آموزش مراقبت از ترمزهای خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

در این آموزش قصد داریم شما را ترمز خودرو و انواع آشنا کنیم همچنین نکاتی را درباره نحوه نگهداری از ترمزهای خودرو توضیح دهیم. اگر قصد آشنایی با ترمز خودرو را دارید توصیه می کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

ترمز خودرو چیست؟

ترمز خودرو یکی از مهم ترین بخش ها در خودرو است. بروز مشکل در این قطعه می تواند خسارت های جانی و مالی بسیاری را به همراه بیاورد. بنابراین نگهداری از ترمز خودرو یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اولین چیزی که هر راننده برای مراقبت از ترمزها باید بداند این است که وسیله نقلیه ما دارای چه نوع ترمزی  است .

سه نوع ترمز وجود دارد: درام ، دیسک و هیدرولیک

آموزش مراقبت از ترمزهای خودرو

انواع ترمز خودرو

شاید ترمزها مهمترین ویژگی ایمنی هر وسیله نقلیه باشند.

آگاهی از انواع مختلف ترمزها ، چه در داخل و چه در داخل خودروها ، می تواند به شما کمک کند هنگام مراقبت و تعمیر ترمز خود از آگاهی بیشتری برخوردار شوید.

دو نوع ترمز سرویس یا ترمزهایی وجود دارد که هنگام رانندگی خودرو را متوقف می کنند: ترمزهای دیسکی و درام. علاوه بر این ، تقریباً همه خودروها دارای ترمزهای اضطراری و ترمزهای ضد قفل هستند.

1.انواع ترمزهای دیسکی و خصوصیات هر یک از آنها

ترمزهای دیسکی از یک روتور ترمز تشکیل شده است که مستقیماً به چرخ متصل می شود. فشار هیدرولیکی از سیلندر اصلی باعث می شود که یک کولیس (که لنت های ترمز را در خارج از روتور نگه می دارد) لنت های ترمز را در دو طرف روتور فشار دهد.

در این سیستم ، نیروی ترمز با استفاده از کالیپرهایی که لنت های ترمز را محکم می کند ، به دیسک فلزی واقع در داخل لبه وارد می شود .

این نوع ترمزها نسبت به نوع اول سیستم باعث ترمز ملایم تری دارند

اصطکاک بین لنت ها و روتور باعث کندی و توقف خودرو می شود.

2.ترمز درام

ترمزهای درام شامل یک درام ترمز است که به داخل چرخ متصل شده است. هنگامی که پدال ترمز منقبض می شود ، فشار هیدرولیکی دو کفش ترمز را به درام ترمز فشار می دهد. این امر اصطکاک ایجاد می کند و باعث کندی و توقف خودرو می شود.

ترمزهای درام با ایجاد اصطکاک روی لاستیک ها از طریق کولیس یا فولاد و کربن که در داخل هر تایر قرار دارند کار می کنند و عملکرد نسبتا خوبی دارند.

3.ترمزهای اضطراری

ترمزهای اضطراری که به ترمزهای پارک نیز معروف هستند ، یک سیستم ترمز ثانویه هستند که مستقل از ترمزهای سرویس کار می کنند. در حالی که انواع مختلفی از ترمزهای اضطراری وجود دارد

همه ترمزهای اضطراری با کابل هایی که به صورت مکانیکی فشار می آورند کار می کنند.

چرخ ها. آنها معمولاً برای ثابت نگه داشتن وسیله نقلیه در حالت پارک استفاده می شوند ، اما در صورت خرابی ترمزهای ثابت نیز می توانند در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار گیرند.

4.ترمز ضد قفل

سیستم ترمز ضد قفل (ABS) در بیشتر خودروهای جدیدتر یافت می شود.

اگر ترمزهای ثابت به طور ناگهانی فشار داده شوند ، ABS از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کند تا از سایش لاستیک ها جلوگیری کنند.

این ویژگی به ویژه هنگام رانندگی در جاده های مرطوب و لغزنده مفید است.

حتما بخوانید: سیستم سوخت خودرو چیست؟

آموزش مراقبت از ترمزهای خودرو

علائم خرابی ترمز خودرو

علائم خرابی ترمز ممکن است شامل صداهای غیرمعمول ، واکنش ترمزهای عجیب و احساس غیرطبیعی هنگام فشار دادن ترمزها باشد و ممکن است نشان دهنده یک مشکل خطرناک باشد که باید فوراً آن را بررسی کرده باشید.

هنگام رانندگی ، سعی کنید قبل از ترمز گرفتن تا آنجا که ممکن است سرعت را کاهش دهید. این امر با فشار کمتر به ترمزهای خودرو کمک می کند تا ترمزهای آن را حفظ کند.

هنگام ترمزگیری غیر ضروری خودروهای جلوتر از ترمز جلوگیری کنید. به عنوان مثال ، ممکن است هنگامی که فاصله زیادی با ساحل دارید ، خودروی جلویی خود را بسیار پیگیری کنید.

سرعت خود را پایین بیاورید و فاصله زیادی را پشت سر بگذارید ، نه تنها برای حفظ ترمز ، بلکه برای اهداف ایمنی.

روی ترمزهای خوب و مطمئن سرمایه گذاری کنید. ممکن است هزینه آنها کمی بیشتر باشد ، اما از نظر کارآیی ، ایمنی و دوام در طولانی مدت تفاوت ایجاد می کند.

چگونه از ترمز خودرو مراقبت کنیم؟

هر سال یکبار ترمز و لنت ترمز خود را چک کنید. اگر برای کارکردن خیلی فرسوده هستند ، آنها را تعویض کنید.

تکنسین های ماهر خودرو ما می توانند در این زمینه کمک کنند! اگر به بازرسی یا تعویض ترمز نیاز دارید ، می توانید کوپن های سرویس فعلی ما را بررسی کرده و امروز قرار ملاقات بگذارید.

روغن ترمز خود را مرتب چک کنید. مایع ترمز خودرو برای انتقال حرارت به تمام قسمتهای سیستم ترمز و جذب آب ضروری است. اگر مایع رنگ تیره داشته باشد ، ممکن است زمان شستشو با آن فرا رسیده باشد.

1.هنگام رانندگی مراقب ترمزها باشید

رانندگی آگاهانه یکی از اساسی ترین روش های مراقبت از ترمز است.

تمام سیستم هایی که قبلاً مشاهده کردیم اساساً با ایجاد اصطکاک در یک طرف و ساییدگی در طرف دیگر کار می کنند ، بنابراین اگر به طور ناگهانی یا مداوم ترمز کنیم ، سیستم ما سریعتر خراب می شود.

اگر وسیله نقلیه شما یک وسیله نقلیه مکانیکی یا گیربکس دوگانه است ، می توانید از دنده های خودرو برای کمک به ترمز استفاده کنید.

در این روش در هنگام ترمز گرفت راننده باید دنده را کم کمد و اقدام به ترمز گرفتن کند ،این روش در صورتیکه اشتباه انجام شود میتواند به موتور خودرو نیز آسیب برساند.

رانندگی خوب یکی از راه های مراقبت از ترمز است

2.لاستیک مناسب داشته باشید

انتخاب لاستیک مناسب یکی از راه های مراقبت از ترمز خودرو است. همانطور که می دانیم ، هر نوع لاستیک علاوه بر نوع زمین ، برای مصارف خاصی مناسب تر است

3.تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

بدیهی است که این مهمترین اقدام برای مراقبت از ترمز خودرو است. به طور منظم مراقبت های پیشگیرانه را بررسی کرده و عمر ترمزهای خود را افزایش دهید.

4.خدمات فنی برای مراقبت از ترمز

S-AWC سیستمی برای مراقبت از ترمز خودرو شما

پیشرفت های تکنولوژیکی مانند کنترل فوق العاده تمام چرخ ها علاوه بر اینکه رانندگی ایمن تری را ارائه می دهد ، به مراقبت از ترمزهای خودرو نیز کمک می کند.

به وسیله این تکنوژی  به طور مستقل نیروی ترمز را در هر چرخ توزیع می کند ، یعنی فقط آنچه لازم است ، مراقبت از مسافران و سیستم ترمز.

در این مقاله به بررسی ترمز خودرو پرداختیم. در صورتی که به مباحث خودرو علاقه مند  هستید و قصد یادگیری آن را دارید کافیست دوره های آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *