روش های جلوگیری از داغ کردن بیش از حد گوشی

5 دقیقه زمان مطالعه

داغ شدن بیش از حد تلفن همراه یکی از رایج ترین دغدغه های کاربران گوشی های هوشمند است که گاهی اوقات باعث نگرانی برخی از آن ها خواهد شد. تقریبا اکثر کاربران گوشی های هوشمند حداقل یک بار گرم شدن بیش از حد را تجربه کرده اند. عوامل متعددی در گرم شدن بیش از حد گوشی هوشمند نقش دارند که در این میان می توان به انجام بازی های سنگین در مدت زمان طولانی اشاره مستقیم اشاره کرد.

همچنین متصل بودن به اینترنت در طولانی مدت و گشت و گذار در وب و باز کردن همزمان چندین اپلیکیشن مانند واتس اپ و اینستاگرام و …، تمامی این موارد می توانند موجب شوند تا گوشی شما پس از گذشت مدتی شروع به داغی بیش از حد کند. جدا از تمامی این موارد، انجام بازی های ویدئویی آنلاین با گرافیک بالا و انجام آن در طولانی مدت باعث خواهد شد تا گوشی شما شروع به داغ کردن کند و همین موضوع می تواند علاوه بر آسیب به پردازنده گوشی شما، به دیگر بخش های دستگاه مانند باتری و حتی صفحه نمایش نیز آسیب جدی وارد کند.

جدا از تمامی موارد ذکر شده، اگر گوشی شما پایین رده اقتصادی و یا میان رده با سخت افزار نه چندان مناسب انجام بازی های ویدئویی می باشد، بهتر است از انجام بازی های ویدئویی سنگین جدید دست بکشید چرا که می تواند در طولانی مدت باعث آسیب به بخش های مختلف دستگاه شما شود.

انجام بازی های ویدئویی در طولانی مدت

یکی از رایج ترین دلایلی است که موجب داغ شدن گوشی شما خواهد شد، انجام بازی های ویدئویی سنگین در طولانی مدت می باشد. یکی از روش های جلوگیری از داغ کردن بیش از حد گوشی انجام بازی های ویدئویی اما در مدت زمان کوتاه تر است. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، در صورتی که گوشی شما پایین رده اقتصادی و یا میان رده با سخت افزار نه چندان مناسب گیم می باشد، بهتر است تا از انجام بازی های ویدئویی سنگین در مدت زمان طولانی پرهیز کنید. اما در صورتی که گوشی شما پرچم دار جدید می باشد، انجام بازی های ویدئویی سنگین چندان برای دستگاه شما مشکل نخواهد بود ولی بهتر است تا اگر گوشی شما سریع شروع به داغ شدن می کند، برای این که طول عمر دستگاه شما افزایش یابد، مدت زمان بازی خود را کاهش دهید.

روش های جلوگیری از داغ کردن بیش از حد گوشی

خرابی باتری

یکی از دلایل داغ شدن گوشی شما ممکن است مربوط به باتری آن شود. اگر باتری دستگاه شما دچار مشکل شده است، بهتر است تا از آن کمتر کار بکشید و سریعا اقدام به تعمیر آن کنید. خرابی باتری در اکثر مواقع باعث خواهد شد تا در قاب پشتی دستگاه شاهد داغی بیش از حد باشیم. در صورتی که باتری گوشی شما دچار مشکل شده باشد، ممکن است حتی در زمانی که گوشی شما در شارژ است نیز شاهد داغی بیش از حد باشیم. در برخی از موارد نیز ممکن است با کار معمولی با دستگاه، داغی بیش از حد را احساس کنید که به هیچ عنوان طبیعی نیست و باید هر چه سریع تر بخش مربوطه تعمیر شود.

پیشنهاد می شود تا در صورتی که باتری گوشی شما دچار مشکل شد، شخصا اقدام به تعمیر آن نکنید و تعمیر آن را به یک تعمیرکار گوشی بسپارید. چرا که در صورت بروز هر گونه خطایی، ممکن است علاوه بر وارد کردن آسیب به باتری، به دیگر قطعات نیز آسیب جدی وارد شود. از روش های محافظت از باتری گوشی می توان به نگه داشتن شارژ آن از 20 تا 80 درصد اشاره کرد. استفاده از کابل و آداپتور تقلبی و غیر اصل دلیل دیگری است که باعث افزایش دمای گوشی هوشمند شما و همچنین کاهش عمر باتری می شود. همچنین باید به خاطر داشته باشید که برخی از شارژرها برای دستگاه های قدرتمندتر طراحی شده اند که می توانند به باتری آسیب رسانده و باعث داغی بیش از حد آن شوند.

وجود بدافزار یا ویروسی شدن گوشی

یکی از دلایل اصلی داغ شدن گوشی، مربوط به وجود بدافزار یا ویروسی شدن آن است. در صورتی که گوشی شما ویروسی شده باشد، ممکن است گوشی هنگ کند و یا کند شود. ویروسی شدن گوشی بیشتر در گوشی های اندرویدی دیده شده است چرا که شرکت اپل به کاربران خود اجازه دانلود هر برنامه ای را از هر اپلیکیشنی را نخواهد داد و همین موضوع باعث شده تا بسیار موارد کمی شاهد ویروسی شدن گوشی های آیفون باشیم. همین موضوع ساده باعث امنیت بالای گوشی های آیفون شده است. ویروسی شدن گوشی علائم مختلفی از جمله داغ شدن، هنگ کردن و یا کند شدن دارد و در صورتی که گوشی شما از سخت افزار مناسبی بهره مند است اما هنوز شاهد کندی بیش از حد هستید، به احتمال بسیار زیاد گوشی شما دارای بدافزار و یا ویروسی شده است.

برای برطرف کردن این مشکل می توانید اقدام به دانلود و نصب یک آنتی ویروس کنید. سعی کنید از آنتی ویروس های بسیار خوب استفاده کنید تا بتواند به طور کامل گوشی شما را پاک سازی کند. جدا از تمامی این موارد، سعی کنید تا همیشه یک آنتی ویروس برروی گوشی خود نصب داشته باشید و هر چند وقت یک بار اقدام به پاک سازی کنید. لازم به ذکر است در صورتی که گوشی شما اندرویدی می باشد، احتمال مشکل در این بخش بیش از پیش افزایش پیدا خواهد کرد.

روش های جلوگیری از داغ کردن بیش از حد گوشی

آب خوردگی

اگر گوشی شما به تازگی با آب برخورد داشته، می توان با جرات گفت احتمال داغ شدن گوشی شما مربوط به آن اتفاق خواهد بود. زمانی که گوشی در آب می افتد و یا آب با آن برخورد خواهد کرد، اولین قطعه ای که دچار مشکل خواهد شد، مربوط به باتری دستگاه شما خواهد شد. آب خوردگی می تواند موجب خرابی های بسیاری برای باتری شما شود که در این میان می توان به داغ کردن بیش از حد آن اشاره مستقیم کرد.

در صورتی که گوشی شما پس از افتادن در داخل آب برایش چنین مشکلی پیش آمده است، به احتمال بسیار زیاد، باتری به مشکل خورده است و شخصا اقدام به تعمیر آن نکنید و ابتدا آن را به یک تعمیرکار گوشی بسپارید. به احتمال بسیار زیاد باتری گوشی شما بهتر است تعویض شود و در برخی از مواقع نیز امکان تعمیر آن وجود خواهد داشت. سعی کنید تا پس از آب خوردگی دستگاه خود آن را به هیچ عنوان به برق متصل نکرده و سریعا اقدام به تعمیر آن کنید.

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، دلایل مختلفی می تواند از دلایل داغی گوشی شما باشد که در این میان می توان به انجام بازی های ویدئویی در طولانی مدت، خرابی باتری، وجود بدافزار یا ویروسی شدن گوشی و آب خوردگی اشاره مستقیم کرد. همچنین لازم به ذکر است که بهتر است تا از داغی بیش از حد گوشی خود جلوگیری کنید چرا که ممکن است باعث آسیب جدی به بخش های مختلف دستگاه شما شود. معمولا داغی گوشی را در محصولات اندرویدی مشاهده کرده ایم و این مشکلات در گوشی های آیفون کمتر دیده شده است.

انجام بازی های ویدئویی را می توان از بزرگ ترین دلایل داغی گوشی معرفی کرد که باید هر چه سریع تر جلوی آن گرفته شود در غیر این صورت ممکن است به بخش های مختلف دستگاه شما صدمه جدی وارد کند. عوامل محیطی نیز می توانند برروی داغ شدن گوشی شما تاثیر داشته باشند که در این میان می توان به قرار دادن گوشی در معرض تابش نور خورشید اشاره کرد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد، در صورت داغی به گوشی خود استراحت دهید.

همچنین شدت روشنایی صفحه نمایش یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه شود. دوربین و باز نگه داشتن اپلیکیشن ها به طور همزمان باعث خواهند شد تا شاهد داغی بیش از حد گوشی باشیم. از دیگر دلایلی که ممکن است باعث داغی بیش از حد شده باشد، می توان به استفاده از شارژر غیر اورجینال اشاره کرد. استفاده از شارژر اوجینال یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *