تعمیر لامپ ال ای دی

5 دقیقه زمان مطالعه

تعمیر لامپ LED کاری بصرفه در کم کردن هزینه های روزمره زندگی میباشد که میتوانیم با هزینه ای جزئی لامپ را درست کنیم به گونه ای که با لامپ نو هیچ تفاوتی نداشته باشد در این مقاله ما تعمیر لامپ ال ای دی را آموزش خواهیم داد …

تعمیر لامپ ال ای دی

یک منبع نوری مدرن و کارآمد است. لامپ های LED ایمن هستند – آنها حاوی جیوه یا سایر عناصر سمی نیستند به همین دلیل  هنگام شکستگی آسیب نمی رسانند. اولین فاکتوری که ما را به خرید لامپ های ال ای دی ترغیب می کند ، پایین بودن مصرف برق آنها میباشد. علاوه بر این ، لامپ های LED نسبتاً قابل اعتماد هستند و معمولاً از لحاظ کارکرد مدت زمان زیادی را میتوانند برای ما کار کنند.

مزایای لامپ ال ای دی

لامپ های رشته ای سنتی به هیچ وجه قابل تعمیر نیستند ، در حالی که در لامپ های LED تقریباً می توانید همه چیز را تعمیر کنید. فقط باید علت خرابی لامپ ال ای دی را پیدا کنید و آنرا تعمیر کنید .

با اینکار لامپ ال ای دی مجدد احیا میشود. اگر با عملیات تعمیر آشنا هستید ، تنها ابزاری که برای تعمیر لامپ ال ای دی نیاز دارید زمان است .

تعمیر لامپ ای ای دی

تعمیر لامپ ای ای دی

عملکرد لامپ LED بر اساس مواد تشکیل دهنده لامپ ال ای دی برای مکان های خاص میتواند متفاوت باشد. عنصر کارکرد لامپ ، دیود ساطع کننده نور ، یک دستگاه نیمه هادی است که هنگام عبور جریان الکتریکی از آن ، نور نامنسجم از خود ساطع می کند. LED ها فقط در صورت استفاده از جریان DC نور ساطع می کنند.

دیود ساطع کننده نور در لامپ ال ای دی چگونه کار می کند؟

بیایید از یک LED SMD محبوب در محفظه 5730 برای نشان دادن عملکرد LED استفاده کنیم.

مشخصات دیود ساطع کننده نور در لامپ ال ای دی

مشخصات دیود ساطع کننده نور در لامپ ال ای دی

  • حداکثر جریان مستقیم (IFPM) 260 میلی آمپر
  • جریان مستقیم (IFM) 180 میلی آمپر
  • ولتاژ معکوس (VR) 5 ولت
  • قدرت پخش (PD) 0.63 W
  • زاویه پرتو 120 درجه
  • نوع لنز LED شفاف
  • دمای عملکرد (TOPR) -40 درجه سانتیگراد – +85 درجه سانتی گراد
  • دمای ذخیره سازی (TSTG) -40 ° C – +100 ° C
  • دمای لحیم کاری (TSOL) 260 درجه سانتی گراد

اجزا تشکیل دهنده لامپ ال ای دی

به بیان ساده ، یک لامپ  LEDجریان الکتریکی را به تابش نور تبدیل می کند. این منبع نوری از یک کریستال نیمه هادی بر پایه غیر رسانا ، یک محفظه و یک سیستم نوری تشکیل شده است.

حتما بخوانید :چگونه مدرک بین المللی برق ساختمان بگیریم؟

برای افزایش پایداری LED ، فضای بین کریستال و لنز پلاستیکی با سیلیکون شفاف پر شده است. در نتیجه پایه آلومینیومی باعث گرم شدن بیش از حد و نهایتا باعث انتشار مقداری گرما میشود.

نحوه کارکرد لامپ ال ای دی

هرچه جریان بیشتری از طریق دیود عبور کند ، روشن تر می شود. با این حال ، به دلیل مقاومت داخلی انتقال p-n ، دیود گرم می شود و تحت جریان زیاد ممکن است بسوزد.

اکنون اجازه دهید نگاهی دقیق تر به لامپ داشته باشیم.

تعمیر لامپ ال ای دی

قطعات اصلی لامپ  LED

Dissipator : این قطعه  بی نظمی جریان نور و سبکی اضافی برخی از عناصر ساطع کننده را کاهش می دهد. همچنین روشنایی را در زاویه خاصی تضمین می کند (برای لامپهای خانگی باید وسیع تر باشد).

PCB with LEDs : میزان LED ها برای تبادل حرارت بسیار مهم است. بنابراین ، باید با طراحی لامپ مطابقت داشته باشد. برای افزایش انتقال حرارت ، بین PCB و هیت سینک خمیر حرارتی وجود دارد.

Heatsink : یک هیت سینک با کیفیت برای خروج گرما از اجزای لامپ طراحی شده است. برای جلوگیری از داغ شدن LED ها استفاده می شود.

Bulb cap : درب سوکت لامپ پیچ خورده و تماس قابل اطمینان را تضمین می کند. سرپوش ها بیشتر از آلیاژ مس و روی با روکش نیکل ساخته شده اند. برای اطمینان از محافظت در برابر خرابی جریان برق اکثر لامپ های LED دارای پایه پلیمری هستند.

Driver : نمودار مدار الکترونیکی است که برای انتقال جریان AC به جریان DC با مقدار مورد نیاز طراحی شده است. جریان بیش از حد منجر به فرسودگی LED می شود. یک درایور با کیفیت عملکرد لامپ را در هنگام جهش ولتاژ و عملکرد LED بدون تپش تضمین می کند. طراحی های زیادی برای درایورهای LED وجود دارد.

Driver در لامپ های ال ای دی

درایورهای ساده ای وجود دارند که در آنها ولتاژ توسط مقاومت یا خازن محدود می شود .

. این نوع درایورها نه تنها ولتاژ را محدود می کند بلکه مصرف بهینه برق را نیز تضمین می کند و عملکردهای حفاظتی را انجام می دهد.

عملکرد لامپ ال ای دی وعیب یابی

عملکرد لامپ ال ای دی وعیب یابی

اصل عملکرد لامپ نسبتاً ساده است: جریان AC از سیم برق به راننده از طریق سیم های تماس ، که در آن DC می شود و از طریق LED هایی که آن را به نور تبدیل می کند ، عبور می کند. گرما با استفاده از یک برد حاوی LED و یک هیت سینک خارج می شود.

ساختار لامپ های ال ای دی

لامپ های LED در ابتدا کمی متفاوت به نظر می رسند ، اما ساختار مشابهی دارند و با استفاده از اصول یکسانی ساخته شده اند.

اگر یک لامپ را تعمیر کنید ، تعمیر لامپ های بعدی بسیار ساده تر خواهد بود.

حتما بخوانید :استانداردهای برق کشی ساختمان [ویرایش جدید]

اکثر لامپ های مدرن دارای LED های SMD هستند که به صورت منبع نور به صورت سری به هم متصل شده اند. طرح مدار در تصویر سمت چپ نشان داده شده است.

اگر یکی از دیودها سوخته باشد ، بقیه کار نمی کنند.

عملکرد لامپ ال ای دی وعیب یابی

رایج ترین دلیل روشن نشدن لامپ خرابی LED است در بیشتر موارد یکی از این ال ای دی ها سوخته است و باعث خرابی لامپ شده است. در بعضی مواقع نیز چندین LED به طور همزمان خراب می شوند.

سوختن LED  در لامپ های ال ای دی

LED ها ممکن است به دلایل مختلف بسوزند. از جمله این خرابی ها  می توان به ترکیب کم LED ها اشاره کرد

جی سوختگی بر روی لامپ ال ای دی

در بیشتر مواقع امکان تعمیر لامپ LED وجود دارد. حتی عمل تعمیر میتواند توسط یک آماتور انجام شود.

تعمیر لامپ LED بصرفه است زیرا هزینه تعمیر لامپ ال ای دی کمتر از خرید لامپ جدید است.

آموزش باز کردن حباب لامپ ال ای دی کم مصرف

برای پی بردن به علت خرابی ، باید لامپ را جدا کنید – پخش کننده را برداشته و به بخش داخلی لامپ ال ای دی برسید.

ممکن است به محفظه چسبانده شود ، بنابراین برای باز کردن شما به یک پیچ گوشی بسیار نازک احتیاج دارید

آموزش تعمیر لامپ ال ای دی در خانه

بعد از باز کردن برد LED  درداخل آن وجود دارد. لامپ های با کیفیت بالا فقط یک  LED دراین برد دارند. در صورت وجود اجزای دیگر ، سریعتر داغ می شود و اجزا خراب می شوند.

بعد از یک بازرسی بصری ساده ممکن است LED سوخته را فقط با یافتن نقطه سیاه برخی از علائم سوزاندن پیدا کنید.

در برخی موارد ، ممکن است LED بدون آسیب به نظر برسد. سپس می توانید یک LED معیوب را با استفاده از مولتی متر آزمایش کرده و پیدا کنید. اکثر مولتی مترهای مدرن دارای عملکرد تست دیود هستند. روش آزمایش به شرح زیر است: آند را با کاوشگر قرمز و کاتد را با رنگ مشکی لمس کنید. دیود کار روشن می شود. اگر قطبیت پروب را تغییر دهید ، متر “1” را نشان می دهد و دیود روشن نمی شود. چراغ دیود معیوب در حین آزمایش روشن نخواهد شد.

تعویض  LED

حالا وقتی یک دیود معیوب پیدا کردید ، باید آن را با یک دیود سالم تعویض کنید. خطرات ناشی از گرم شدن بیش از حد در عملکرد دیودها بسیار مهم است.

به خاطر داشته باشید که توصیه های لحیم کاری در مشخصات فنی دیود گنجانده شده است. به عنوان مثال ، برای LED 5730 SMD ، که به دلیل تعادل خوب اندازه ، قدرت و شار نور ، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، دمای لحیم کاری 260 درجه سانتی گراد (حداکثر 2 ثانیه) است.

تعمیر لامپ ال ای دی

اگر طراحی لامپ اجازه می دهد ، باید تخته را از روی بخاری جدا کنید ، مخاطبین را از بین ببرید و بعد از آن تغییر LED را شروع کنید. ممکن است برد با استفاده از نگهدارنده PCB ثابت شود (سپس هر دو دست ما آزاد است). در صورت امکان ، آن را از زیر با تفنگ هوای گرم گرم کنید. درجه حرارت نباید زیاد باشد ، حدود 100 ÷ 150 درجه سانتی گراد ، به طوری که به دیودهای کار آسیب نرساند.

حتما بخوانید :سیم ارت ساختمان چیست؟ روش های نصب سیم ارت ساختمان

راحت است LED قدیمی را با موچین داغ جدا کنید که هر دو خروجی را همزمان گرم می کند. یا ممکن است این کار را با یک آنالوگ ساده ساخته شده انجام دهید-یک هادی مسی که دور نوک آهن لحیم کاری پیچ خورده است.

تعمیر لامپ ال ای دی

شما باید LED قدیمی را با یک LED جدید از همان نوع جایگزین کنید. معمولاً ممکن است علامت LED را روی PCB لامپ پیدا کنید. هنگام نصب به قطبیت توجه کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی

به نظر می رسد روش ساده تری برای تعمیر LED وجود دارد – فقط هادی را به جای دیود آسیب دیده نصب کنید ، یعنی پدهای تماس را وصل کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی

 

تعمیر لامپ LED

اشکالاتی دیگر :

اگر در طول آزمایش تمام دیودها کار می کردند ، باید درایور لامپ را بررسی کرده و سایر آسیب ها را جستجو کنید ، همچنین هادی ها را برای ناپیوستگی بررسی کنید.

درایور لامپ های با کیفیت باید یک PCB جداگانه باشد و در درپوش لامپ قرار داشته باشد. هر سازنده دارای طراحی مدار منحصر به فرد است ، بنابراین توصیه های استاندارد توسط سازنده برای تعمیر ارائه نشده است. در اینجا باید رویکرد فردی را اعمال کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی

شما باید اجزای اصلی را با یک مولتی متر آزمایش کنید ، دیودها و ترانزیستورها را بررسی کنید ، مقادیر مقاومت را مقایسه کنید ، خازن هایی را که ظرفیت خود را از دست داده اند تعمیر کنید.

آموزش باز کردن حباب لامپ ال ای دی کم مصرف

اگر یک تراشه IC در مدار درایور وجود دارد ، باید ولتاژ خروجی های آن را با توجه به مشخصات فنی آن بررسی کرده و تصمیم بگیرید که آیا خوب کار می کند. در صورت نیاز قطعات معیوب را تعمیر کنید.

آموزش تعمیر مرحله به مرحله لامپ ال ای دی

در نهایت بررسی کنید که آیا لامپی که برای تعمیر باز کرده اید خوب کار می کند و سپس آن را مونتاژ کنید. ممکن است لازم باشد از خمیر حرارتی استفاده کنید ، پیچ ها را محکم کنید و پخش کننده را ثابت کنید.

دوره برق ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *