا غیرممکن می‌شود. گاهی حتی در این صورت آینه‌های بغل هم کمکی به شما نمی‌کنند. خوشبختانه باید گفت که می‌توان از مه گرفتگی شیشه‌ها جلوگیری کرد و در شب‌های بارانی و سرد به راحتی رانندگی کرد. مهمترین عامل مه گرفتگی شیشه خودرو، اختلاف دمای داخل و خارج خودرو است. در واقع این رطوبت فضاست که به شیشه‌های خودرو چسپیده و به مایع تبدیل می‌شود. نفس کشیدن سرنشینان، شرجی بودن هوا، مه گرفتگی و اختلاف دما بین داخل و خارج ماشین باعث ایجاد رطوبت در شیشه می‌شود. اگر علاقه‌مند به یادگیری هستید، دوره آموزش برق خودرو در آموزشگاه فنون برق را سپری کنید چرا که با گذراندن دوره برق خودرو قادر به رفع مشکلات خودرو شخصی خود در مواقع ضروری نیز خواهید بود و به علاوه آن می‌توانید از این راه به درآمد نیز برسید! حال در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی علل و روش‌های رفع بخار شیشه خودرو بپردازیم.

چرا شیشه ماشین بخار می‌گیرد؟

علت بخار شیشه خودرو، در  واقع به دما و رطوبت هوا مربوط می‌شود. در یک روز سرد، هر گونه رطوبت در هوای داخل خودرو اعم از بازدم سرنشینان، قطرات باران روی چکمه‌های شما، خیس بودن کفی خودرو و … به هوای اطراف شیشه‌ها که کمتر از دمای معمول است برخورد کرده و باعث بوجود آمدن تراکم در شیشه می‌شود. دقیقا تراکم آن چیزی است که باعث می‌شود شیشه‌های ماشین شما مه گرفته به نظر برسند. اما در یک روز گرم و مرطوب، برعکس این اتفاق رخ می‌دهد، هوای متراکم بیرون خودرو که توسط سیستم تهویه مطبوع خنک می شود، به شیشه خودرو برخورد می‌کند و باعث ایجاد بخار روی شیشه خودرو می‌شود. این بخار چه در داخل یا خارج از شیشه‌های خودرو باشد، باعث تاری دید در هنگام رانندگی می‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل مهم است که این بخار را از بین ببرید و از شفاف بودن شیشه‌ها مطمئن شوید.

روش فوری:یک تکه پنبه یا دستمال را به مایع ظرشویی آغشته کنید و روی شیشه ها از بالا به پایین و کنار هم بکشید(از داخل ماشین) با این روش ساده دیگر شیشه های خودروی شما بخار نمی‌کند.

حذف بخار شیشه

روش‌های جلوگیری از بخار شیشه ماشین

همانطور که گفته شد، رانندگی در زمستان و تابستان می‌تواند شیشه ماشین را بخار آلود کند و دید جاده را سخت کند. راه حل‌هایی برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه خودرو وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از تاری دید جلوگیری کنید. در زیر چند تکنیک آورده شده است:

تعویض به موقع سیستم تهویه خودرو

با توجه به اینکه سیستم تهویه سالم به جلوگیری از بخار کردن خودرو کمک فراوانی می‌کند، باید مرتبا مورد بررسی قرار بگیرد و اگر لازم بود نسبت به تعویض آن اقدام شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای سرویس و آماده کردن کولر ماشین

کاهش دما در ماشین

بهترین راه برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه‌ها، یکسان کردن دمای داخل و خارج از کابین است. در تابستان این موضوع مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در زمستان می‌تواند کمی دلهره آور باشد. هوای سرد ورودی به خودرو ممکن است چندان خوشایند نباشد، بنابراین می‌توانید دمای کولر را کاهش دهید یا سرعت فن را افزایش دهید تا دمای داخل خودروی شما کاهش یابد. پس از کاهش دما، شیشه‌ها از بخار پاک می‌شوند. با این حال، شما باید یک لایه لباس اضافی بپوشید تا شما را گرم نگه دارد.

یخ زدایی

همانطور که شیشه جلوی خودرو یخ زدا دارد، شیشه عقب خودرو شما نیز یخ زدا دارد. برای جلوگیری از بخار شیشه خودرو، یخ زدا از یک عنصر الکتریکی استفاده می‌کند که شیشه را گرم می‌کند تا رطوبت انباشته شده، تبخیر شود. این سیستمی است که به اندازه یخ زدای شیشه جلویی خودروی شما کارآمد و مفید است.

تمیز نگه داشتن پنجره‌ها

روغن، گرد و غبار و سایر آلودگی‌هایی که روی پنجره شما جمع می‌شوند، بخار را برای مدت طولانی‌تری روی شیشه نگه می‌دارند. تمیز نگه داشتن خوب شیشه ماشین، بهترین راه برای جلوگیری از مه گرفتن شیشه‌های ماشین شماست. وقتی شیشه خودروی شما تمیز باشد بخار روی شیشه سریعتر از زمانی که شیشه خودروی شما کثیف است از بین می‌رود.

حذف بخار شیشه

حذف بخار شیشه در فصل زمستان

یکی از اتفاقات شایعی که در فصل زمستان رخ می‌دهد یخ زدگی شیشه خودرو است. حال این سوال پیش می‌آید که چگونه یخ زدن و بخار گرفتگی شیشه ماشین در فصل زمستان را رفع کنیم؟

بیشتر بخوانید: علت یخ زدن خودرو در زمستان و راهکارهای رفع آن

همانطور که گفته شد علت اصلی بخار گرفتگی شیشه خودرو، اختلاف دمای داخل و خارج خودرو است، بنابراین هدف اصلی تمامی این راهکارها کاهش اختلاف دمای داخل و خارج خودرو می‌باشد.

منبع هوای ماشین خود را با استفاده از دکمه تعبیه شده در ماشین تغییر دهید، اگر هوای بیرون از ماشین سردتر از هوای داخل است، تنظیمات را طوری قرار دهید که هوا از بیرون وارد ماشین شود.

روشن شدن فن‌های خودرو و کاهش دمای بخاری نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. این کار باعث می‌شود که بخار روی شیشه ماشین به سرعت از بین برود و سپس می‌توانید دمای ماشین را به حالت متعادل برگردانید. البته اختلاف دمای خودرو با محیط بیرون را افزایش ندهید.

اگر می‌خواهید بخار شیشه جلویی خودرو‌ی خود را از بین ببرید، می‌توانید دریچه‌های خنک کننده زیر شیشه جلویی خودرو را روشن کنید. توجه داشته باشید که این کار کمکی به برطرف کردن بخار شیشه‌های دیگر خودرو نمی‌کند.

حذف بخار شیشه در فصل تابستان

ساده ترین راه برای از بین بردن بخار از شیشه ماشین در تابستان، پایین کشیدن شیشه‌های ماشین است. اجازه دهید هوای گرم بیرون وارد خودرو شود و اختلاف دمای داخل و خارج خودرو را کاهش دهد.

در هوای گرم تابستان و در جاهایی که هوا شرجی است، معمولاً بخار روی سطح بیرونی شیشه خودرو می‌نشیند، بنابراین روشن کردن برف پاک کن‌ها ساده ترین راه حل برای از بین بردن آن است.

جهت سیستم خنک کننده خودرو را به سمت شیشه‌ها تنظیم کنید. زیرا هوای خشک آن رطوبت را از بین می‌برد.

راه حل سریع برای از بین بردن بخار شیشه خودرو

راه حل سریع ولی موقت برای از بین بردن بخار شیشه خودرو، استفاده از تهویه هوا با کولر است. ابتدا تهویه را روی حالت AC بگذارید سپس خواهید دید که به سرعت بخار نشسته روی شیشه‌ها از بین می‌رود. این روش به سرعت به شما کمک می‌کند که بخار به وجود آمده روی شیشه را از بین برده و با خیال راحت به رانندگی بپردازید.

روش‌های آسان و خانگی برای از بین بردن بخار شیشه

معجون جادویی!

به میزان یکسان از آب و سرکه به همراه چند قطره مایع ظرف شویی و چند قطره آبلیمو را داخل اسپری ریخته و بعد از تکان دادن آن روی شیشه خودرو خود، اسپری کرده و سپس شیشه را با دستمال تمیز و خشک پاک کنید.

خاک بستر گربه!

مقداری خاک بستر گربه را از مغازه حیوانات خریداری کنید. آن را داخل پارچه ریخته و روی شیشه‌های خودروی خود بزنید این روش باعث از بین بردن رطوبت شیشه خودروی شما می‌شود و اجازه نخواهد داد تا شیشه بخار کند.

سیب زمینی!

یک عدد سیب زمینی را به چند قسمت تقسیم کرده و آن را روی شیشه خودرو خود بکشید. دقت کنید که برش‌های سیب زمینی را روی تمامی سطح شیشه بکشید چرا که اگر قسمتی از شیشه باقی بماند درواقع برای سایر سطوح بی فایده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *