تفاوت DVR و NVR چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از مهم ترین و رایج ترین سوالاتی که برای خریداران دوربین های مداربسته پیش خواهد آمد، تفاوت DVR و NVR چیست؟ خواهد بود. لازم به ذکر است که بهتر است جدا از این مطلب، مقاله تفاوت دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ چیست؟ را نیز مطالعه نمایید. یکی از موضوعاتی که بسیار مهم است، با مطالعه و تحقیق در مورد هر یک از این دو دستگاه تصمیم بگیرید که کدام یک به نیاز شما نزدیک تر و البته مقرون به صرفه تر است چرا که هر دوی این دو دستگاه ها برای یک کاری مناسب هستند و بیشتر سعی کنید ابتدا نیاز خود را پیدا کرده و پس از مطالعه این مطلب، اقدام به خرید بهترین گذینه برای خود کنید.

اولین تفاوتی که در NVR و DVR دیده می شود به نحوه انتقال داده، نوع دوربین مداربسته و میزان هزینه مربوط خواهد شد. در بین این دو دستگاه چندین تفاوت وجود دارد که اساسا به شیوه پردازش آن ها بر می گردد. دوربین های مورد استفاده در سیستم های DVR، دوربین آنالوگ و آنالوگ اچ دی می باشند که اگر قصد داشته باشیم تا از معایب های آن ها چشم پوشی کنیم، از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه تر از دوربین های تحت شبکه می باشند.

اما از طرفی دیگر شاهد عملکرد بسیار بهتری از سوی دوربین تحت شبکه هستیم. در صورتی که مقاله تفاوت دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ چیست؟ را مطالعه کرده باشید، احتمالا تاکنون متوجه شده اید که عملکرد دوربین های تحت شبکه از دوربین های آنالوگ بهتر بوده است. این تفاوت بیشتر در زمینه کیفیت تصاویر، امنیت، قیمت و نصب شاهد خواهیم بود.

تفاوت DVR و NVR از نظر عملکرد

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، یکی از بزرگ ترین تفاوت های DVR و NVR مربوط به نحوه عملکرد آن ها خواهد شد. دستگاه های DVR برای دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می شوند، از طرفی دیگر دستگاه های NVR برای دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP کاربرد خواهند داشت. این موضوع را می توان اولین و البته مهم ترین تفاوت های این دو دستگاه معرفی کرد که در نگاه اول به چشم خواهند خورد. این موارد بیشتر در خرید کارایی خواهد داشت تا حواستان به نوع دوربین انتخابی خود و دستگاه باشد.

تفاوت DVR و NVR چیست؟

تفاوت DVR و NVR از نظر تکنولوژی

از نظر تکنولوژی می توان با جرات گفت که دستگاه NVR به دلیل جدید بودن و استفاده از تکنولوژی های بیشتر در آن، از دستگاه DVR برتری داشته و می تواند تقریبا تمامی نیازهای شما را برآورده سازد. همچنین دوربین های مداربسته آنالوگ حدود نیمی از قرن است که توانسته به خوبی خدمات گران بهایی را ارائه دهد اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، شاهد روی کار آمدن دستگاه هایی با تکنولوژی های بیشتر هستیم که در این میان می توان به دوربین های مداربسته تحت شبکه و یا IP اشاره کرد.

اولین نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که امکان اتصال دوربین های مداربسته CVB، AHD، HDCVI، HDTVI به NVR وجود ندارد و تنها از دوربین های تحت شبکه پشتیبانی می کند، اما امکان اتصال مستقیم تمامی دوربین های مداربسته ذکر شده به DVR با دوشاخه وجود دارد. کانال ورودی تصویر دستگاه و به خصوص دوربین مداربسته تحت شبکه به صورت غیر مستقیم با رابط سوئیچ شبکه PoE بین دستگاه و دوربین و پورت اترنت متصل می شود.

تفاوت DVR و NVR از نظر اتصال بین دستگاه و دوربین

تفاوت DVR و NVR از نظر اتصال بین دستگاه و دوربین یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای شود. همچنین در این بخش نیز برای باری دیگر می توان گفت که NVR و دوربین های تحت شبکه عملکرد بهتری از خود نشان داده اند. اتصال بین دستگاه و دوربین NVR و دوربین تحت شبکه بسیار ساده تر از DVR و دوربین آنالوگ می باشد. دوربین های آنالوگ معمولا با استفاده از کابل کواکسیال به دستگاه DVR متصل خواهند شد که این کابل با سیم برق جفت می شود. اما از طرفی دیگر دوربین های تحت شبکه با استفاده از شبکه به NVR متصل خواهند شد. در صورتی که قصد دارید تا شخصا اقدام به اتصال بین دستگاه و دوربین را انجام دهید، اتصال بین دستگاه و دوربین در دستگاه NVR و دوربین تحت شبکه کار چندان دشواری نخواهد بود اما برای اتصال بین دستگاه DVR و دوربین آنالوگ نیاز به تخصص می باشد.

تفاوت DVR و NVR چیست؟

تفاوت DVR و NVR از نظر دسترسی به تصاویر

یکی از ویژگی های اصلی NVR امکان قرار دادن این دستگاه ضبط در مسیر شبکه است. ضبط کننده NVR به طور کامل از قابلیت های شبکه مانند HTTP، HTTPs، TCP/IP، IPv4/IPv6، RTSP، UDP، SMTP، DNS، IP Filter، PPPoE، DDNS، FTP، Alarm Server و غیره پشتیبانی می کند. بنابراین، دستگاه NVR را می توان در هر نقطه از شبکه به صورت داخلی یا از طریق اینترنت قرار داد. اگر نیاز به جستجوی تصاویر دوربین مداربسته در مکان هایی غیر از بخش مانیتورینگ دارید، می توانید تصاویر را با استفاده از دستگاه های دوربین مدار بسته شبکه و IP از طریق اینترنت جستجو کنید. در چنین حالتی حتی اگر دستگاه DVR وجود داشته باشد، باید از قبل پورت LAN دستگاه DVR به اینترنت متصل شوید تا بتوانید از طریق شبکه به تصاویر دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید.

تفاوت DVR و NVR از نظر قیمت

جدا از تمامی موارد ذکر شده، از نظر قیمت شاهد درخشیدن دستگاه DVR هستیم که باعث شده تا ارزش خرید نسبتا بالایی نسبت به قیمت خود پیدا کند. دستگاه DVR و دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به دستگاه NVR و دوربین مداربسته تحت شبکه قیمت مناسب تر و مقرون به صرفه تری دارد و همین موضوع باعث شده تا ارزش خرید آن بیش از پیش افزایش یابد. اما از طرفی دیگر شاهد عملکرد و قابلیت های بیشتری از طرف دستگاه NVR و دوربین مداربسته تحت شبکه هستیم. تقریبا در اکثر بخش ها دوربین مداربسته تحت شبکه و دستگاه NVR عملکرد بسیار بهتری نسبت به دستگاه DVR و دوربین مداربسته آنالوگ دارند. همین موضوع باعث شده در خرید به نیاز های خود توجه ویژه ای کنید و بسیاری از افرادی که قصد ندارند تا به کارهای تخصصی با استفاده از دوربین خود بپردازند، اقدام به خرید دوربین مداربسته آنالوگ و دستگاه DVR کنند.

در نهایت می توان گفت مهم ترین موضوع در خرید که باید به آن دقت شود، نیاز شما است. ابتدا سعی کنید تا نیاز خود را شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید کنید. برای مثال در صورتی که قصد دارید تا تنها حرکات رو زیر نظر داشته باشید، می توانید تنها با خرید DVR نیاز خود را برطرف سازید اما در صورتی که قصد دارید تا به تمامی جزئیات با استفاده از دوربین خود بپردازید، بهتر است تا اقدام به خرید دستگاه NVR و دوربین مداربسته تحت شبکه کنید. اما به طور کلی می توان گفت دوربین تحت شبکه و NVR دارای عملکرد بسیار بهتری می باشند که باعث شده تا شاهد رضایت بیشتری نیز باشیم. همچنین با استفاده از دوربین های تحت شبکه و NVR مطمئنا به طرز چشم گیری کیفیت کار شما افزایش پیدا خواهد کرد اما در برخی از موارد با توجه به اختلاف قیمت این دو محصول، بهتر است تا اقدام به خرید دستگاه آنالوگ و DVR کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *