جامع ترین آموزش تعمیر صفحه نمایش ال سی دی گوشی های اندروید و آیفون

5 دقیقه زمان مطالعه

آسیب دیدگی ال سی دی گوشی یکی از اقدامات مهمی است که جزء مشکلات رایج گوشی های همراه به شمار می رود. بدون صفحه نمایش با کیفیت و سالم نمی توانید از گوشی خود نهایت لذت را ببرید. چه صفحه نمایش گوشی LCD باشد و یا چه OLED، در هر صورت آسیب دیدگی های آن می توان آزار دهنده و خسته کننده باشند. اگر ال سی دی گوشی شکست و یا ترک خورد یا پیکسل های آن گیر کرد، چطور باید ال سی دی گوشی را تعمیر کنیم؟ همچنین در صورتی که خراشیدگی روی شیشه گوشی ایجاد شد، چطور آن را رفع کنیم؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

1- از بین بردن خط و خش های روی صفحه نمایش

پس از آن که یک خط یا آسیب دیدگی روی گوشی خود می بینید، ممکن است هراسان شوید؛ اما پس از مدتی متوجه شوید که گلس گوشی شما آسیب دیده است و LCD گوشی سالم است. در این زمان باید روش تعویض گلس را انجام دهید. در صورتی که آسیب دیدگی مربوط به صفحه نمایش گوشیباشد، چند راه حل پیش رو خواهید داشت.

روش رفع خط و خش ال سی دی با توجه به جنس آن و همچنین میزان عمق آسیب دیدگی متفاوت خواهد بود. اکثر گوشی های هوشمند، صفحه نمایش شیشه ای دارند که در ادامه روش رفع خش ال سی دی شیشه ای و پلاستیکی را بررسی می کنیم:

1-1) یک کیت پولیش شیشه ای تهیه نمایید. نحوه استفاده از کیت پولیش روی بسته بندی آن درج شده است، آن را با دقت انجام دهید. مراقب باشید که بیش از حد، ناحیه مربوط به خش را با نسابید. در صورتی که شیشه را بیش از حد صاف کنید، شیشه صفحه نمایش گوشی شما نازک تر می شود و می تواند آن را حساس تر کند و موجب شکستن آن شود. همچنین سابیدن زیاد ال سی دی می تواند پوشش اولئوفوبیک صفحه نمایش را از بین می برد. این پوشش صفحه نمایش گوشی را در برابر لکه های لمس انگشت مقاوم می کند. اگر این پوشش حذف شود، می تواند علاوه بر سخت شدن لمس گوشی و کاهش روانی حرکت انگشت روی صفحه نمایش، ال سی دی گوشی شما را نسبت به جذب چربی و لکه ها حساس کند و به مرور پاک کردن آن ها دشوارتر و زیبایی ال سی دی گوشی کمتر خواهد شد.

2-1) اگر صفحه نمایش گوشی شما پلاستیکی باشد، با استفاده از خمیر دندان خط و خش روی صفحه نمایش گوشی را پاک کنید. کمی خمیر دندان روی یک پارچه نرم و یا Q-Tip قرار دهید. با دقت و به آرامی خمیر دندان را در محلی که خط و خش روی آن قرار دارد، به شکل دایره ای حرکت دهید. لازم نیست فشار زیادی با دست خود اعمال کنید. پس از چند دقیقه که این حرکت را انجام دادید، یک پارچه تمیز و بدون پرز را با کمی آب مرطوب و خمیر دندان را از روی گوشی پاک کنید.

2- تعمیر پیکسل های گیر کرده و پیکسل سوخته صفحه نمایش گوشی

ابتدا باید نسبت به سوختن و یا گیر کردن پیکسل های صفحه نمایش گوشی اطمینان حاصل کنید تا بتوانید اقدامات لازم و متناسب با آن را انجام دهید.

اگر پیکسل گوشی سبز، آبی یا قرمز شود، یعنی پیکسل صفحه نمایش گیر کرده است. برای بررسی آن بهتر است پیکسل را در یک پس زمینه تک رنگ مانند سفید، مشاهده نمایید. پیکسل های گیر کرده را می توان برطرف نمود و تعمیر کرد.

در صورتی که پیکسل روی گوشی سیاه باشد، یعنی پیکسل سوخته است و نمی توانید آن را تعمیر و رفع کنید.

1-2) از یک برنامه یا وب سایت تعمیر پیکسل استفاده کنید. یکی از سایت های رایگان و پرکاربرد برای تعمیر پیکسل گیر کرده، https://www.jscreenfix.com/ می باشد. پس از ورود به سایت، JScreenFix Launch را انتخاب نمایید. سپس کادر تعمیر کننده پیکسل را روی پیکسلی که گیر کرده است، قرار دهید. سپس صفحه نمایش را حداقل به مدت 10 دقیقه روشن نگه دارید. پس از مدتی پیکسل معیوب صفحه نمایش، درست شوند. گاهی ممکن است این اقدام را چندین مرتبه تکرار کنید تا مشکل تمامی پیکسل های گیر کرده، رفع شود.

تعمیر LCD گوشی با jscreenfix

2-2) با وارد کردن یک فشار ملایم به پیکسل معیوب، آن را برطرف کنید. با کمک یک قلم تبلت، موبایل و یا حتی یک خودکار می توانید این کار را انجام دهید. اطراف نوک قلم یا خودکار را با پارچه بدون پرز بپوشانید. به آرامی حدود 10 ثانیه با ابزار خود نقطه ای را که پیکسل آن معیوب است، فشار دهید. چند ثانیه بعد، گوشی خود را روشن کنید. همچنین می توانید چند بار با آرامش و آهسته روی پیکسل معیوب ضربه بزنید تا ایراد آن رفع شود. در صورت نیاز، چند بار این اقدامات را انجام دهید تا پیکسل صفحه نمایش شما بازیابی گردد.

گاهی استفاده از پارچه ای که کمی داغ شده باشد، می تواند به رفع این مشکل کمک کند. نباید پارچه را خیس کنید، گرم کردن پارچه برای برطرف کردن این ایراد صفحه نمایش می تواند بسیار کمک کننده باشد.

حتما بخوانید: مقایسه عملکرد نمایشگر LCD و LED گوشی و نسل های مختلف آن

3- صفحه نمایش ترک خورده یا شکسته

برای تعمیر و تعویض ال سی دی شکسته، باید ابتدا از این موضوع مطمئن شوید که محافظ صفحه و یا گلس گوشی نشکسته است. اگر ال سی دی گوشی شکسته باشد، راهکار رفع آن تعویض قطعه است که در ادامه به آن می پردازیم.

به یاد داشته باشید که حتماً قبل از تعویض ال سی دی گوشی، یک نسخه پشتیبان از اطلاعات روی گوشی خود تهیه کنید. اگر گوشی آیفون با Siri فعال دارید و نمی توانید از صفحه نمایش گوشی خود استفاده نمایید،می توانید با کامپیوتر و به کمک Siri از اطلاعات گوشی بکاپ بگیرید.

در صورتی که ال سی دی گوشی اندروید شما شکسته است و نمی توانید از صفحه نمایش، عملیات بکاپ گیری را انجام دهید، باید با یک HDMI گوشی را به تلویزیون و یا مانیتور متصل کنید و با حرکت روی صفحه نمایش گوشی و مشاهده آن در تلویزیون، بکاپ گیری را انجام دهید.

پس از اتمام بکاپ گیری، گوشی خود را خاموش نمایید و سپس روی صفحه نمایش آن را با چسب نواری بچسبانید تا در زمان کار کردن، صفحه نمایش خرد نشود و به شما آسیبی نرساند.

1-3) صفحه نمایش گوشی را باز کنید. هر شرکت ممکن است روشی متفاوت برای باز کردن صفحه و جدا کردن آن از شاسی موبایل داشته باشد. می توانید مدل گوشی خود را در اینترنت سرچ کنید و نحوه باز کردن ال سی دی گوشی خود را مشاهده و اجرایی کنید. برخی از گوشی ها، با استفاده از چند پیچ، ال سی دی و شاسی را به یکدیگر متصل می کنند که باید آن ها باز شوند.

در برخی دیگر از گوشی ها با استفاده از چسب های قوی، اتصال بین شاسی و ال سی دی محکم شده است.

روش تعمیر ال سی دی گوشی

با کمک ابزار قاب باز کن، ال سی دی را کمی از شاسی جدا کنید. ابزار پیک را در فاصله ی ایجاد شده بین شاسی و صفحه نمایش قرار دهید و به آرامی آن را در اطراف گوشی حرکت دهید تا تمام قسمت ها از هم کمی فاصله بگیرند.

با کمک باد گرم سشوار، چسب های اتصال دهنده ال سی دی گوشی و شاسی را نرم تر کنید. زمانی که مطمئن شده اید چسب باز شده است، به آرامی صفحه ال سی دی را بلند کنید و اتصالات آن را بررسی نمایید. هر قسمتی از گوشی را که دارای اتصالات است و صفحه نمایش گوشی را به سایر قطعات مرتبط کرده، زیر نظر بگیرید.

2-3) جدا کردن کابل های اتصال یافته به ال سی دی گوشی را به آرامی با ابزارهای موچین و اسپاتول یا اسپاجر انجام دهید.

پس از اتمام جداسازی کابل های متصل شده به صفحه نمایش، باید ال سی دی گوشی را باز کنید.

3-3) برای باز کردن پیچ های نگه دارنده ال سی دی، ابتدا پیچ های صفحه فلزی محافظ ال سی دی گوشی را باز کنید و سپس آن را با موچین بردارید.

4-3) در ادامه باید پیچ های براکت یا صفحه محافظ اسپیکر داخلی گوشی را باز و سپس اسپیکر را خارج نمایید.

چگونه ال سی دی گوشی را تعمیر کنیم

5-3) کابل دوربین جلو گوشی را با دقت و به آرامی جدا نمایید. مراقب باشید تا حسگر کنار دوربین آسیب نبیند.

6-3) در انتها با پیچ گوشتی صفحه محافظ ال سی دی گوشی را کامل باز کنید.

7-3) اگر گوشی شما دارای دکمه Home است، پیچ های اطراف آن را باز و صفحه محافظش را جدا کنید. گوشی صفحه را برگردانید و با اسپاتول کمی فشار دهید تا دکمه Home جابجا شود، سپس آن را با دقت جدا نمایید. اگر در انجام این مراحل نهایت دقت و آرامش را به خرج ندهید، به راحتی دکمه Home گوشی شما می شکند.

پس از اتمام چند مرحله، صفحه ال سی دی گوشی شما از دستگاه جدا شده است و شما می توانید یک ال سی دی جدید را جایگزین آن کنید. برای خرید ال سی دی اصل، مقاله تفاوت ال سی دی اورجینال و ال سی دی کپی موبایل را مطالعه بفرمایید.

با انجام این مراحل از انتها به ابتدا، تعمیر ال سی دی گوشی خود را به پایان برسانید.

جمع بندی

در این مقاله روش هایی را برای رفع خط و خش LCD گوشی، برطرف کردن مشکل پیکسل گیر کرده و همچنین تعویض LCD شکسته یا ال سی دی سوخته گوشی آموزش دادیم. بهترین اقدام در صورت روبرو شدن با مشکلات ال سی دی موبایل این است که دستگاه خود را به یک تعمیرکار موبایل حرفه ای نشان دهید تا مشکل را برای شما برطرف کند. با این حال با استفاده از این آموزش و در صورت داشتن تجهیزات لازم، می توانید خودتان نسبت به انجام این مراحل اقدام نمایید.

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *