عیب یابی و خرابی های باطری گوشی

5 دقیقه زمان مطالعه

باتری گوشی از مهم ترین قسمت های موبایل محسوب می شود. جهت تعمیر باتری گوشی نیاز است که به شکل مناسب با ساختار و عملکرد این قطعه آشنا شد.

خرابی باتری گوشی نشانه های مختلفی دارد بسیاری از افراد تصور می کنند اگر باطری باد کند خراب شده است در صورتی که باد کردن باتری گوشی فقط یکی از نشانه های خراب شدن باتری می باشد. در این مقاله از سری مقالات آموزش سخت افزار موبایل با نشانه خرابی باتری موبایل و روش های عیب یابی و تعمیر آن آشنا خواهیم شد.

نشانه های خرابی باتری گوشی چیست؟

عوامل مختلفی وجود دارند که به طور مشخص نشان دهنده خراب شدن باتری گوشی می باشند که مهم ترین آنها عبارتند از:

  1. گوشی به صورت خود به خود خاموش شود.
  2. گوشی زیاد هنگ می کند.
  3. تنظیمات انجام شده برای تاریخ و ساعت گوشی بی دلیل به هم بریزد.
  4. گوشی نسبت به قبل زودتر باتری خالی کند.

اگر این مشکلات به صورت مداوم در گوشی به وجود آید نشان دهنده خراب شدن باتری گوشی موبایل می باشد.

حتما بخوانید: علت شارژ نشدن گوشی چیست؟

چگونه از خراب شدن باتری گوشی جلوگیری کنیم؟

برای پیشگیری از خرابی باتری گوشی راهکارهای مختلفی وجود دارد. زمان شارژ جهت شارژ کردن باطری بسیار مهم است. زمان لازم برای شارژ باطری بین 45 دقیقه تا 1 ساعت می باشد. اگر زمان شارژ باطری از این مقدار کمتر باشد موجب آسیب رساندن به سلول های داخلی باطری می شود و در نتیجه طول عمر باطری کم می شود.

البته نکته ای که باید مورد توجه مصرف کنندگان قرار بگیرد این است که زمان شارژ باطری گوشی های مختلف ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. برای اطلاع از زمان شارژ باطری گوشی خود بهتر است از دفترچه راهنمای موبایل خود کمک بگیرید.

مورد دیگر برای پیشگیری از خراب شدن باطری گوشی این است که بهتر است زودتر از موعد شارژ موبایل، آن را شارژ نکنید. زمان مناسب برای شارژ گوشی در مدل های مختلف هنگامی است که گوشی بین 10 تا 20 درصد شارژ داشته باشد. زمانی که گوشی شما در حال شارژ شدن است بهتر است از انجام بازی و استفاده از گوشی بپرهیزید.

استفاده از گوشی به هنگام شارژ شدن موجب داغ شدن باطری و آسیب رساندن به آن می شود.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر تاچ گوشی از صفر تا صد

شوک دادن به باتری گوشی چگونه است؟

برای تعمیر باتری گوشی و شوک دادن به باتری موبایل باید موارد مختلفی را مورد بررسی قرار داد. اگر باطری موبایل شما باد کرده باشد به معنی فاسد شدن باطری می باشد در این صورت بهتر است به فکر خرید باطری جدید باشید.

برای اطمینان از باد کردن باطری می توانید آن را بر روی شیشه قرار دهید و بچرخانید اگر باطری زود از چرخش ایستاد نشان دهنده سالم بودن آن است و در صورتی که همانند فرفره بچرخد به معنای این است که باطری فاسد شده و باید تعویض شود.

در صورتی که باطری گوشی شما باد نکرده باشد با استفاده از آموزش شوک دادن باتری می توانید باطری را زنده کنید و به صورت مجدد از آن استفاده کنید.

برای انجام این کار در وهله اول باید ولتاژ منبع را روی 3.8 ولت قرار دهید سپس پراپ مثبت و منفی را 3 بار و هر بار برای مدت زمان 3 ثانیه روی مثبت و منفی باطری جا به جا نمایید. به منظور جابه جا کردن پراپ روی باطری ابتدا + روی + قرار داده و پس از مدت زمان 3 ثانیه + روی – و در نهایت + را روی + قرار دهید.

در مرحله دوم باید منبع ولتاژ روی 5.5 ولت قرار گیرد و همانند مورد اول 3 بار و برای مدت زمان 3 ثانیه روی مثبت و منفی باطری جابه جا شود.

در مرحله سوم ولتاژ منبع را روی 7.2 ولت قرار دهید و 3 بار و هر بار به مدت 3 ثانیه روی مثبت و منفی گوشی جابه جا کنید. با انجام این مراحل باطری شما به طور مجدد قابل استفاده خواهد بود و احیا می گردد.

نکته ای که پس از احیا شدن باتری موبایل باید مورد توجه مصرف کننده قرار گیرد این است که به منظور شارژ نگه داشتن باطری لازم است گوشی به مدت 10 ساعت شارژ شود و در طول شارژ شدن گوشی از آن استفاده نکنید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل از وبلاگ فنون برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات موبایل را به صورت کامل فرا گیرید و وارد بازار کار تعمیرات موبایل شوید، می توانید در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *