مدولاسیون و دمدولاسیون در سیستم مخابراتی

5 دقیقه زمان مطالعه

مدولاسیون و دمدولاسیون در زمینه ارسال و دریافت سیگنال برای تلفن همراه به شکلی مجزا تعریف می شوند. آشنایی با اصطلاحات رایج مهندسی در زمینه تلفن همراه می تواند کمک موثری در جهت تعمیرات تخصصی گوشی و سخت افزار آن داشته باشد. در دوره آموزش تعمیرات موبایل امکان آشنایی با این واژه ها و کاربرد آنها به شکلی مناسب فراهم می گردد.

مدولاسیون اصولا زمانی که سیگنال های ارسالی بر روی موج حامل سوار می شوند گفته می شود. به طور کلی هدف از مدولاسیون ارسال سیگنال به شکل مطلوب است. در نهایت برای این که بتوان دریافت و ارسال سیگنال را در تلفن همراه داشت و این سیگنال ها مطابق با فرکانس مرکزی باشند و بتوان آنها را بر روی موج حامل سوار کرد نیاز به عمل مدولاسیون ضروری به نظر می رسد. مدولاسیون به طور کلی از دو نوع مدولاسیون دامنه و مدولاسیون فرکانس تشکیل شده است.

دمدولاسیون زمانی که عمل مدولاسیون بر روی سیگنال ارسالی انجام می شود باید پیاده سازی سیگنال از موجی که حامل آن است صورت بگیرد به این عمل دمدولاسیون می گویند که در واقع نوعی رمزگشایی می باشد. در موبایل که به عنوان یک گیرنده و فرستنده عمل می کند مدولاسیون و دمدولاسیون توام با یکدیگر انجام می شوند.

معرفی فیلترها و شبکه های اینترنت پس از مدولاسیون و دمدولاسیون

پس از معرفی مدولاسیون و دمدولاسیون نوبت به معرفی فیلترها می رسد. فیلترها غالبا به صورت سخت افزاری یا نرم افزاری می توانند اطلاعاتی را که در فضای اینترنت مبادله می شوند محدود کنند. در نهایت فیلترها می توانند سبب شوند که محتوایی که آسیب پذیر می باشد از ورود به موبایل و تلفن همراه جلوگیری نماید.  با استفاده از فیلتر ها و عمل فیلترینگ که در محتوای مورد نظر ایجاد می شود امکان دسترسی به وب سایت ها و یا هر نوع ارتباط اینترنتی دیگر ممکن است با محدودیت مواجه شود.

شبکه های3G در موبایل: به عنوان نسل سوم در شبکه های تلفن همراه شبکه های 3G معرفی می شوند. این شبکه ها نسبت به شبکه های نسل دوم پیشرفته تر بوده و از لحاظ کیفیت در تماس های صوتی و قابلیت انتقال داده ها و همین طور ارائه اینترنت پرسرعت برای تلفن همراه بهتر از نسل دوم می باشد. این نسل از اینترنت دارای قابلیت های ویژه و مطلوبی دارد که می توان آن را بر روی موبایل راه اندازه کرد.

نسل 4G یا LTE به عنوان شبکه هایی شناخته می شوند که سرعت تبادل اطلاعات را به شکل بالایی در اختیار کاربران قرار می دهند. این شبکه ها دارای سرعت بالایی در ارتباطات موبایل هستند به نحوی که می توان به راحتی یک فیلم با کیفیت HD را با آنها مشاهده نمود.. سرعت بالای بیشتر از 100 مگابایت بر ثانیه می باشد. در نسل چهارم این شبکه های موبایل به عنوان یک انقلاب در تکنولوژی بی سیم می باشند و زمانی که ز این سرویس های نسل چهارم استفاده می کنید احساس می کنید که از یک شبکه         LAN استفاده می کنید. مزیت استفاده از شبکه 4G این است که می توانند ارتباطات IP  را با سرعت بالایی برای کاربران خود فراهم کنند.

نسل های جدید از شبکه های اینترنتی

نسل 4/5G   به عنوان یکی از نسل های جدید در دانلود و استفاده از اینترنت می باشد و سرعت دانلود 2 تا 3 برابر بیشتر از نسل چهارم یا 4G می باشد. تاخیر در دریافت اطلاعات در این نسل بسیار کمتر از تاخیری است که در اینترنت 4G وجود دارد. در این نسل از شبکه اینترنت تعداد اتصال هایی که به صورت همزمان فراهم می شود و به عنوان یکی از نسل های جدید اینترنت است که به تازگی راه اندازی شده است.

تکنولوژی های موجود در اینترنت با استفاده از این شبکه ها قابلیت گسترده ای پیدا کرده اند و می توان  سرعت بالای دانلود و ردیافت اطلاعات را از اینترنت با استفاده از این شبکه ها جستجو کرد. آشنایی با واژه های مدولاسیون و دمدولاسیون و پس از آن شبکه های اینترنت و مزایای هر کدام از آنها می تواند برای افرادی که می خواهند در این زمینه تخصص داشته باشند مناسب باشد از این رو در آموزش تعمیرات تخصصی موبایل وگذراندن دوره های مربوطه امکان دستیابی به اطلاعات مناسب وجود دارد تا به بهترین شکل ممکن پاسخگوی نیاز کارآموزان باشد.

adspic

تا 30٪ تخفیف

دوره آموزش تعمیرات موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *